EU se může stát podle britského ministra zahraničí v rámci brexitu dlužníkem Londýna

Podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona reálně hrozí, že Evropská unie bude muset Spojenému království v rámci jeho vystoupení ze společenství zaplatit. V unii přitom panuje opačný názor při odhadu výdajů na takzvaný brexit pro Spojené království ve výši až 60 miliard eur.
Johnson řekl, že existují dobré důvody k tomu, aby Británie požadovala od unie vrácení peněz. Pokud se nepodaří dohodu o brexitu vyjednat, mohla by země podle ministra z unie vystoupit bez jakékoli platby.
Deník Financial Times v souvislosti s výdaji na brexit uvedl částku 100 miliard eur, britská vláda ale už v minulosti oznámila, že takovou sumu zaplatit nehodlá.
Johnson tyto odhady označil v rozhovoru za absurdní. "Chtějí tuto zemi svou fakturou nechat vykrvácet," řekl a pohrozil, že by Británie mohla od jednacího stolu také odejít a nezaplatit nic. Podle něj naopak hrozí, že se v roli dlužníka ocitne EU.
Johnson vedl před referendem o brexitu kampaň za vystoupení Británie z unie a rozhovor pro list, který je vůči EU tradičně kritický, poskytl v rámci současné předvolební kampaně.
Johnson také zkritizoval "brutální vyjednávací metody Bruselu". S odkazem na píseň Hotel California skupiny Eagles řekl, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se domnívá, že EU je "hotel California, kde se člověk může kdykoli odhlásit, ale odejít se mu nikdy nepodaří". Juncker se v tom podle Johnsona mýlí.
Zdroj: ČTK