Agentura S&P Ománu kvůli levné ropě snížila rating do neinvestičního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ománu do spekulativního pásma. Důvodem jsou nízké ceny ropy, které velmi výrazně zhoršily devizové rezervy země. Omán je druhou bohatou zemí z Perského zálivu zaměřenou na vývoz ropy, jejíž rating kvůli levné ropě klesl do neinvestičního pásma. Loni všechny tři velké ratingové agentury snížily do kategorie "junk" hodnocení Bahrajnu.
S&P snížila rating Ománu o jeden stupen na BB+ z BBB-. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že je zde značná šance, že rating dále klesne.
Dvě další velké ratingové agentury hodnotí Omán o něco lépe než S&P. U agentury Moody's má Omán známku Baa1, což je střední nižší kvalita, o tři stupně lepší, než je známka od S&P. Výhled je stabilní, což znamená, že se Moody's v nejbližších měsících nechystá rating měnit. Fitch hodnotí Omán známkou BBB, o dva stupně lépe než S&P, rovněž se stabilním výhledem.
S&P očekává, že Omán bude mít i nadále značný deficit bilance běžného účtu a do roku 2020 se stane čistým externím dlužníkem. Zemi také podle agentury čeká ničivé období nejistoty, pokud královská rodina rychle nenajde nástupce současného sultána Kábuse, kterému je 76 let.
Navzdory oslabení financí je Omán stále schopen si půjčovat velké sumy na zahraničních trzích. V březnu vláda prodala dluhopisy za pět miliard dolarů a tento měsíc bankovní zdroje uvedly, že usiluje o půjčku v objemu 3,6 miliardy dolarů od čínských bank.
Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Ománu, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat někteří velcí institucionální investoři.
Zdroj: ČTK