Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2012

V roce 2012 čeká trhy perfektní bouře. Jako tradičně se v předpovědích na rok 2012 orientujeme na ty méně pravděpodobné události, které by ovšem měly o to drtivější dopad na světovou ekonomiku a finanční trhy. Nemají tedy být ani tak předpověďmi, jako spíše varováními. Pokud se naplní dvě nebo tři, bude příští rok rokem velkých změn. Nenechte si proto čtením zkazit předvánoční náladu, pouze se v zamyšlení vydejte za hranice informací, které nabízí hlavní proud světových finančních médií. Některá varování snad vyvolají debatu, která povede k jejich předejití.
Akcie Applu ztratí 50 % od maxim z roku 2011
Žádná firma (ani stát) neudržela výsadní postavení na trhu navěky. Loajalita zákazníku zpravidla jednoho dne začne klesat. A Applu roste konkurence na "jeho" trzích - Google, Amazon, Microsoft, Nokia i Samsung si brousí zuby na každý kousek tržního podílu Applu na poli tabletů, mobilních telefonů i dalších.
Podíl na trhu s chytrými telefony (55 %) je trnem oku především Androidu, Amazon pak chce nižší cenou ubrat na popularitě iPadu. Akcie Applu zatím stále nejsou drahé, protože zisky jsou stále zcela mimořádné, ovšem třetí čtvrtletí 2011 ukázalo, že ziskové marže nejsou nafukovací.
Apple: Je znovu čas nakupovat akcie?
Evropská unie zavře banky
Prosincové dohody v Evropě se nezdají být dostatečným řešením krize financování v Evropě, dluhová krize se tak v polovině příštího roku vrátí s novou silou. V reakci na to klesnou akciové trhy o 25 %, což donutí politiky k nebývalému kroku - na týden, nebo i na delší dobu, zůstanou evropské burzy a banky zavřené.
Evropští lídři budou jednat jako kardinálové o novém papeži v zájmu vyjednání "nové Evropy". Může se stát, že překročí svůj mandát a dále omezí svobodu trhů a posunou principy Evropské unie.
Tento "poslední" pokus povede k destrukci dosavadních evropských pořádků a k odpálení tikající bomby státních dluhů. Bolestivé období vyústí v novou Evropskou unii v novém složení a na nových základech. Až v tu chvíli budou moci evropské země obrátit pozornost do budoucnosti a přestat řešit chyby minulosti.
Začátek otroctví v Evropě aneb fiskální unie s eurem ve znaku
Americkým prezidentem se stane zatím neznámý kandidát
Barack Obama přišel do funkce s programem "opravdové změny". Finanční a ekonomická krize nepochybně ovlivnila řadu jeho rozhodnutí, ovšem jeho účet je zatím tristní - žádná opravdová změna nepřišla. Rozhádaný Kongres naopak ukazuje, že je politická situace ve Spojených státech hodně rozjitřená.
Demokraté mají tedy za sebou tři roky větších či menších neúspěchů, ani republikáni ovšem se svým pravicovým programem nemají ve Spojených státech snadnou pozici - nezaměstnanost je vysoká, sociální neklid roste a úcta k bohatým, tradičním voličům republikánů, je na minimu.
Situace je proto nakloněna třetí straně, třetímu kandidátovi. Někdo, kdo bude schopen zkraje roku 2012 "hodit rukavici" oběma znesvářeným táborům s programem opravdové změny (raději nazvaným jinak), urve v listopadu křeslo nejmocnějšího muže planety. A začnou nové pořádky v americké politice.
USA: Za rok jsou prezidentské volby. Co to znamená pro akcie?
Austrálie spadne do recese
Čínská lokomotiva ztrácí rychlost, investice a realitní trh rostou daleko pomaleji než dříve. Zadrhávající se růst zasáhne celý svět, nejvíce však země v Asii a Pacifiku.
Pokud je nějaká země vyloženě závislá na čínské poptávce, pak je to Austrálie. Její hospodářský růst je tažen především těžbou a přírodními zdroji. A ve chvíli, kdy Čína nebude spotřebovávat suroviny z Austrálie, protinožci zažijí recesi. Jejím důsledkem bude i krach tamního nemovitostního trhu - pět let po krachu realitních trhů v ostatních vyspělých zemích.
Austrálie patří do 1. ligy komoditního světa
Basel III a další regulace vyvolají vlnu až 50 zestátnění bank
V roce 2012 poroste tlak na evropský bankovní sektor. Finanční aktiva proto zažijí rozsáhlé výprodeje. Nedostatek úvěrů, problémy celých států a obrovské zapákování evropských bank povedou k největší záchranné akci v historii evropského bankovního sektoru.
Politici v honbě za body v očích veřejnosti zpřísňují regulaci a v zájmu "většího dobra" šlapou po hodnotě evropských bank. Zmrazení mezibankovního trhu vyvolá vlnu útoků (runů) na banky ze strany střadatelů, obavy lidí porostou s prohlubováním problémů suverénních dluhů, jimiž je evropský bankovní sektor doslova "prosáklý". Několik známých bank zmizí v propadlišti dějin a jejich aktiva si "přičtou k dobru" jejich mateřské země.
Mistryněmi světa v páce jsou evropské banky! Na větší spekulanty narazíte jen těžko
Švédsko a Norsko bezpečnými přístavy místo Švýcarska
Švédsko a Norsko čelí riziku, že nahradí Švýcarsko v pozici evropského bezpečného přístavu. Riziku proto, že útěk k jejich měnám může postupně ohrozit konkurenceschopnost jejich vývozců. Švýcarská národní banka letos proto silně intervenovala v zájmu oslabení franku.
I proto se finanční manažeři snaží najít nové "parkoviště" pro peníze klientů na jinak velice turbulentních trzích. A dosavadní favorit investorů - Německo - bude mít v rámci boje s dluhovou krizí co dělat, aby se samo nezadlužovalo příliš rychle. Velké skandinávské země naproti tomu nabízejí vynikající fundamenty, přísnou sociální politiku a kvalitní pracovní sílu.
Švédsko a švédskou korunu favorizoval Investiční web již v březnu 2011
Švýcaři to dokáží a vyženou EURCHF na 1,50
V září se po několika letech marných snah podařilo Švýcarům rázně zakročit proti posilující měně. Ta by neměla posílit pod 1,20 EURCHF. Exportně orientovaná švýcarská ekonomika ovšem zkraje roku donutí národní banku k posílení opatření proti síle franku.
Jedním z nich budou dokonce záporné úrokové sazby. Ty přimějí investory k odklonu od franku a investic do Švýcarska jako takových, EURCHF se posune k hodnotám okolo 1,50. To mimo jiné potvrdí, že centrální banky mohou postupovat efektivně, čemuž investoři při pohledu na ECB už přestávali věřit.
Švýcaři zasahují! Intervence převrátila měnový trh!
Čínský jüan oslabí vůči americkému dolaru na 7,00
Raketový růst čínské ekonomiky v době globální krize byl tažen především investicemi a exportem. Tomu pomáhala slabá měna, podle mnohých uměle oslabovaná čínskými regulátory vůči americkému dolaru. Po řadě jednání Číňané nechali jüan postupně posílit až na úroveň okolo 6,3 USDCNY, očekávané zpomalení čínského růstu ovšem může toto posilování zarazit.
Růst o 5 až 6 % by byl v Číně považován v podstatě za recesi. Oslabení jüanu o zhruba 10 % na 7,00 by pomohlo čínským exportérům, navíc by se dalo schovat za posilování dolaru, ke kterému vzhlížejí světoví investoři v době problémů eura.
Americké tažení proti jüanu: Více škody než užitku?
Baltic Dry Index posílí o 100 %
Lodní přeprava, kterou uvedený index monitoruje, se v posledních letech potýká s nadbytkem lodí. Navzdory solidní poptávce po komoditách se očekává pokračující převis nabídky přepravních kapacit. Přesto se může stát, že index výrazně posílí, a to z několika důvodů.
Předpokládá se, že Brazílie a Austrálie zvýší dodávky železné rudy. To bude dále tlačit na snížení ceny, která může motivovat Čínu k větší poptávce po této surovině. V kombinaci s monetárním uvolňováním to povede k rychlému růstu poptávky po železné rudě, která je jednou z hlavních přepravovaných komodit.
V neposlední řadě může mít vliv výjimečně suché počasí způsobené klimatickým jevem El Niňo. Ten totiž může právě v Číně "zatočit" s výrobou elektřiny v hydroelektrárnách, která povede k vyšší poptávce po uhlí. A to bude také potřeba ve větším objemu Číně dodat, jak jinak než po moři.
Čína: Rok draka, nebo rok pádu draka?
Pšenice zdraží na dvojnásobek
Pšenice na burze v Chicagu (CBOT) posílí o 100 % poté, kdy v roce 2011 klesala nejvíce ze všech zemědělských komodit. Za pokles mohlo dobré počasí v Rusku a dalších zemích, a také reakce zemědělců, kteří zvýšili produkci po růstu cen v roce 2010.
Ovšem 7 miliard lidí na planetě a pravděpodobně znovu naplno pracující tiskárny peněz, to vše v kombinaci s možným špatným počasím může vyvolat prudký růst cen zemědělských plodin. Spekulanti v takovém případě nejvíce vsadí na pšenici, protože právě na ní jsou v současnosti největší krátké pozice (spekulace na pokles).
Jim Rogers: Krize bude extrémní. Peníze zachrání ti, kdo vsadí na zemědělství