Překážka pro recesi: Na tento sektor spoléhají USA i Evropa, když se mluví o růstu

V roce 2016 budou hnací silou růstu inovativní a výrazně technologicky zaměřené společnosti a také spotřebitelé z rozvinutých trhů USA a Evropy. Jejich kupní síla roste díky nízkým cenám energií, nízké inflaci, příznivému vývoji na trhu s bydlením, růstu mezd (byť velmi utlumenému) a zotavujícím se trhům práce.
Hnací silou růstu budou spotřebitelé z vyspělých zemí Evropy a USA
Spotřeba a vyšší kupní síla podpoří pokračující inovace, které mění podobu zejména sektorů technologií a zdravotnictví. "Naším nejdůležitějším zjištěním pro letošní rok je relativní odolnost odvětví spotřebního zboží ve srovnání s mnoha jinými sektory. Vzhledem k tomu, že značnou část ekonomiky – energetiku, materiály, průmysl a veřejné služby – sužují nízké ceny komodit a globální pokles kapitálových výdajů, lze očekávat i několikaletý nedostatek kapitálu, dokud nedojde k opětovnému nastolení kapitálové a nákladové disciplíny nutné k obnovení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou," říká ředitel výzkumu ve Fidelity International Michael Sayers.
"Zároveň je velice důležité, aby v rámci ekonomiky neklesalo odvětví služeb. Jedině tak bude možné se později v letošním roce vyhnout globální recesi," doplňuje.
Inovace
Inovace mají dopad téměř na všechna odvětví a trhy, zejména na zdravotnictví a oblast informačních technologií. To vede ke vzniku tržních příležitostí a možností příjmů. Význam inovací narůstá v prostředí nízké míry růstu celé ekonomiky – přidaná hodnota inovativních firem roste.
"Vůbec nejvýraznější přímý dopad takzvaných disruptivních technologií lze pozorovat v IT. Nové technologie narušují prostředí rychleji než kdykoli v minulosti a v mnoha odvětvích mění příjmové možnosti a vytvářejí velké množství příležitostí. A to nejen pro ty, kdo dané technologie vyvíjejí, ale i pro ty, kdo dodávají potřebnou infrastrukturu. Přestože nové technologie podporují inovaci, nesou s sebou také řadu změn. Je tedy maximálně důležité vždy provést důkladnou analýzu trendů, lídrů a opozdilců," upozorňuje Sayers. Osudy těch, kdo dokáží na inovace reagovat, budou podle něj ostře kontrastovat s osudy těch, kdo zůstanou pozadu.
Změny ve finančním sektoru
Finanční sektor se mění vlivem "utahování opasků" a regulací, což vede k posilování rozvah a snižování míry zadlužení. Tyto příznaky zlepšení fundamentů jsou poněkud v rozporu s minimálně donedávna ponurým sentimentem investorů – akcie bank ve druhé polovině roku 2015 a na začátku roku 2016 celosvětově vykázaly horší výkonnost než energetické tituly, a to navzdory poklesu cen ropy během tohoto období.
"Finančnímu sektoru stále hrozí nemalá rizika, například horší výhled růstu a inflace, různé formy expozice vůči sektoru energetiky a nižší likvidita na trhu dluhopisů," uvádí Martin Dropkin, vedoucí úvěrového výzkumu ve Fidelity International. "Jakékoli oslabení ve finančním sektoru může navíc vést k dalšímu zhoršení reálné ekonomiky v důsledku různých přenosových mechanismů, které mohou naplnit obavy trhu. Není tedy divu, že regulace bude nadále významným faktorem. Vzhledem k tomu, že motivuje firmy ke zvyšování kapitálových rezerv, by měla ve střednědobém horizontu podporovat udržitelné výnosy," uzavírá Dropkin.
Zdroj: Fidelity International