US MARKETZavírá za: 0 h 1 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly. Trump kvůli slabé podpoře stáhl návrh na zrušení Obamacare. Za celý týden všechny tři hlavní burzovní indexy klesly

Americké akcie zakončily poslední seanci týdne kolem nuly. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan po celodenním jednání dolní komory Kongresu oznámil stažení Trumpova návrhu na zrušení takzvané Obamacare. To mezi investory zvýšilo obavy o to, zda bude nový americký prezident schopný prosadit slibovanou "fenomenální" daňovou reformu, jejíž předpokládané pozitivní dopady v posledních týdnech hnaly akcie vzhůru.

Index S&P 500 v pátek klesl o 0,08 % na 2 343,98 bodu a Dow odepsal 0,29 % na 20 596,72 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,19 % na 5 828,74 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,22 % na 12,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba jeden bazický bod na 2,412 %.

Nejvýrazněji v pátek klesl sektor základních materiálů, dařilo se naopak sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektoru veřejných služeb.

Americké akcie (24. března 2017), zdroj: Google

Obchodování bylo v závěru týdne opatrné, investoři čekali, jakým výsledkem skončí hlasování o Trumpově návrhu na zrušení zdravotnické reformy z pera Baracka Obamy (tzv. Obamacare). K hlasování ovšem nakonec vůbec nedošlo, Trumpovi se totiž nepodařilo získat mezi republikány dostatečnou podporu.

"Bylo to těsné, nestačilo to ale. Navrhl jsem proto prezidentovi, abychom návrh stáhli. On souhlasil," řekl po celodenním jednání Sněmovny reprezentantů její republikánský předseda Paul Ryan. Nová verze zákona podle Ryana připravená není, a Spojené státy proto "budou muset v blízké budoucnosti žít s Obamacare". Nyní by se podle Ryana měla pozornost republikánů přesunout k daňové reformě.

Neochota a neschopnost republikánů shodnout se na prvním důležitém návrhu zákona z dílny Trumpovy vlády ale dává tušit, že ani s reformou daní to nebude mít Trump jednoduché. Pokud by se mu nepodařilo protlačit ani tu, hrozila by na Wall Street hluboká korekce, protože právě výhled nižších daní v USA hnal akcie nahoru de facto nepřetržitě od oznámení výsledku prezidentských voleb.

"Zrušení tzv. Obamacare mělo zajistit více než třetinu nákladů na daňovou reformu. Tu, se kterou akciové trhy tak počítají," napsal na Twitteru hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Akcie provozovatele mikroblogovací sociální sítě Twitter (+1,41 %) zdražily o zhruba procento a půl poté, co se na trhu objevila zpráva, že firma zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by společnost mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů.

Nahoru zamířily rovněž akcie výrobce čipů Micron Technology (+7,4 %), podpořily je příznivé výsledky hospodaření, které firma zveřejnila po konci čtvrtečního obchodování. Do červených čísel naopak výsledky stáhly akcie společnosti GameStop (-13,61 %).

V indexu Dow nejvýrazněji zlevnily akcie banky Goldman Sachs (-1,5 %), chemického obra DuPont (-1,19 %) a farmaceutické společnosti Pfizer (-0,85 %). Dařilo se naopak cenným papírům Nike (+1,79 %), které druhým dnem korigovaly hlubokou středeční ztrátu, jež byla reakcí na neuspokojivý vývoj zakázek a tržeb, o němž společnost informovala v rámci zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků.

Za celý uplynulý týden Dow klesl o 1,52 %, S&P 500 přišel o 1,44 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,22 %. Pro Dow byl uplynulý týden dokonce nejhorší od zvolení Donalda Trumpa prezidentem.

Americké akcie (týden do 24. března 2017), zdroj: Google

Dolar mírně oslabil, ropa zdražila

Na devizovém trhu v pátek dolar mírně oslabil vůči euru. Jednotná evropská měna si v závěru obchodování připisovala přibližně 0,2 % na 1,08 USD, a nacházela se tak v blízkosti sedmitýdenního maxima 1,0825 USD, na které se vyšplhala ve středu. Euro těžilo z předpokladu, že Evropská centrální banka směřuje ke zpřísňování své měnové politiky.

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně stouply v naději na to, že omezení těžby v zemích OPEC začne na trh vracet rovnováhu. Za celý týden ale ceny černého zlata vlivem přetrvávajících obav z přebytku suroviny klesly.

Cena severomořské ropy Brent kolem 20.00 SEČ rostla o 0,54 % na 50,90 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražovala o 0,61 % na 48,03 USD za barel. Za celý týden ceny Brentu i ropy WTI klesly o zhruba dvě procenta. Ceny černého zlata jsou nyní asi 12 % pod lednovými maximy.

Saúdská Arábie v pátek uvedla, že její vývoz ropy do USA klesl za poslední dva měsíce o zhruba 300 tisíc barelů denně. To by podle Rijádu mohlo zmírnit rekordně vysoké americké ropné zásoby.

OPEC má pro první pololetí dohodu o omezení těžby s několika dalšími zeměmi včetně Ruska. Ropný trh bude nyní sledovat, zda výbor OPEC pro plnění dohody, který se o víkendu schází v Kuvajtu, podpoří její prodloužení.

Hlavní páteční události na amerických trzích

  • Provozovatel mikroblogovací sociální sítě Twitter zvažuje, že nabídne profesionálům prémiovou verzi svého rozhraní TweetDeck. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že by firma mohla poprvé začít vybírat poplatky za předplatné od některých uživatelů.
  • Administrativa prezidenta Spojených států Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného ropovodu Keystone XL, který propojí naleziště v Kanadě s americkými rafineriemi na břehu Mexického zálivu. Otevřela tak cestu k dokončení projektu zablokovaného předchozím prezidentem Barackem Obamou. Podle Trumpa je tento krok součástí "nové éry americké energetické politiky", která sníží náklady, omezí závislost USA na zahraniční ropě a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Kanada rozhodnutí americké administrativy uvítala.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Trh počítal s 1,3% růstem po předchozím revidovaném zvýšení o 2,3 % (revidováno z +1,8 %). Po očištění o dopravu objednávky vzrostly o 0,4 %, čekal se přitom 0,6% růst po lednovém revidovaném zvýšení o 0,2 % (revidováno z -0,2 %). Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, v únoru klesly o 0,1 % po předchozím růstu o 0,1 %, čekalo se, že vzrostou o 0,5 %.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v březnu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na 53,4 bodu z únorových 54,2 bodu. Analytici naopak počítali s růstem na 54,8 bodu. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se snížil na 52,9 bodu z 53,8 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst na 54 bodů.
  • James Bullard (Fed, St. Louis): Zlepšování situace na americkém trhu práce zpomaluje.
  • Needham & Company snížila doporučení na akcie Applu na "buy" ze "strong buy".
  • Berenberg zvýšila doporučení na akcie Alcoy na "buy" z "hold".
  • Jefferies zvýšila doporučení na akcie Under Armouru na "buy" z "hold".
  • Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o 21 na 652. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 20 na 809. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.

Hlavní události týdne na amerických trzích

Výsledková sezóna v uplynulém týdnu

  • Americká společnost Nike zvýšila ve třetím finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 % na 1,14 miliardy dolarů. V noci na středu to oznámila firma, která je největším výrobcem sportovního oblečení a obuvi na světě. Cena akcií podniku však výrazně klesla kvůli neuspokojivému vývoji zakázek a tržeb.
  • Výsledky ConAgra Foods ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,98 miliardy USD (odhad: 1,99 miliardy USD).
  • Výsledky GameStop ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,38 USD (odhad: 2,29 USD), tržby 3,05 miliardy USD (meziročně -14 %). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -10 %.
  • Výsledky Micron Technology v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,90 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 4,65 miliardy USD (odhad: 4,64 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +11 %.

Zdroj: CNBC, MarketWatch, CNN, ČTK

Americké akcieDonald TrumpPolitikaShrnutí obchodování v USASpojené státy americké (USA)Zdravotnictví a zdravotní péče
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika