Zbláznili se snad medvědi?

Zlomila snad zlepšující se ekonomická data z USA skepticismus slavných medvědů? Mohou nám dodat optimismus poslední úvahy Johna Hussmana nebo Paula Krugmana o tom, že se světové ekonomice možná nedaří tak špatně, jak se to ještě před nedávnem mohlo jevit?
Recese už není jistá
John Hussman ve své zprávě investorům nedávno váhal, zda má nadále strašit s rizikem recese a poukazovat na fakt, že podobný vývoj předstihových indikátorů k recesi vždy vedl, nebo tento pohled opustit díky zlepšujícím se americkým ekonomickým datům (zahrnujícím i pokles počtu žádostí o dávky v nezaměstnanosti).
"Riziko recese je i při současném vývoji ekonomických indikátorů vysoké, ale tlaky se uvolňují. Stále však není zcela jasné, zda jde jen o pauzu, nebo skutečný obrat k lepšímu," píše Hussman.
S optimismem to nechce přehánět, ale připouští, že se situace pravděpodobně stabilizuje. Spatřuje proto v ekonomice potenciál pozvolného oživení. Jinými slovy, recese už podle něho není jistým scénářem.
K býčím predikcím mají tyto úvahy sice ještě daleko, přesto však zmírnění Hussmanových obav někteří považují za výrazný posun. Ještě před několika týdny totiž známý investor odmítal optimismus pramenící ze silného růstu mezd v prosinci. Mzdy podle něho mohou výrazně růst i v měsíci předcházejícím recesi.
Další falešný poplach, nebo světlo na konci tunelu?
Paul Krugman v poslední době varoval zejména před negativním vlivem úsporných opatření na slabou ekonomiku. V pravidelném sloupku pro New York Times ovšem minulý týden napsal, že je stav ekonomiky sice nadále špatný a míra nezaměstnanosti vysoká, ale že existují důvody, proč bychom se měli začít domnívat, že je Amerika na (pomalé) cestě ke zlepšení.
Krugman se však nenechává pozitivním vývojem amerických dat strhnout k přehnanému optimismu. Několik "falešných svítání" už tady bylo. Důležité je podle něho sledovat, zda dva největší problémy, které současnou nejistotu v USA způsobily – nemovitostní bublina a přemíra soukromého zadlužení –, konečně ustupují.
V posledních letech se zdálo, že je americká ekonomika lapena do začarovaného kruhu, kde zdecimovaný nemovitostní trh neblaze působí na ekonomiku, což ve zpětné vazbě dále paralyzuje trh s bydlením. Šance, že se USA z této spirály vymaní, je dnes největší za několik let, i když zotavení může trvat ještě léta.
Laureát Nobelovy ceny Krugman nechce podceňovat ani další velká rizika. Poukazuje na pokračující dluhovou krizi v Evropě a možnost, že by tyto problémy mohly vykolejit i americkou ekonomiku. Hussman naproti tomu vidí varovné signály především v předstihových indikátorech.
Nutno dodat, že kontrariáni považují stav, kdy se medvědí hlasy začnou měnit na býčí, za znamení, že se věci naopak obrátí k horšímu. Těžko říci, komu v dnešním nejistém prostředí dát za pravdu, ale zdá se, že medvědi polevili ve svých výstrahách na základě správného úsudku.
Zdroj: theglobeandmail.com
Aktuality
