US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Burzovní kalendář (1. 8. - 5. 8. 2016)

Pokračující výsledková sezóna včetně tří firem obchodovaných na pražské burze, záplava makrodat v čele s americkými údaji z trhu práce a trvající, především americkými trhy stále víceméně ignorovaná geopolitická rizika. To vše na začátku srpna, tedy měsíce, který umí být k investorům v posledních letech doslova nemilosrdný. Skončí klid, který na první pohled panuje na trzích?

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou nadmíru úspěšný červenec. A je potřeba říci, že by to na jeho začátku čekal asi málokdo, Evropa se totiž před měsícem teprve probíral z políčku, který jí uštědřili britští voliči svým rozhodnutím odplout se Spojeným královstvím z přístavu s vlajkou Evropské unie. Akciové trhy v USA i Evropě za uplynulý měsíc posílily, na vysokých úrovních se držely například ceny stříbra nebo státních dluhopisů, po jarním oživení naopak dále ztrácela ropa.

Poslední červencový týden nabídl mimo jiné zasedání měnového výboru Fedu. To přineslo lehce jestřábí komentář, a to především díky mírně zlepšenému výhledu vývoje americké ekonomiky. To ale trh nepřesvědčilo, odhadovaný termín dalšího zvyšování sazeb v USA se nijak výrazně nepřiblížil, což v pátek ještě podtrhly nepříliš potěšující údaje o vývoji amerického HDP.

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve dvou třetinách. Ziskovost firem ve druhém kvartálu byla zatím lepší, než se čekalo, stále ovšem zisky meziročně klesají, a to zhruba o 2 %. V týdnu příjemně překvapily například údaje o hospodaření Applu, Facebooku či Alphabetu, naopak zklamaly ropné giganty Chevron a ExxonMobil.

Index PX za týden odepsal 1,08 %, ale za červenec vzrostl o 9 %. Z domácích informací zaujala čísla z výsledkové sezóny. CME příjemně překvapila, a to navzdory slabému výsledku v Česku. Titul zakončil týden silnější o 2,9 % a byl jedničkou na českém trhu. Výsledky nad odhady trhu oznámila také společnost O2 Czech Republic, a to díky větší než očekávané úspoře nákladů. Akcie O2 ovšem za týden i tak ztratily 1,6 %.

Kofola oznámila ukončení výroby v jednom ze tří polských závodů, výrobu má v plánu koncentrovat ve zbylých dvou. Situace pro Kofolu není na polském trhu dlouhodobě příznivá, prohrává s konkurencí boj o tržní podíl a zaznamenává klesající tržby (loni -10 %). Restrukturalizační snahy jsou proto pro akcionáře dlouhodobě dobrou zprávou, akcie ale i tak za týden odepsaly 1,6 %.

Nejvíce v týdnu klesly akcie Monety Money Bank (-3,8 %). V rámci bankovního sektoru v celé Evropě byli investoři v týdnu obezřetní kvůli pátečnímu zveřejnění výsledků zátěžových testů. Ty ale dopadly relativně dobře, podle očekávání na tom byla nejhůře italská banka Monte dei Paschi di Siena. Mezi dvanáctku bank s nejslabšími výsledky v zátěžových testech se zařadily například také francouzská Société Générale, italská UniCredit, německá Deutsche Bank nebo rakouské Raiffeisen a Erste Group.

Výhled

Výsledek zátěžových testů evropských bank může v pondělí ráno vyvolat reakci investorů do finančního sektoru. Vedle toho budou trhy v týdnu nadále vyhodnocovat hospodářské výsledky firem, makroekonomická data v čele s těmi z amerického trhu práce nebo rozhodnutí centrálních bank (od Bank of England se čeká snížení základní sazby z dosavadního minima 0,5 %, ČNB podle analytiků zůstane v srpnu zdrženlivá).

Z makroekonomických dat budou důležité hned zkraje týdne finální indexy nákupních manažerů v průmyslu, mimo jiné v Číně, za celou eurozónu a v USA. Během týdne pak dorazí také údaje za sektor služeb a celkové. V USA vedle pátečních dat z trhu práce zaujmou především podnikové objednávky, ty vyjdou také v Německu, nebo například červencové prodeje aut. V Česku vyjdou mimo jiné maloobchodní tržby.

Z oznamovaných hospodářských výsledků lze zmínit například společnosti jako Procter & Gamble, Pfizer, Toyota Motor, HSBC Holdings, Tesla Motors, Société Générale, Deutsche Bank a řadu dalších.

V České republice se k nim připojí hned trojice firem, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. "Neočištěný zisk EBITDA společnosti Kofola ČeskoSlovensko by měl meziročně vzrůst o 1,7 % na 384 milionů Kč. Nečekáme, že by pondělní zpráva měla vyvolat nějakou bouřlivou tržní reakci," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. "Ve středu zveřejní výsledky Komerční banka. Čistý zisk za druhý kvartál podle nás dosáhne 3,8 miliardy Kč (+20 % meziročně), důvodem výrazného růstu ale budou jednorázové položky. I tak ale solidní data mohou vzbudit zájem investorů.

V pátek pak zveřejní hospodářská čísla Erste Group. "Firma již oznámila, že čeká čistý zisk na úrovni 560 milionů eur. Zveřejnění čísel dle tohoto výhledu by mělo znamenat neutrální reakci investorů," dodal Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Geopolitické nejistoty, kvůli kterým řada investorů během posledních měsíců vyprodávala pozice, nikam nezmizely. V pondělí vyprší termín, který si američtí vyjednávači zvolili pro dosažení dohody s Ruskem na řešení války v Sýrii. Evropu dále obchází strašák terorismu a tak či onak související migrační krize. I tak jsou ale akcie na vzestupu a především americký trh je mimořádně klidný.

"Posledních dvanáct obchodních dnů setrvává index S&P 500 v extrémně úzkém rozpětí. Výsledková sezóna běží naplno a údaje od firem jsou smíšené, růst HDP ve druhém kvartálu výrazně zklamal, ale s akciemi to nezahýbalo, stejně jako výstupy ze zasedání FOMC. Jaká zpráva určí další směr vývoje cen akcií?" ptá se v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení s nejbližším supportem na 2 150 a pak na loňských maximech v zóně 2 120 až 2 135. Hlavní akciový benchmark tak má zhruba 2% polštář. Nejbližší rezistence je na psychologicky významné hladině 2 200. Indikátory jsou pozitivní a býčí nálada trvá. Krátkodobá, rychlá korekce může přijít kdykoli, přesto by letní klid mohl ještě vydržet. Tak jako ve filmu Kristián – tropické noci, palmy šumějí, moře zpívá svou kolébající píseň a cikády touží po svém milenci Měsíci. Zavřete oči..."

"Příští týden čeká na investory další dávka hospodářských výsledků firem, v pátek pak začínají letní olympijské hry. Pokud si pamatujete a vnímáte několikeré olympijské hry, letní i zimní, v souvislosti s děním na trzích, víte, že k žádným větším poklesům během samotných her většinou nedochází. Často je naopak jejich zahájení jako kdyby signálem pro zahájení příjemného růstu cen. I konflikt na Ukrajině v roce 2014 se promítl do dění na trzích vlastně až po skončení her v Soči. Geopolitických rozbušek je ve světě dost, americké akcie to ale zatím ignorují," dodává Košťál.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná