KONTEXT: 5 davoských megatrendů aneb Co podle globálních elit (z)mění svět

Mottem letošního setkání v Davosu byla pospolitost v rozpadajícím se světě, namísto toho ovšem tradiční švýcarský dýchánek jen potvrdil, jak polarizovaná dnes (také) třída globálních elit je. Symptomatické bylo vystoupení amerického prezidenta, který tradiční vizitku tvůrce a správce globálního režimu vyměnil za navštívenku podomního obchodníka s vlastními zájmy. Tím stvrdil rozpad světa, jak jej známe, se všemi souvisejícími příležitostmi a výzvami. Shrnutí těch nejvýznamnějších, jež v Davosu zazněly, nyní nabízíme.
Rozpad(ání)
Zažitá pravidla globální hry přestávají platit, rukavice jdou dolů. Ministr financí USA v průběhu davoských debat o potřebě pospolitosti (úspěšně) slovně intervenoval proti dolaru, guvernér ECB mu tržní políček okamžitě vrátil.
(Ne)jistota
Množství i míra rizika v důsledku globální propojenosti narůstají. Snaha o zatažení se do národnostní ulity proto je a bude pochopitelná, přesto přinejmenším digitální přeshraniční toky (a s nimi zranitelnost) budou podle McKinsey nadále sílit.
Monopol(izace)
Technologické giganty nadále válcují svět. Sázka na FAANG tak na první pohled může dávat i dnes smysl, už v kontextu jejich nedávného ochlazení, ten druhý nicméně odhalí regulátora, který stávající situaci nese s rostoucí nelibostí.
(R)evoluce
Nejchudší země díky technologiím zažívají rozvojový skok. Na jednu stranu proto podle gurua investování na těchto trzích Marka Mobia výrazně roste jejich atraktivita, na stranu druhou se prohlubují rozdíly mezi těmi (chudými) na síti a bez ní.
Nerovnost(i)
Nůžky mezi bohatými a chudými se nadále rozevírají. Příklon k nesystémové politice, kterou svět od počátku 20. století, odkdy má něco podobného smysl sledovat, podle šetření Financial Times nezažil, tak zřejmě bude pokračovat.