Americké akcie v pátek mírně ztratily, za celý týden ale dokázaly posílit

Americké akcie za nevýrazného předvánočního obchodování mírně klesly v důsledku oslabení akcií některých velkých firem v čele s NIKE.
Index Dow v pátek odepsal 0,11 % na 24 754,33 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,04 % na 2 683,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,08 % a skončil na 6 959,96 bodu. Klesala odvětví jako technologie nebo zdravotnictví, dařilo se naopak telekomunikacím nebo sektoru necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX stoupl o 2,91 % na 9,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,481 %. Divoký den má za sebou bitcoin, který se ze zhruba 17 000 USD propadl ke 12 000, večer ale již opět stál přes 14 000 USD.
Hlavní akciové indexy ale v týdnu celkově získaly díky optimismu spojenému s daňovou reformou v USA. S&P stoupl o 0,29 %, Dow o 0,42 % a Nasdaq Composite o 0,34 %. Klíčový index S&P 500 se za dosavadní část letošního roku zvýšil o 20 % a má našlápnuto k nejlepšímu výsledku od roku 2013.
Velké ztráty v pátek utrpěly akcie společnosti NIKE (-2,29 %). Firma ohlásila pokles čtvrtletního zisku téměř o čtvrtinu. Kvůli snížení prodeje na klíčovém severoamerickém trhu společnost vykázala nejpomalejší růst tržeb za téměř sedm let.
Radovat se naopak mohli akcionáři biotechnologické společnosti Ignyta (+72,67 %). Švýcarský koncern Roche souhlasí s koupí Ignyty s prémií 74 % oproti čtvrteční zavírací ceně.
Dolar v pátek ve slabém obchodování stagnoval, údaje o spotřebitelských výdajích a úsporách neměly na jeho kurz výraznější dopad. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 21.45 SEČ přidával 0,05 % a pohyboval se kolem 93,32 bodu.
Euro mírně oslabuje v reakci na úspěch separatistických stran v parlamentních volbách v Katalánsku. Vracejí se obavy z možného odtržení regionu od Španělska, které je čtvrtou největší ekonomikou eurozóny. K dolaru jednotná evropská měna ve stejnou dobu ztrácela asi 0,14 % na 1,1857 USD.
Volební výsledek je ranou pro španělskou centrální vládu, která čtvrteční předčasné parlamentní volby v Katalánsku vyhlásila v naději, že katalánští separatisté ztratí dosavadní většinu. "Separatisté uhájili většinu v regionálním parlamentu, takže rozpory mezi Madridem a Barcelonou pravděpodobně budou pokračovat," řekl analytik Ulrich Leuchtmann z Commerzbank. Dodal nicméně, že ztráty eura zřejmě nebudou trvalé. "Při předchozí eskalaci sporu si trh udržel chladnou hlavu a euro zůstalo relativně stabilní," citovala jej agentura Reuters.
Euro navzdory pátečnímu poklesu vykazuje od začátku letošního roku téměř 13% nárůst. Směřuje tak k nejlepšímu celoročnímu růstu proti dolaru za posledních 14 let.
Ceny ropy se drží v blízkosti nejvyšších úrovní od roku 2015. Podpořily je výroky ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, které zmírnily obavy, že Moskva bude prosazovat rychlé ukončení dohody těžařských zemí o omezení dodávek ropy na trh.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a některé další významné těžařské země se loni v rámci snahy podpořit cenu suroviny dohodly na omezení dodávek ropy na trh. Tato dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce příštího roku. Novak v rozhovoru s agenturou Reuters nevyloučil, že omezení dodávek by mohlo v určité podobě pokračovat i po skončení příštího roku.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump v pátek podepsal daňovou reformu, kterou tento týden schválil Kongres Spojených států. Daňové změny, které budou platit od ledna, jsou nejrozsáhlejší od dob prezidenta Ronalda Reagana, jenž vládl v 80. letech. Reforma, která mimo jiné snižuje daně z příjmu právnických osob na 21 % z nynějších 35 % a jednotlivcům umožňuje snížit daňový základ o dvojnásobek současného stavu, je jedním z pilířů Trumpova politického programu.
- Provozovatel sociální sítě Facebook (v pátek -0,14 %) podepsal několikaletou smlouvu s jedním z největších hudebních vydavatelství na světě Universal Music Group. Uživatelé jeho sítě tak budou moci sdílet hudbu a videa produkovaná touto značkou. Firmy také oznámily, že budou spolupracovat na vývoji dalších hudebních produktů, což je podle serveru BBC znamení, že Facebook chce konkurovat internetovému portálu pro sdílení videí YouTube.
- Americká technologická společnost Apple (v pátek +0,00 %) čelí ve Spojených státech dvěma hromadným žalobám kvůli záměrnému snižování výkonu některých starších telefonů iPhone. V pátek o tom informoval server BBC. Žaloby podali uživatelé iPhonů, kteří tvrdí, že v důsledku zpomalování telefonů utrpěli "ekonomickou újmu".
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v listopadu vzrostly o 1,3 % po říjnovém poklesu o 0,4 %. Očekával se růst o 2 %. Po očištění o dopravní prostředky se objednávky snížily o 0,1 % (odhad: +0,5 %, říjen: +1,3 %). Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v listopadu meziročně vzrostly o 1,5 % po 1,4% růstu v předchozím měsíci (odhad: 1,5 %). Meziměsíčně se podle očekávání zvýšily o 0,1 % (říjen: +0,2 %). Osobní příjmy Američanů v listopadu stouply o 0,3 % (odhad: +0,4 %, říjen: +0,4 %), výdaje vzrostly o 0,6 % (odhad: +0,5 %, říjen: +0,3 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci klesl na 95,9 bodu z 98,5 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali s poklesem na 97,1 bodu.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americký internetový prodejce Amazon se v Německu chystá otevřít kamenné obchody. Novinám mediální skupiny Funke to řekl šéf německé součásti koncernu Ralf Kleber. Klasický prodej je v zemi stále oblíbený, představuje 90 až 95 % celkového obratu, citovala jej v pondělí agentura DPA.
Americký výrobce polévek Campbell Soup koupí za 4,87 miliardy USD výrobce lehkého občerstvení Snyder's-Lance. Firma tak posiluje v oblasti nabídky lehkého občerstvení, jako chipsů nebo popcornu, v době, kdy prodej polévek klesá.
- Francouzská vláda podala k pařížskému obchodnímu soudu žalobu na amerického internetového prodejce Amazon. V pondělí to napsal deník Le Parisien. Za zneužití postavení na trhu vůči některým dodavatelům žádá ministerstvo hospodářství po firmě pokutu deset milionů eur.
- S digitální měnou bitcoin se v noci na pondělí začalo obchodovat na dalším velkém termínovém trhu. Hodnota kontraktu na bitcoin se splatností v lednu na americké burze CME otevřela na 20 650 USD, později však sestoupila pod 19 000 USD.
- Ruský výrobce antivirového softwaru Kaspersky Lab podal žalobu na vládu prezidenta Donalda Trumpa u amerického federálního soudu. Tvrdí, že vláda ho zákazem jeho softwaru ve vládních úřadech zbavila řádných procesních práv. Žaloba je další snahou firmy Kaspersky Lab zvrátit tvrzení, že firma podléhá vlivu Kremlu, napsala agentura Reuters.
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v prosinci stoupl na 74 bodů z 69 bodů v listopadu.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Twitteru na "overweight" z "neutral".
- Sněmovna reprezentantů Spojených států v úterý schválila daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa, která je považována za největší úpravu daní od dob republikánského prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech. Ještě v noci amerického času chce o návrhu hlasovat také Senát. Pokud Kongres reformu přijme, očekává se, že ji Trump během středy podepíše.
- Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us kvůli slabým vánočním tržbám zvažuje, že zavře nejméně 100 obchodů ve Spojených státech. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg.
- Americká internetová společnost Facebook podle německého kartelového úřadu zneužívá dominantního postavení na trhu, když shromažďuje údaje o uživatelích. Vyplývá to z předběžných výsledků dvacetiměsíčního vyšetřování, které v pondělí úřad zveřejnil.
- Deficit bilance běžného účtu USA v třetím čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 19,2 % na 100,6 miliardy USD, což je nejnižší schodek za tři roky. Zlepšení bilance je výsledkem nižšího deficitu obchodu se zbožím, většího přebytku bilance služeb a vyšších příjmů ze zahraničních investic. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.
- Mexický telekomunikační a mediální magnát Carlos Slim prodal více než polovinu ze svého 17% podílu v americkém vydavatelství New York Times hedgeovým fondům v USA. Obchod oznámila Slimova Banco Inbursa na svém webu už 6. prosince, uvedl v úterý list Financial Times.
- Zahájená výstavba v USA v listopadu meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,256 milionu jednotek (revidováno z 1,29 milionu jednotek) na 1,297 milionu jednotek, což představuje nárůst o 3,3 % po +13,7 % v předchozím měsíci. Čekal se pokles na 1,25 milionu jednotek.
- Instinet snížila doporučení na akcie Applu na "neutral" z "buy".
- Kongres Spojených států schválil rozsáhlou daňovou reformu prezidenta Donalda Trumpa. Návrh již v úterý přijala Sněmovna reprezentantů, Senát ale kvůli procedurálním pochybením musel následně odsouhlasit pozměněnou verzi, kterou ve středu potvrdila také sněmovna, čímž schvalovací proces skončil. Zákon nyní zamíří k Trumpovi k podpisu. Prezident na Twitteru přijetí reformy označil za historickou daňovou úlevu pro Američany.
- Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle příslušných zákonů zemí Evropské unie. Ve středu tak rozhodl Soudní dvůr EU, který tím alternativního amerického poskytovatele přepravních služeb postavil na roveň běžné taxislužby. Firma v e-mailové reakci agentuře AP sdělila, že rozhodnutí soudu nenaruší způsob, jakým své služby nabízí. Podle expertů by ale středeční rozsudek mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku.
- Americký řetězec rychlého občerstvení McDonald's nabídne od 28. prosince ve stovkách restaurací ve Finsku a Švédsku veganský hamburger McVegan. Sendvič, který se osvědčil v testovacím kole, sestává z žemle, sojového plátku, rajčete, salátu, nakládané zeleniny, cibule, kečupu, hořčice a bezvaječné omáčky.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 15. prosince po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stouply o 5,6 % na celoročně přepočítané tempo 5,81 milionu jednotek. Čekal se růst o 0,9 % na 5,52 milionu jednotek. V říjnu prodeje o 2,4 % vzrostly a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 5,5 milionu jednotek.
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 6,495 milionu barelů (odhad: -3,769 milionu barelů, předchozí týden: -5,117 milionu barelů).
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií FedEx na 270 z 232 USD.
- Prezident USA Donald Trump možná do konce měsíce nepodepíše zákon o daňové reformě, který už mu po hlasování v obou komorách odeslal k podpisu Kongres. Spekuluje o tom americký tisk. Šéf Bílého domu se prý možná z taktických důvodů rozhodne podepsat zákon až příští rok.
- Růst ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí zrychlil na 3,2 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Jeho tempo tak bylo nejprudší za více než dva roky. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo obchodu ve své konečné zprávě. Mírně tak opravilo svůj odhad z konce listopadu, podle kterého růst činil 3,3 %.
- Americká Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila dodatečný objem peněz na financování vlády. Opatření musí ještě schválit Senát. Sněmovna musela nové rozpočtové provizorium k financování vládních úřadů schválit do pátku, kdy vyprší lhůta toho předchozího. Pokud Senát rozhodnutí Sněmovny reprezentantů potvrdí, prodlouží se provizorium do 19. ledna.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 16. prosince 245 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 225 tisících v předcházejícím týdnu očekával trh pouze 231 tisíc nových žádostí.
- Index aktivity filadelfského Fedu v prosinci stoupl na 26,2 bodu (odhad: 21,5 bodu, listopad: 22,7 bodu), index aktivity chicagského Fedu v listopadu klesl na 0,15 bodu (odhad: 0,09 bodu, říjen: 0,76 bodu).
- Spojené státy chtějí uvalit antidumpingové clo téměř 300 % na dovoz letadel CSeries kanadského výrobce Bombardier. Americké ministerstvo obchodu ve středu dokončilo přípravu podkladů, definitivní verdikt vynese Komise pro mezinárodní obchod (ITC). Informovala o tom agentura Reuters. Schyluje se tak k novému kolu ostrého obchodního sporu mezi USA a Kanadou.
- Americká telekomunikační společnost AT&T vyplatí svým zaměstnancům díky daňové reformě bonus 1 000 dolarů. K podobnému kroku se v reakci na snížení sazby daně z příjmu pro podniky chystají i další americké firmy, napsal server BBC. AT&T má přes 200 000 zaměstnanců. Americký Kongres schválil v minulých dnech největší změny v daňových předpisech za posledních 30 let.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing má zájem o převzetí brazilského výrobce letadel Embraer. Firmy potvrdily informaci ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož je Boeing ochoten zaplatit za brazilský podnik vysokou prémii. Firmy uvedly, že jednají o možnostech propojení svého podnikání. Proti převzetí se postavil brazilský prezident Michel Temer.
- Předseda představenstva technologického holdingu Alphabet Eric Schmidt odstoupí z funkce, v rámci společnosti ale bude dále působit jako technický poradce.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Carnival v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 4,23 miliardy USD (odhad: 4,15 miliardy USD).
- Výsledky General Mills v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 4,2 miliardy USD (odhad: 4,09 miliardy USD).
- Výsledky BlackBerry v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,03 USD, tržby 226 milionů USD (odhad: 212,2 milionu USD).
- Výsledky Hovnanian Enterprises v 4QFY2017: Upravený zisk na akcii 0,08 USD (loni: 0,14 USD), tržby 721,7 milionu USD (loni: 805,1 milionu USD).
- Výsledky Conagra Brands v 2QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 2,17 miliardy USD (loni: 2,09 miliardy USD, odhad: 2,07 miliardy USD).
- Výsledky CarMax v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,81 USD (loni: 0,72 USD, odhad: 0,81 USD), tržby 4,11 miliardy USD (loni: 3,7 miliardy USD, odhad: 3,98 miliardy USD).
- Výsledky Finish Line v 3QFY2018: Čistá ztráta na akcii 0,26 USD (loni: -1,00 USD, odhad: -0,36 USD), tržby v obchodech otevřených alespoň rok meziročně +0,8 % (odhad: -4,5 %).
- Výsledky NIKE v 2QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,46 USD (odhad: 0,40 USD, loni: 0,50 USD), tržby 8,55 miliardy USD (odhad: 8,39 miliardy USD, loni: 8,18 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -1 %.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
