Vítejte na trhu spekulantů aneb Jak by (nejen) na brexitu vydělal André Kostolany

Když jsme na Investičním webu dopoledne psali o překvapivém výsledku britského referenda, vybavila se mi jedna z prvních knížek, které jsem si kdysi přečetl o investování – Kostolanyho burzovní seminář pro kapitálové investory a spekulanty.
Známý burzovní spekulant André Kostolany více než fundamentální analýze věřil a vydělal na správném pochopení psychologických faktorů na trzích. Trh po rozhodnutí britských voličů o tom, že chtějí jako země vystoupit z EU, je podle mě typickým trhem spekulantů. A právě spekulanti podle Kostolanyho dokáží přemýšlet a chovat se racionálně, jít proti proudu a nenechat se uchvátit davem.
Spekulant při pohledu na dvouciferné procentuální poklesy cen akcií vidí zajímavé nákupní příležitosti, které by se minimálně v krátkodobém horizontu nemusely opakovat. Mohou ho zaujmout například propady cen bank jako Barclays (krátce po poledni 24. června stále -18 % - pozn. red.), nebo naopak strmý růst ceny zlata na nejvyšší hodnoty za dva roky, který otevírá příležitost k sázce na pokles.
Zkuste využít přehnaného pesimismu a nejistoty na trzích ve svůj prospěch a v rámci svého portfolia vyčleňte třeba deset procent prostředků na spekulativní obchody. Můžete krátkodobě zajímavě vydělat a jako bonus dostanete užitečné lekce z investiční psychologie.
Ano, spekulace vždy znamená větší míru rizika. Zbytek portfolia alokovaný do konzervativnějších a dlouhodobých pozic vám ale dříve či později pomůže propady iniciované výsledkem britského referenda napravit.
Na závěr, když už jsem začal s Kostolanym, nemohu nezmínit svého oblíbeného burzovního gurua a komentátora Jima Cramera. Ten tvrdí, že nemůžete být dobrými investory, když zároveň nejste velice zainteresovanými a nabuzenými investory. Jeden z nejlepších způsobů, jak této míry zaujetí dosáhnout, je spekulovat. Takže zdar vašim sázkám!