Nové řecké báje a pověsti. Jak je to s Řeckem doopravdy?

Řecko posunuje světové trhy jeden den do plusu, druhý den do mínusu. O bankrotu země se mluví jako o nevyhnutelném, podle řady ekonomů se pouze hraje o čas, který potřebují především evropské banky. Nemusí to ovšem být tak docela pravda. Okolo řecké krize se traduje několik mýtů, na které stojí za to se podívat.
1. Řecko je nesolventní
Ne, není. Jak poukazují Carmen Reinhart a Kenneth Rogoff, defaulty na úrovni států jsou obvykle otázkou ochoty platit, ne schopnosti platit.
Řecko má mnoho aktiv a velký potenciál k omezení výdajů, zvýšení daní a zvýšení produktivity. Výzvou je tak spíše to, zda jsou tyto kroky politicky proveditelné.
2. Default je v řeckém zájmu
Těžko. Země stále dosahuje velkého primárního deficitu. I kdyby se hodnota dluhu snížila o 50 %, stále by si musela půjčovat, nebo prudce snížit výdaje.
Navíc by zkolaboval řecký bankovní systém, řecké dluhopisy by podle pravidel ECB již nemohly sloužit jako kolaterál. Nepomohla by ani snaha o opuštění eura, protože by pravděpodobně spustila vlnu vybírání vkladů z bank.
Nick Beecroft (Saxo Bank): Řecko nebrat ani jako spekulaci, případné QE3 pomůže akciím a podrazí nohy dolaru
3. Default Řecka by nebyl podobný pádu Lehman Brothers
I německá vláda podle všeho uznává, že její představy o připravenosti trhu na default Řecka byly příliš optimistické. Chyba spočívala v tom, že zvažovala pouze první vlnu důsledků pro bankovní kapitál.
Přidaly by se však další efekty a řecký default by vyvolal globální pokles, protože by se po celém světě zhoršila dostupnost úvěrů.
Jak vydělat na řeckém bankrotu: Konkrétní doporučení
4. Nelze to neustále oddalovat
Ale lze. Čas uzdravuje. I když default bude muset přijít, jsou tu pádné důvody pro jeho oddálení.
To podpoří Portugalsko a Irsko v pokračování reforem, a hlavně poskytne investorům důvěru pro to, aby kupovali dluh dalších zemí periferie.
Aktuality
