Lehký topný olej: Růstová komoditní sázka na letošní tuhou zimu

Energetickým surovinám se v posledních týdnech daří. Zdražování nastává zejména v Evropě. Důvodů je hned několik. Prvním je nejistota ohledně dodávek ropy z Íránu. Ten pokračuje ve svém jaderném programu, což se nelíbí vyspělým státům. Evropa se již rozhodla pozastavit od července import ropy z této země. Zásoby ropy a ropných produktů jsou na starém kontinentu relativně nízké. A to by mohlo ceně lehkého topného oleje prospívat.
Na konci ledna a v únoru byla Evropa postižena velmi tuhou zimou, kvůli které se prudce zvýšila poptávka po zemním plynu i topném oleji. Meteorologové očekávají, že mrazy by mohly přetrvat až do konce února. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena lehkého topného oleje obchodovaného v Londýně by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 990 USD na 1 150 USD za tunu.
Jaké jsou hlavní důvody pro růst ceny lehkého topného oleje?
1. Válka v Iránu by odstavila minimálně 4 % světové produkce ropy
Cena lehkého topného oleje je do značné míry závislá na ceně ropy. Její nabídka na světových trzích však může v důsledku války na Středním východě poklesnout. Podle říjnové zprávy International Energy Agency produkuje Írán 3,54 milionu barelů denně, což je téměř 12 % celkové těžby kartelu OPEC a přibližně 4 % celosvětové produkce.
Trhy letos rozhýbe válka mezi Íránem a Izraelem, varuje slavný investor
Rezervní kapacita kartelu dosahuje 4 milionů barelů, přičemž 2,44 milionu je v Saúdské Arábii. Íránský produkční výpadek by kartel nedokázal rychle nahradit a několik týdnů by ropa na globálním trhu chyběla. Taktéž by mohla být omezena doprava v průlivu Hormuz, přes který se převáží 40 % celosvětové námořní dopravy ropy.
Možný íránský konflikt by byl ještě rozsáhlejší než nedávná válka v Iráku, která začala v roce 2003. Irák produkoval před válkou téměř 3 miliony barelů ropy denně. Po zahájení invaze do země však produkce poklesla na několik měsíců na nulu, v letech 2005 až 2007 se pohybovala na úrovni 2 milionů barelů. Na předválečný stav vzrostla těžba až v minulém roce. Írán je z ekonomického hlediska přibližně čtyřikrát silnější než Irák.
2. Evropa odsouhlasila embargo na dovoz ropy z Íránu
Evropské mocnosti se v lednu dohodly, že od července přestanou v Íránu nakupovat ropu. Ten zareagoval prohlášením (a včera i činy), že ihned zastaví dodávky do Evropy. V případě splnění této hrozby by v regionu nastal krátkodobý nedostatek ropy a ropných produktů, který by pravděpodobně musel být pokryt komerčními a strategickými rezervami. V Íránu nakupuje Evropa přes 5 % ropy.
Íránské embargo: Nejde o žádnou kapku ropy, ale o postavení dolaru
3. Velmi tuhá zima trápí celou Evropu
Na konci roku 2011 se teploty v Evropě pohybovaly nad normální úrovní. Rafinérie na to zareagovaly menší výrobou středních destilátů (patří sem i topný olej). V prosinci byla podle údajů Euroilstock produkce středních destilátů o 1,3 % nižší oproti minulému roku. V lednu však nastalo výrazné zhoršení počasí. Silné mrazy postihly všechny státy Evropy. Důvodem je sibiřská tlaková výše, která je velmi mohutná, a proto blokuje pronikání teplejšího oceánského vzduchu od západu.
Podle odhadu agentury Thomson Reuters je zatím letošní únor nejchladnější za posledních 26 let. Ve Velké Británii se průměrné teploty snížily podle agentury CustomWeather na minus 8 stupňů Celsia, což je až o 10 stupňů méně oproti 30letému průměru.
Poptávka po zemním plynu a topném oleji prudce poskočila vzhůru a momentálně je vyšší než dlouhodobý normál. Předpověď počasí do konce února je pesimistická. World Meteorological Organization uvedla, že potrvá minimálně dva až tři týdny, až se počasí dostane do rovnováhy a sibiřská tlaková výše ustoupí.
4. Gazprom neexportuje dostatek zemního plynu
Během prvního únorového víkendu zaznamenaly mnohé evropské země výrazný pokles množství plynu dodávaného z Ruska. Podle Gazpromu se v průměru snížila jeho nabídka v jednotlivých státech o 10 %. V Itálii, kde byly uzavřeny i přístavní terminály s LNG, se celková nabídka zemního plynu snížila až o 30 %. Vzniklou situaci odůvodnil Gazprom nutností pokrýt výrazný nárůst poptávky v domácím Rusku.
V Rusku se teploty pohybují o přibližně 10 stupňů níže oproti dlouhodobému průměru. Po víkendu Gazprom obnovil dodávky plynu do Evropy na normální úroveň, avšak už nebyl schopen pokrýt zvýšenou spotřebu (až o 30 % nad normálem) západoevropských zemí. Gazprom přitom zvýšil těžbu meziročně o 30 % na 1,6 miliardy kubických stop denně. Evropské státy musí hledat jiné energetické suroviny využitelné při výrobě tepla.
5. Spotřeba středních destilátů dlouhodobě roste
Podle údajů BP se v roce 2010 spotřebovalo v Evropě 7,7 milionu barelů středních destilátů, což je o 1,6 % více oproti předchozímu roku. Poptávka po naftě a topných olejích dlouhodobě roste. Maximum spotřeby bylo dosaženo v roce 2008. V roce 2009 nastal kvůli ekonomické nejistotě pokles poptávky na pětileté minimum. V nejbližších letech se předpokládá obnovení růstu poptávky.
Technická analýza
Cena lehkého topného oleje se od jara 2011 pohybovala v širokém obchodním pásmu 830 až 990 USD za tunu. Momentálně komodita proráží horní okraj pásma. Všechny tři klouzavé průměry - krátkodobý 21denní (zelená křivka), střednědobý 55denní (červená křivka) i dlouhodobý 220denní (modrá křivka) ukazují vzestupný trend. Podle technické analýzy se dá očekávat pohyb v rozsahu šířky předchozího obchodního pásma, což je přibližně 160 bodů.
Možná rizika
Írán si velmi dobře uvědomuje, že by ho vojenský konflikt zničil. Investoři se brzo naučí ignorovat jeho slovní vyhrůžky a zabudují do cen ropy a produktů nižší rizikovou prémii.
Počasí je letos značně nevyzpytatelné. Nečekaně silná zima může v průběhu několika dnů ustoupit. Samotní meteorologové upozorňují na extrémní situaci, která komplikuje několikadenní předpověď podle běžných modelů.
Specifikace kontraktu
Futures na lehký topný olej (Gas Oil), (IPE, Londýn)
Měsíc dodání březen 2012 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
Objem kontraktu 100 tun
Kurz v USD za tunu
Hodnota bodu: 1 bod = 100 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 100 USD)
Margin 5 850 USD/kontrakt