US MARKETZavírá za: 3 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americká ztracená dekáda: Revoluce na spadnutí - 1. díl

Protesty na Wall Street proti nespravedlnosti finančního systému jsou důsledkem destruktivní ideologie, kdy bohatí lobbyisté tahají za nitky politických loutek. Dopady na ekonomiku jsou katastrofální. Podle Paula B. Farrella, bývalého investičního bankéře Morgan Stanley a autora řady knih z oblasti behaviorálních financí, Amerika stojí na počátku další ze dvou po sobě jdoucích ztracených dekád.

První novodobá ztracená dekáda 2000-2010 znamenala pokles Wall Street (očištěno o inflaci) o 20 % hodnoty. Vyznačovala se nezměrnou chamtivostí bankéřů z centra světových financí.

Do druhé, která je spjata s příjmovou nerovností a žalostnou situací na pracovním trhu, vstupují Spojené státy právě teď. Přikrmují ji stranické boje, v nichž konzervativci neustále prosazují nastolení volného trhu ve stylu "reaganomiky".

Bohužel nové ztracené dekády budou horší než ty minulé. Začínající desetiletí plné třídních nepokojů na způsob "arabského jara" může spustit historickou revoluci v americké politice, větší než krach z roku 1929 následovaný Velkou depresí.

Léta 2011-2020 lze charakterizovat pěti znaky:

1. Stagnace zadlužení

Gene Epstein z časopisu Barron's upozorňuje, že Obamův krok na podporu ekonomiky přišel "příliš pozdě a je nedostatečný". I kdyby Obama učinil vše, co navrhuje, nestačilo by to k redukci nebezpečně rostoucího veřejného dluhu.

Obamovy úspory: Jenom divadlo?

Nehledě na to, kdo se stane příštím prezidentem, zůstane americké zadlužení po celé desetiletí okolo 80 % HDP, což je úroveň, kterou USA nezažily od 40. let 20. století. Sociální nepokoje začarovaný kruh zadlužení a nezaměstnanosti jen vystupňují.

2. Investoři ztrácejí důvěru

Tom Lauricella ve Wall Street Journalu varuje, že investoři ztrácejí důvěru v akciový trh. Z vyspělých trhů stáhli za poslední tři měsíce 92 miliard USD. Peněz v akciích na vyspělých trzích je méně než v březnu 2009.

Mezi investory převládá strach, že se všechno to "bahno", které za sebou zanechaly nemovitostní bublina a finanční krize, bude "odklízet" ještě mnoho let. 3. Fed rezignuje, nedokáže stabilizovat ekonomiku


Dlouhodobá nezaměstnanost je podle Bena Bernankeho americkou slabinou, kterou Fed nedokáže vyřešit. 45 % nezaměstnaných rezignovalo na hledání místa a je bez práce více než 6 měsíců. "Podobná situace v poválečném období nenastala. Nezaměstnaní ztrácejí své pracovní dovednosti, kontakty a podobně," uvedl Bernanke ve svém projevu v Clevelandu.

4. Wall Street se ještě neprobudila

William Cohan, bývalý výkonný ředitel JPMorgan Chase, upozorňuje, že se Wall Street nepoučila z finanční krize roku 2008, a dokonce nyní agresivně lobbuje proti jakýmkoli reformám, které by rozbily nebezpečný cyklus, v němž bankéři a velcí tradeři bohatnou, zatímco zbytek populace trpí za jejich chyby.

Wall Street je hluchá a krátkozraká, odmítá limity, i když hrozí vážná recese. Otevřít oči srdci finančního světa může jen skutečná katastrofa.

5. Amerika právě otevřela brány další ztracené dekády

Richard Koo, ekonom z Nomury, vidí nápadnou podobnost mezi aktuální americkou "malátností" a japonskou ztracenou dekádou. Japonský stimul tehdy zabral, ale v roce 1997 došlo k fatální chybě.

Problémy vyspělého světa se budou prohlubovat. I kvůli stáří

MMF tehdy Japonsku vytýkal velký deficit v kombinaci se stárnoucí populací. Japonci začali redukovat výdaje a navýšili daně. Ekonomika jako celek začala upadat. Nezní vám to povědomě?

Nehledě na to, kdo jím bude zvolen, čeká amerického prezidenta přetěžká doba - ztracená dekáda bude utrpením pro všechny: korporace, investory, malé podniky, zaměstnance i jejich rodiny. Dá se očekávat něco ve stylu éry Velké deprese.

Recese se blíží: Krizové rady od těch, kteří zažili Velkou depresi

Zdroj: Marketwatch.com

Americká ekonomikaKrizeNepokoje a revoluceNezaměstnanost
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa