Trhy, strategie, ekonomika, politika: 5 nejzajímavějších předpovědí na rok 2017

Čím více předpovědí, tím více překvapení. I tak by se dal charakterizovat rok 2016. Ani to ovšem analytikům nebrání v tom, aby o rok později zásobovali trh a média znovu. Některé predikce ale znějí opravdu zajímavě.
Brexit a Trumpa jako prezidenta mohl předvídat kdekdo, ale málokdo čekal, jak na to trhy zareagují. Stejně na tom pravděpodobně budeme v roce 2017. Zde je několik předpovědí, které se nemusejí shodovat s většinovými výhledy.
Trumpova politika povede k opaku toho, co slíbil
Trump chce sice prosadit opatření proti volnému obchodu a deportovat imigranty, ale ke zvýšení exportu to nakonec podle některých bank vést nemusí. Podle Goldman Sachs jsou obavy z opatření Trumpa "pravděpodobně přehnané" a Credit Suisse se vyjádřila v tom smyslu, že "rétorika o protekcionismu a přistěhovalectví se bude zmírňovat".
Analytici z Morgan Stanley pak očekávají, že deficit obchodní bilance se spíše prohloubí a růst vývozu bude pomalejší, než se očekávalo (2,4 % oproti očekávaným 2,6 % v roce 2016). Růst importu se pak zvýší z 0,5 % v roce 2016 na 4,4 % v roce 2017. "Je nám jasné, že se Trumpovi nepodaří splnit sliby. Očekáváme vyšší tempo růstu spotřebitelských výdajů a podnikatelských investic, které vedou ke zvyšování importu, a zároveň 10% posílení dolaru v průběhu roku 2017, které také nepomáhá exportu," míní Morgan Stanley.
Příliš velká produktivita USA
Produktivita v USA v posledních čtvrtletích zaznamenala sice stagnaci či nebo mírný pokles, ale podle analytiků z Nomury se může v roce 2017 vše změnit. Dramatické a nečekané zvýšení produktivity by mohlo být šokem pro trhy. "Víme, že nízké investice byly klíčovým faktorem nízké produktivity, zejména investice do budov a zařízení jsou na úrovních z období recese. Ale investice do duševního vlastnictví a výzkumu a vývoje jsou blízko pokrizovému vrcholu. Vzhledem k tomu, že nejde o hmatatelné investice, může to investorům uniknout, přičemž jde o investice, které mohou výrazně zvýšit produktivitu. Pokud by k tomu došlo, mělo by to dalekosáhlé dopady na růst akciových trhů a vyvolalo by to agresivnější přístup Fedu," tvrdí Nomura.
V konečném důsledku by to bylo pro akcie špatně, protože vyšší inflace je horší pro firemní výsledky, a tím pádem i pro akcie, a na druhou stranu dobré pro dluhopisy. Samotná Nomura však tvrdí, že podobný scénář není příliš pravděpodobný.
Růst mezd, který by mohl snížit růst HDP
Zatímco banky jako UBS vidí rostoucí mzdy jako přínos pro růst HDP, Credit Suisse varuje, že by nižší nezaměstnanost a vyšší mzdy mohly být signálem nižších zisků společností, a tedy nižšího HDP. "Naše obavy vycházejí ze situace na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti klesá a mzdy rostou. Je to patrné ve mzdové složce indexu mzdových nákladů nebo na průměrné hodinové mzdě. S růstem podílu mezd na HDP obvykle podíl zisků na HDP klesá. A s klesajícím podílem zisků na HDP klesá i růst HDP (s tím, jak firmy upravují kapitálové výdaje a zaměstnaneckou politiku)," poznamenává Credit Suisse.
Rok hedgeových fondů a aktivního přístupu
Hedgeové fondy mají za sebou (další) špatný rok, v němž investoři zjistili, že tato skupina fondů dlouhodobě nestačí na výkonnost indexů, a začali se přesouvat do investic s pasivní strategií. Jen v prvních devíti měsících loňského roku z hedgeových fondů zmizelo 66,7 miliardy dolarů. Adam Taback z Wells Fargo si ale myslí, že volatilita, která bude hlavním tématem roku 2017, bude vytvářet dobré podmínky pro aktivní investování.
Twitter Donalda Trumpa bude ovlivňovat dění na trzích
Donald Trump si nedělá mnoho starostí se svou politickou korektností, což má poměrně závažné dopady na trhy. Jedním z jeho oblíbených komunikačních kanálů se stal Twitter, prostřednictvím kterého dokáže někdy pěkně zamávat z děním na akciovém trhu. Na začátku prosince akcie Boeingu zaznamenaly rychlý sešup poté, co Trump zmínil vysoké náklady na nové letadlo Air Force One s dovětkem "ruším objednávku".
Nejde přitom o výjimku. Royal Bank of Canada si myslí, že s podobnými výroky na Twitteru Trump neskončí ani po nástupu do úřadu. "Nově zvolený prezident má sklon říkat, co si myslí, bez ohledu na to, zda je to politicky korektní či v souladu s typicky opatrnějším jazykem Wall Street. Podobně kontroverzní výroky by mohly vést k nejistotě a rozpakům na trzích. Co je ale důležitější, jeho činy týkající se obchodu a přistěhovalců by mohly na trzích vyvolat velké výkyvy," varuje banka.
Zdroj: Fortune
Aktuality
