Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak uplynulý týden zakončily akcie na obou stranách Atlantiku, kam se kvůli brexitu přesune evropská základna Bank of America a jaká kauza hýbe českým bulvárem? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden se hlavní indexy na směru neshodly
Akcie na trzích ve Spojených státech v pátek uzavřely se ztrátami, podepsal se na nich především slabý výsledek průmyslového obra General Electric. V týdenním horizontu se indexy na směru neshodly. Index Dow v pátek klesl o 0,15 % na 21 580,07 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,04 % na 2 472,54 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil o 0,04 % na 6 387,75 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,3 % na 9,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 2,236 %. Dařilo se sektoru veřejných služeb a mírně nad nulou uzavřely rovněž realitní odvětví nebo sektor necyklického spotřebního zboží.
Týden na trzích podle burzovních grafů: Spanilá jízda býků pokračuje, akcie posouvají rekordy
2. Evropské burzy v pátek výrazně klesly, za celý týden odepsaly akcie necelá dvě procenta
Evropské akcie uzavřely týden v červených číslech, když posilující euro stáhlo do mínusu přední evropské exportéry. Pozornost poutala rovněž výsledková sezóna. V mínusu skončily akcie i v týdenním horizontu. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek odepsal 1,02 % na 380,16 bodu, za celý týden pak klesl o 1,73 %. Německý index DAX v pátek zažil nejhorší seanci tohoto roku, když se propadl o 1,66 % na 12 240,06 bodu (za celý týden -3,1 %). Francouzský CAC 40 odevzdal 1,57 % na 5 117,66 bodu (za celý týden -2,25 %) a britský FTSE 100 ztratil 0,47 % na 7 452,91 bodu (za celý týden +1,08 %).
Technologie jako spasitel zlata aneb blockchain v nečekané roli
3. Pražská burza v pátek klesla, za celý týden podle indexu PX stoupla o 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na čtvrteční ziskovou seanci, index PX klesl o 0,45 % na 1 004,19 bodu. Dolů burzu táhla většina finančních titulů, dařilo se naopak sázkařské Fortuně nebo petrochemické skupině Unipetrol, která ráno zveřejnila rekordní výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Objem obchodů byl s 481 miliony korun podprůměrný. Za celý týden pražská burza zpevnila podle indexu PX o 0,4 %. Nejvíce klesajícím titulem týdne byla pojišťovna VIG, jež přišla o 2,9 %. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Naopak nejvíce rostoucím titulem byla textilka Pegas Nonwovens, která přidala 8,5 %. U Pegasu se objevila informace o plánované dobrovolné nabídce na odkup akcií ze strany investora R2G za 1 010 Kč za kus. R2G chce údajně ovládnout sto procent společnosti.
Překvapení? Kurzový závazek ČNB nahradila kurzovým závazkem
4. Očekávané události
Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů, vybrané země zveřejní předběžné PMI ve zpracovatelském sektoru a odvětví služeb za červenec a odpoledne se investoři v USA zaměří ještě na údaje o prodejích starších domů. Úvod týdne bude důležitý i kvůli petrohradské schůzce klíčových zemí ropného kartelu OPEC s jeho nečlenskými partnery v čele s Ruskem. List Financial Times minulý týden uvedl, že Saúdská Arábie zvažuje dodatečné omezení těžby ve snaze vrátit trh do rovnováhy po nečekaně prudkém vzestupu produkce černého zlata v Nigérii a Libyi. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Koninklijke Philips nebo Ryanair Holdings a v USA Halliburton, Hasbro, Alphabet či Anadarko Petroleum. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bank of America bude mít po brexitu základnu pro EU v Dublinu
Americká bankovní dvojka Bank of America přesune svou základnu pro služby klientům v zemích Evropské unie po odchodu Británie z bloku do Dublinu. Společnost to sdělila v páteční zprávě. Bank of America je první bankou z Wall Street, která si jako náhradu za Londýn zvolila irskou metropoli.
6. Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč
Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 15 % na 3,6 miliardy Kč. Rekordní čtvrtletní výsledky podpořily silné makroprostředí, vysoké využití kapacit a další platby od pojišťoven.
7. Lotyšsko pokutuje dvě tamní banky za porušování sankcí vůči KLDR
Lotyšské úřady potrestaly pokutou téměř tří milionů eur dvě místní banky za to, že umožnily klientům porušovat mezinárodní sankce proti Severní Koreji. Za poslední měsíc tak Lotyšsko za umožňování platebního styku s diktátorským režimem Kim Čong-una potrestalo už pět bank a vyšetřování pokračuje, uvedla agentura Bloomberg.
8. Toyota prý plánuje masovou výrobu elektromobilů v Číně
Japonská automobilka Toyota Motor pravděpodobně již v roce 2019 zahájí masovou výrobu elektromobilů v Číně. Informoval o tom japonský list Asahi bez uvedení zdrojů. Toyota bude podle listu v Číně vyrábět elektromobil založený na sportovně-užitkovém vozu C-HR. Tento elektromobil prý bude určen pouze pro čínský trh.
9. Římu kvůli suchům hrozí zavedení přídělového systému na vodu
Italské úřady kvůli dlouhému období sucha nařídily zastavit čerpání vody z jezera nedaleko Říma. Hlavní město Itálie tak možná bude nuceno zavést na vodu přídělový systém. Informovala o tom agentura Reuters.
10. Tabáková firma Philip Morris ČR na českém trhu začala nabízet zařízení iQOS
Společnost Philip Morris ČR začala na českém trhu nabízet zařízení iQOS, v němž tabáková náplň nehoří, ale jenom se zahřívá. Zařízení společnost prodává za 2 700 Kč a krabička dvaceti speciálních cigaret stojí 100 korun. Výrobek zatím nepodléhá, na rozdíl od klasických cigaret, spotřební dani. Náměstkyně ministra financí potvrdila, že na přípravě potřebné novely zákona o spotřební dani se již pracuje, k jejímu schválení ale zřejmě nedojde dříve než na začátku roku 2019.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bankéř prodával padělané obrazy českým celebritám
Bývalý bankéř Komerční banky Radek Pokluda prodával za miliony korun obrazy, které byly podle policie padělky. Podvedeným tvrdil, že umělecká díla jsou z majetku banky. Pokluda měl v bance na starosti primárně VIP klienty. Mezi podvedené se řadí například herečka Jiřina Bohdalová, režisér Ivan Zachariáš či ředitel rádia Impuls Jiří Hrabák. Po bankéři policie pátrá, zmizel do zahraničí. Informoval o tom zpravodajský web Českého rozhlasu iROZHLAS.cz.
Bankéř prodával obrazy přímo v pobočce banky na Václavském náměstí. Podle advokáta Bohdalové obrazy prezentoval tak, že jde o propadlé zástavy Komerční banky a že banka nabízí tyto obrazy svým VIP klientům k odkupu za odpovídající ceny. Komerční banka se k problému nehlásí. "Komerční banka nemá žádné informace o údajně podaném trestním oznámení. Jakoukoliv účast Komerční banky na soukromých aktivitách bývalého zaměstnance striktně vylučujeme," sdělil webu mluvčí Pavel Zúbek.
Pokluda kupoval obrazy přes aukční síň Historie Praha, kterou vlastní Petr Dědek. Ten však pro Radiožurnál odmítl, že by prodával padělky. Nepamatuje si ani, kolik obrazů Pokludovi prodal. Obrazy Dědkovi do prodeje dodávala Marie Pospíšilová, které soud v roce 2002 odebral razítko znalce uměleckých děl.
Obrazy ve skutečnosti pocházely od překupníka obrazů Jaroslava Fröhlicha, kterého kvůli tomu státní zástupce nedávno obžaloval z podvodu. Spolu se svou ženou Evou obchodovali s falzy uměleckých děl Josefa Čapka, Josefa Lady, Emila Filly, Václava Špály či Jana Zrzavého. "Jsou obžalováni pro podvody, měli distribuovat padělky obrazů české moderny. Měli prodat obrazy nejméně za 30 milionů korun, o prodej dalších obrazů v hodnotě přes 53 milionů se pokusili a další obrazy s možnou prodejní cenou 40 milionů korun měli k prodeji připraveny," cituje web ostravského státního zástupce Michala Tognera. Soud by měl Fröhlichův případ řešit během několika měsíců.
Detektivové jsou přesvědčeni o tom, že díla pro Fröhlicha maloval od 90. let do roku 2006 malíř a restaurátor Alexandr Hanel. Ten ale pak utekl na Kanárské ostrovy, a tak padělky Fröhlich získával podle obžaloby od jiných padělatelů, po nich police stále pátrá.
Pokluda k obrazům doplňoval vlastní podvodnou legendu o jejich původu a významně navyšoval cenu obrazů. Při obchodech vystupoval jako vysoký bankovní úředník. Bohdalové, které spravoval finance osm let, prodal obraz Emila Filly s názvem Zátiší s dýmkou a hrozny za 1,95 milionu korun. Zachariáš za akvarel od Josefa Čapka zaplatil 1,7 milionu korun.
Když Pokluda zjistil, že se o obrazy zajímá policie, zmizel. Naposledy ho detektivové vystopovali v Istanbulu, předtím byl údajně na Fidži. Před odjezdem do zahraničí detektivům sdělil, že nevěděl o tom, že jde o padělky.