Fed chce být transparentní? To na tom musí být americká ekonomika hodně bledě!

Podle posledních "minutes", tedy zápisu z jednání americké centrální banky, se Federální rezervní systém (Fed) rozhodl od svého dalšího zasedání 24.-25. ledna zveřejňovat čtvrtletní predikce vývoje úrokových sazeb. To je historicky podstatná změna, jelikož z minulosti je tato instituce známá svojí relativní "tajuplností". Například do roku 1994 vůbec nebyly zveřejňovány změny základní úrokové sazby!
Svědčí to o tom, že je situace v americké ekonomice vážná. Banka se k tomuto kroku odhodlala v zájmu transparentnosti a důvěry v tuto instituci (i když řekněme si na rovinu, že Fed již svou politikou příliš pomoci asi nemůže).
Kromě toho Fed čtyřikrát ročně zveřejňuje svůj výhled vývoje ekonomického růstu, inflace a nezaměstnanosti.
Primárním cílem je podle investiční komunity v USA, na základě teorie očekávání, udržet dlouhodobější úrokové sazby na historických minimech a naznačit, že se zvýšení základní sazby (Fed funds rate) odsune zřejmě až na konec roku 2014.
Velmi často je zmiňována snaha takto zastavit stále klesající ceny rezidenčních nemovitostí v USA pomocí motivace k hypotéčním nákupům za levnou sazbu. Při současné stále vysoké nezaměstnanosti a při značném převisu nabídky domů na trhu však takové řešení zůstává s velkým otazníkem.
**Z pohledu investora do dluhopisů se nicméně nabízí otázka, proč investovat do cenného papíru s negativním reálným výnosem (roční výnos 10letého státního dluhopisu je zhruba 2 % a inflace je 3,4 %) a na základě historie omezenou možností kapitálového výnosu (pokud bychom nedrželi tento dluhopis až do splatnosti). To je situace, která mnoha investorům do dluhopisů ztěžuje situaci, a ti tak budou zřejmě hledat zhodnocení jinde.
Aktuality
