Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po celodenním jednání dolní komory Kongresu oznámil stažení Trumpova návrhu na zrušení takzvané Obamacare. To mezi investory zvýšilo obavy o to, zda bude nový americký prezident schopný prosadit slibovanou "fenomenální" daňovou reformu, jejíž předpokládané pozitivní dopady v posledních týdnech hnaly akcie vzhůru.
Index S&P 500 v pátek klesl o 0,08 % na 2 343,98 bodu a Dow odepsal 0,29 % na 20 596,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,19 % na 5 828,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 12,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,412 %.
Nejvýrazněji v pátek klesl sektor základních materiálů, dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb.
Americké akcie (24. března 2017), zdroj: Google
Obchodování bylo v závěru týdne opatrné, investoři čekali, jakým výsledkem skončí hlasování o Trumpově návrhu na zrušení zdravotnické reformy z pera Baracka Obamy (tzv. Obamacare). K hlasování ovšem nakonec vůbec nedošlo, Trumpovi se totiž nepodařilo získat mezi republikány dostatečnou podporu.
"Bylo to těsné, nestačilo to ale. Navrhl jsem proto prezidentovi, abychom návrh stáhli. On souhlasil," řekl po celodenním jednání Sněmovny reprezentantů její republikánský předseda Paul Ryan. Nová verze zákona podle Ryana připravená není, a Spojené státy proto "budou muset v blízké budoucnosti žít s Obamacare". Nyní by se podle Ryana měla pozornost republikánů přesunout k daňové reformě.
Neochota a neschopnost republikánů shodnout se na prvním důležitém návrhu zákona z dílny Trumpovy vlády ale dává tušit, že ani s reformou daní to nebude mít Trump jednoduché. Pokud by se mu nepodařilo protlačit ani tu, hrozila by na Wall Street hluboká korekce, protože právě výhled nižších daní v USA hnal akcie nahoru de facto nepřetržitě od oznámení výsledku prezidentských voleb.
"Zrušení tzv. Obamacare mělo zajistit více než třetinu nákladů na daňovou reformu. Tu, se kterou akciové trhy tak počítají," napsal na Twitteru hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Akcie provozovatele mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,41 %) zdražily o zhruba procento a půl poté, co se na trhu objevila zpráva, že firma zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by společnost mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů.
Nahoru zamířily rovněž akcie výrobce čipů Micron Technology (+7,4 %), podpořily je příznivé výsledky hospodaření, které firma zveřejnila po konci čtvrtečního obchodování. Do červených čísel naopak výsledky stáhly akcie společnosti GameStop (-13,61 %).
V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie banky Goldman Sachs (-1,5 %), chemického obra DuPont (-1,19 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-0,85 %). Dařilo se naopak cenným papírům Nike (+1,79 %), které druhým dnem korigovaly hlubokou středeční ztrátu, jež byla reakcí na neuspokojivý vývoj zakázek a tržeb, o němž společnost informovala v rámci zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků.
Za celý uplynulý týden Dow klesl o 1,52 %, S&P 500 přišel o 1,44 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,22 %. Pro Dow byl uplynulý týden dokonce nejhorší od zvolení Donalda Trumpa prezidentem.
Americké akcie (týden do 24. března 2017), zdroj: Google
Dolar mírně oslabil, ropa zdražila
Na devizovém trhu v pátek dolar mírně oslabil vůči euru. Jednotná evropská měna si v závěru obchodování připisovala přibližně 0,2 % na 1,08 USD, a nacházela se tak v blízkosti sedmitýdenního maxima 1,0825 USD, na které se vyšplhala ve středu. Euro těžilo z předpokladu, že Evropská centrální banka směřuje ke zpřísňování své měnové politiky.
Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně stouply v naději na to, že omezení těžby v zemích OPEC začne na trh vracet rovnováhu. Za celý týden ale ceny černého zlata vlivem přetrvávajících obav z přebytku suroviny klesly.
Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SEČ rostla o 0,54 % na 50,90 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 0,61 % na 48,03 USD za barel. Za celý týden ceny Brentu i ropy WTI klesly o zhruba dvě procenta. Ceny černého zlata jsou nyní asi 12 % pod lednovými maximy.
Saúdská Arábie v pátek uvedla, že její vývoz ropy do USA klesl za poslední dva měsíce o zhruba 300 tisíc barelů denně. To by podle Rijádu mohlo zmírnit rekordně vysoké americké ropné zásoby.
OPEC má pro první pololetí dohodu o omezení těžby s několika dalšími zeměmi včetně Ruska. Ropný trh bude nyní sledovat, zda výbor OPEC pro plnění dohody, který se o víkendu schází v Kuvajtu, podpoří její prodloužení.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by firma mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů.
- Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Otevřela tak cestu k dokončení projektu zablokovaného předchozím prezidentem Barackem Obamou. Podle Trumpa je tento krok součástí "nové éry americké energetické politiky", která sníží náklady, omezí závislost USA na zahraniční ropě a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Kanada rozhodnutí americké administrativy uvítala.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3% růstem po předchozím revidovaném zvýšení o 2,3 % (revidováno z +1,8 %). Po očištění o dopravu objednávky vzrostly o 0,4 %, čekal se přitom 0,6% růst po lednovém revidovaném zvýšení o 0,2 % (revidováno z -0,2 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, v únoru klesly o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, čekalo se, že vzrostou o 0,5 %.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 53,4 bodu z únorových 54,2 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 54,8 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se snížil na 52,9 bodu z 53,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst na 54 bodů.
- James Bullard (Fed, St. Louis): Zlepšování situace na americkém trhu práce zpomaluje.
- Needham & Company snížila doporučení na akcie Applu na "buy" ze "strong buy".
- Berenberg zvýšila doporučení na akcie Alcoy na "buy" z "hold".
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie Under Armouru na "buy" z "hold".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 21 na 652. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 20 na 809. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Ve věku 101 let v pondělí zemřel americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller. Oznámil to mluvčí rodiny, podle něhož bylo příčinou úmrtí selhání srdce. David Rockefeller byl posledním žijícím vnukem Johna Davisona Rockefellera staršího, naftového magnáta, který bývá někdy označován za nejbohatšího muže novodobé historie. David Rockefeller zemřel ve svém domě v Pocantico Hills.
- Nejbohatším člověkem na světě zůstává již čtvrtým rokem za sebou zakladatel amerického softwarového gigantu Microsoft Bill Gates, jehož majetek se odhaduje na 86 miliard dolarů (téměř 2,2 bilionu Kč). Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Čistá hodnota majetku amerického prezidenta Donalda Trumpa loni klesla na 3,5 miliardy dolarů (88,1 miliardy Kč).
- Index aktivity chicagského Fedu v únoru stoupl na 0,34 bodu (odhad: 0,03 bodu, leden: -0,02 bodu).
- Americký výrobce čipů Intel v minulém týdnu oznámil, že se dohodl na převzetí izraelské technologické společnosti Mobileye, která se zabývá systémy pro automatizaci řízení automobilů. Podle listu New York Post však izraelská společnost dohodu ještě finálně neodsouhlasila a uvažuje, zda by se raději neměla poohlédnout po vyšší nabídce. Intel za firmu nabídl 15,3 miliardy dolarů (387,5 miliardy Kč).
- Viceprezident CME Daniel Penn prodal 13. března asi 17 tisíc akcií CME za průměrnou cenu 2,98 USD. Tyto akcie získal jako odměny. Prodeje managementem bývají trhem vnímány negativně.
- Cowen & Co zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 155 ze 135 USD.
- Šéf evropské divize amerického technologického gigantu Google Matt Brittin se omluvil za to, že společnost na portálu YouTube umožnila propojit reklamy s kontroverzními videy s homofobní a antisemitskou tematikou. Některé velké firmy jako Marks & Spencer či Go Ape mezitím oznámily, že kvůli kauze prozatím přerušují inzerování prostřednictvím Googlu.
- Zadlužení amerických domácností ke konci roku 2016 dosáhlo celkového objemu 12,58 bilionu USD. Jen za čtvrtý kvartál tak narostlo o 1,8 % (226 miliard USD) a pohybovalo se jen 0,8 % pod svým rekordem ze třetího čtvrtletí 2008.
- Americký výrobce barev a nátěrů PPG Industries připravuje novou nabídku na převzetí nizozemského výrobce nátěrových hmot a chemikálií Akzo Nobel. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Na počátku března největší evropský výrobce barev a nátěrů odmítl nabídku na převzetí od PPG za 20,9 miliardy eur, protože cena byla příliš nízká.
- Deficit běžného účtu platební bilance Spojených států se loni prohloubil o 3,9 procenta na 481,2 miliardy USD, což byl nejvyšší údaj od roku 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Americká technologická společnost Apple v úterý představila novou verzi svého počítačového tabletu iPad. Ve Spojených státech se bude prodávat od 329 dolarů, a bude tedy dosud nejlevnějším tabletem od Applu, uvedla agentura Reuters. V České republice bude cena přístroje začínat na 10 990 Kč. Akcie Applu v úterý -1,13 %.
- BTIG zvýšila doporučení na akcie Facebooku na "buy" z "neutral". Akcie v úterý -1,02 %.
- JPMorgan Chase začala nově pokrývat akcie Coca-Coly s doporučením "neutral" a cílovou cenou 43 USD. Akcie v úterý +0,76 %.
- JPMorgan Chase začala nově pokrývat akcie PepsiCo s doporučením "overweight" a cílovou cenou 125 USD. Akcie v úterý +0,56 %.
- Bernstein zvýšila cílovou cenu akcií Applu na 160 ze 140 USD.
Americké banky Goldman Sachs a Morgan Stanley přesunou stovky pracovních míst a část svých aktivit z Londýna jinam do Evropy. Potvrdily tak dřívější náznaky, že se k takovému kroku chystají. Oznámení přišlo jen krátce po zveřejnění data zahájení jednání o takzvaném brexitu, tedy vystoupení Spojeného království z Evropské unie.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies chce napravit svou poškozenou pověst a zlepšit firemní kulturu. Reaguje tak na sérii nepříznivých událostí, včetně obvinění ze sexuálního obtěžování vzneseného bývalou zaměstnankyní či videozáznamu hádky šéfa podniku Travise Kalanicka s jedním z řidičů.
- Nizozemský výrobce barev a chemikálií Akzo Nobel odmítl zvýšenou nabídku na převzetí, kterou mu předložil americký konkurent PPG Industries. Firma ve středu nabídku za 22,4 miliardy eur označila za příliš nízkou a příliš riskantní. Společnost už dříve odmítla návrh PPG ohodnocený na zhruba 21 miliard eur.
- Mexický ministr hospodářství varoval mexické firmy před účastí na stavbě zdi, kterou se chystá na hranicích se Spojenými státy vybudovat americký prezident Donald Trump. Ministr řekl, že firmám sice nebude hrozit legální postih ani sankce, účast na projektu by si ale měly dobře rozmyslet.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesly o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,48 milionu jednotek. Čekal se mírnější pokles o 2 % na 5,58 milionu jednotek. V lednu prodeje o 3,3 % stouply a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,69 milionu jednotek.
- Index cen domů v USA od FHFA v lednu meziměsíčně stagnoval (prosinec: +0,4 %), meziročně stoupl o 5,7 % (prosinec: +6,2 %).
- Počet žádostí o hypotéku se v týdnu do 22. března snížil o 2,7 % (předchozí týden: +3,1 %).
- Čínský výrobce telekomunikačního zařízení ZTE přiznal před soudem v Texasu vinu, že nelegálně zasílal zboží a technologii USA do Íránu. Přiznání viny bylo součástí dohody s americkými úřady z počátku tohoto měsíce, podle které má také zaplatit pokuta téměř 900 milionů USD.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 18. března stoupl na 258 tisíc. Očekával se pokles na 240 tisíc z 243 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 241 tisíc). Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu do 11. března snížil na dva miliony z 2,039 milionu (revidováno z 2,03 milionu), čekal se výsledek 2,035 milionu.
Prodej nových rodinných domů dosáhl v USA v únoru anualizované hodnoty 592 tisíc jednotek. Je to více než v lednu (558 tisíc, revidováno z 555 tisíc) a více, než čekal trh (565 tisíc). V meziměsíčním srovnání to představovalo nárůst o 6,1 % po 5,3% zvýšení v lednu (revidováno z +3,7 %). Očekával se růst pouze o 0,7 %.
- Americkou společnost Apple čeká na Novém Zélandu vyšetřování, navzdory miliardovému obratu tam totiž nejméně deset let nezaplatila daň z příjmu. Napsal to ve čtvrtek zpravodajský server BBC, který se odvolává na zjištění listu New Zealand Herald. Novozélandská pobočka Applu zaplatila od roku 2007 na daních v přepočtu 26 milionů USD v Austrálii, kde je registrována její mateřská firma. Podle Applu je vše legální, protože obě země mají dohodu, že daně se platí jen v jedné z nich.
- Index aktivity kansaského Fedu v březnu vyskočil na 37 bodů z únorových 11 bodů (odhad: 11 bodů).
- Internetový portál pro sdílení videí YouTube dál ztrácí inzerenty kvůli obavám, že jejich reklamy budou spojovány s kontroverzními videi. Přerušení inzerce na YouTube ve čtvrtek oznámily největší americká banka JPMorgan Chase a farmaceutická společnost Johnson & Johnson, ve středu stejný krok ohlásili američtí telekomunikační operátoři Verizon Communications a AT&T.
- Analytici z banky UBS zahájili pokrývání akcií společnosti Whole Foods Market s doporučením "sell". Doby dvouciferného růstu tržeb i zisku jsou podle UBS pryč a současná cena akcií firmy to podle ní neodráží.
- Analytici z banky Goldman Sachs zlepšili doporučení na akcie FireEye ze "sell" na "buy". Výsledky společnosti opakovaně předčily očekávání trhu a příznivě podle Goldman Sachs působí také pohled na platformu Helix, kterou FireEye vyvíjí.
- Správce aktiv BlackRock navýšil svůj podíl ve vývojáři videoher Nintendo na 5,17 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká společnost Nike zvýšila ve třetím finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 % na 1,14 miliardy dolarů. V noci na středu to oznámila firma, která je největším výrobcem sportovního oblečení a obuvi na světě. Cena akcií podniku však výrazně klesla kvůli neuspokojivému vývoji zakázek a tržeb.
- Výsledky ConAgra Foods ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,98 miliardy USD (odhad: 1,99 miliardy USD).
- Výsledky GameStop ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 3,05 miliardy USD (meziročně -14 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -10 %.
- Výsledky Micron Technology v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 4,65 miliardy USD (odhad: 4,64 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +11 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, CNN, ČTK