Evropské banky: Lžeme si do kapsy!

Které země jsou vystresované, poznáte podle předpokladů stresu. Stresové, nebo také zátěžové scénáře jsou od toho, aby testovaly odolnost bank v případě opravdové zátěže. O pravidelných testech evropských bank to ale vlastně tak docela neplatí.
To, že EBA testy nezahrnují žádné odpisy vládního dluhu, je již takový kolorit. Budiž. Ale již makroekonomické předpoklady stresového vývoje pro jednotlivé země dávají tušit, které země si nemohou dovolit banky otestovat opravdu poctivě.
Zátěžovým scénářem EBA rozumí kumulovaný pokles české ekonomiky o 4,5 %, v případě eurozóny jako celku je to ale jen 2,3 % a třeba v Itálii zanedbatelných 1,5 %. Pro srovnání, když naposledy nastal opravdu stresový vývoj (takzvaná Velká recese a pokles ekonomiky v letech 2008-2009), česká ekonomika poklesla o 4,8 %, HDP eurozóny o 5,4 % a italská ekonomika o 6 %. Eurozóna se přitom má dostat na úroveň z roku 2008 v letošním roce, Česku se to povedlo již předloni a Itálie je stále 8 % "pod hladinou".
Jinými slovy, banky, které mají co do činění s ČR, jsou testovány výrazně přísněji než banky, které operují v Itálii. A to přitom české banky mají asi 3 % špatných úvěrů, zatímco ty italské již nyní zhruba 17 %. Tak kdo by lépe zvládl stres? Tohle je jedna z věcí, které se mi na Evropské unii nelíbí - lhaní do kapsy!
Poznámka IW: Autor textu je hlavním ekonomem České spořitelny, jejíž mateřská společnost, Erste Group Bank, v rámci zátěžových testů skončila v nejhorší čtvrtině. Nastavení testů, tedy daleko mírnější recese například v Itálii oproti ČR, by bylo snad možné chápat i tak, že Itálii by k opravdové zátěži stačil i daleko menší pokles ekonomiky. A možná stačil. Testy ale nepočítají s tím, že by například právě italská ekonomika mohla ztratit výrazně více, zatímco ekonomiky střední a východní Evropy, kde je aktivní právě Erste Group Bank, by tak hlubokou recesi zažít ve stejné době nemusely. Kredibilita testů EBA je analytiky zpochybňována dlouhodobě. A stejně, jako je tomu vždy v podobných případech, až realita ukáže, které země a banky jsou na případnou další krizi připraveny nejlépe a které nejhůře.