Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co na tiskové konferenci po zasedání ECB řekl její šéf Mario Draghi a jak vypadá poslední "užitečná" novinka z dílny Applu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil
Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky hospodaření některých velkých společností. Index Dow klesl o 0,13 % na 21 611,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,02 % na 2 473,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na hladině 6 390 bodů. Index volatility VIX se snížil o 2,15 % na 9,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden a čtvrt bazického bodu na 2,257 %.
2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB zpevnilo
Velké západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Investoři zvažovali rozhodnutí ECB ponechat v platnosti stávající měnovou politiku a vyhodnocovali slova šéfa banky Maria Draghiho. Euro navzdory holubičímu vyznění Draghiho vyjádření zpevnilo k americkému dolaru. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 0,38 % a euro posílilo na 1,1655 EUR/USD. Jednotlivé burzy skončily smíšeně, britský index FTSE 100 profitoval z poklesu libry vůči euru a posílil o 0,77 %, německý index DAX skončil na červené nule a francouzský CAC 40 odepsal 0,32 %.
Vyšší sazby v Česku? ČNB se prostě chce
3. Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,08 % na 1 008,69 bodu. Nejvýrazněji se změnila cena akcií likérky Stock Spirits, které klesly o více než tři procenta. Ze 14 hlavních emisí pražské burzy se pouze cena akcií firmy Stock Spirits posunula o více než jen několik desetin procenta. Titul zlevnil o 3,19 % na 48,50 Kč. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ, které zdražily o 0,63 % na 400 korun. Nejvýraznějšího posílení dosáhly cenné papíry společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,79 % na 1 026 korun.
Linhart (Deloitte): České nemovitosti v bublině nejsou, jejich ceny reflektují dobrý stav ekonomiky
4. Očekávané události
V pátek se žádné převratné události neočekávají. Itálie vydá údaje o maloobchodních tržbách, Spojené království odtajní zprávu o úvěrování ve veřejném sektoru, odpoledne Kanada zveřejní zprávy o inflaci a tržbách maloobchodních prodejců a večer ještě jako každý týden společnost Baker Hughes bude informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářskými výsledky se v závěru týdne pochlubí v Evropě Philips Lighting nebo tuzemský Unipetrol a v USA Honeywell International, General Electric, Colgate-Palmolive nebo Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Analytik Bohumil Trampota z J&T Banky očekává, že výsledky Unipetrolu budou díky dalším platbám od pojišťoven, příznivému makroprostředí a standardnímu provozu etylénové jednotky atakovat rekordní kvartály. "Výsledky za druhé čtvrtletí pozitivně ovlivní pojistné plnění vztahující se k haváriím v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Podnik by měl zaúčtovat celkem tři miliardy korun (12,9 milionu a 120 milionů dolarů). Unipetrol již od pojišťoven dostal 12 miliard korun, to ale ještě není konečná částka. Podle odhadů by měly pojišťovny doplatit ještě 3,2 miliardy korun (17,90 Kč na akcii)," říká Trampota. Analytik odhaduje, že Unipetrol vykáže za druhý kvartál tržby 27 miliard korun (meziročně +31,2 %) a provozní zisk EBITDA 5,6 miliardy korun. Čistý zisk by podle něj měl firmě stoupnout o 31 % na 4,1 miliardy korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Draghiho zpevnilo
Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně. Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval svá dřívější vyjádření, což zklamalo investory, kteří čekali, že by mohl opustit holubičí rétoriku. Euro vůči dolaru ale i tak zpevnilo.
6. Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009
První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat společnosti Preqin. V červnu investorům hedgeové fondy vydělaly podle dat Preqinu 0,57 %, čímž navýšily souhrnný výnos za prvních šest měsíců roku na 4,87 %. To představuje nejlepší výsledek od roku 2009. Pozitivní výsledky vykazují hedgeové fondy osm měsíců v řadě. Pozitivní výsledek za všech prvních šest měsíců roku letos vykázaly hedgeové fondy poprvé od roku 2007.
7. Čína chce být do osmi let jedničkou v oblasti umělé inteligence
Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů. Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.
8. Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR
Vláda by měla podle Senátu stanovit jasný plán pro zavedení eura v Česku, protože členství v eurozóně bude hlavní dělící linií mezi členskými státy EU. Horní komora se na tom ve čtvrtek shodla při posuzování plánů Evropské komise na budoucí vývoj unie. Současně se ale senátoři vyslovili proti vytváření vícerychlostní EU.
9. Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK
Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Sílu domácí měny stále určuje dobrá kondice ekonomiky, která je navíc podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb.
10. E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i vstup firmy na pražskou burzu
Prodejce módy a designových doplňků Zoot, který kombinuje obchodní model e-shopu a kamenných prodejen, nabídne široké veřejnosti dluhopisy za 150 milionů korun. Peníze získané z emise čtyřletých bondů s výnosem 6,5 % chce společnost použít na financování skladových zásob. Dluhopisy budou umístěny na pražskou burzu. Firma také zvažuje uvedení svých akcií na veřejný trh, ve hře je i burzovní parket v Rybné.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Apple má nové emodži na všechno, co nepotřebujete
Opravdu potřebujeme emodži pro zvracení? Apple si myslí, že rozhodně ano. Na počest Světového dne emodži (17. července), představila firma náhledy 12 nových obrázků. Přibudou k barvité a čím dál tím širší paletě emodži, které v posledních letech začaly nahrazovat část komunikace.
Nové kreslené obrázky zahrnují ženu v hidžábu, kojící ženu, zvracející obličej, zombie či sendvič. Plná sestava emodži bude odhalena během letošního roku s úpravami pro různé operační systémy Applu.
Apple se vytrvale posouvá k co největší univerzálnosti a rozmanitosti svých emočních obrázků. V roce 2015 umožnil uživatelům měnit barvu pleti většiny svých lidských emodži. Žena s hlavou zahalenou šátkem či kojící žena jdou ruku v ruce s tímto trendem.
Aktuality
