Nová hrozba pro trhy: Smrštění USA

Hranice zadlužení se zvýšila, platební neschopnost USA je alespoň prozatím zažehnána. Ale problém zadlužení se nevyřešil. Konjunkturální oživení za Atlantikem je stále na velmi vratkých základech, a proto je velmi nepravděpodobné, že dojde ke zvýšení příjmů do státní pokladny.
Lobbistická organizace "Americans for Tax Reform" si v americkém kongresu zajistila podporu republikánů a staví se proti jakémukoliv zvýšení daní. Konzervativní odpůrci daní často rádi poukazují na vysoké platby občanů do státní pokladny. Přitom daňové zatížení v USA není v mezinárodním srovnání vůbec vysoké. Podle propočtů OECD byla v roce 2009 daňová sazba v USA ve výši 24 procent – měřeno ekonomickým výkonem. Ve stejných statistikách to Německo dotáhlo na 37 procent a Francie dokonce na téměř 42 procent.
Z toho přitom nejvíce profitují především dobře situovaní občané, kteří plně využívají daňových úlev, jež zavedla administrativa prezidenta Bushe. Jen prodloužení dříve zavedené výjimky do roku 2020, by stálo téměř tři biliony amerických dolarů, jak v minulých dnech oznámil Congressional Budget Office. To je víc než tolik diskutované zvýšení horní hranice zadlužení.
Pokud odpůrci zvýšení daní skutečně prosadí své požadavky, bude Obamova administrativa donucena k drastickým úsporám, což může americké hospodářství uvrhnout jen hlouběji do krize. Tyto oprávněné obavy se v současnosti perfektně zrcadlí na burzách. Uzavřením kompromisu nedošlo k toužebně očekávanému uvolnění, nýbrž k ráně do týla.
V minulém týdnu ztratil německý index DAX víc než 8 procent. Páteční propad dokonce překonal minimální úrovně, které jsme v rámci burzovního zemětřesení viděli po katastrofě jaderného reaktoru Fukušima. Tehdy došlo k relativně rychlému zotavení. Takové jsou i současné naděje. Jako dřív je na trzích stále mnoho likvidity, která chce být zainvestována. Ovšem peněžní toky mohou silněji putovat směr Čína. Z Pekingu ovládaná čínská měna yuan pravidelně posiluje. Ještě stěstí, že i na tento trend máme strukturované produkty.