Americké akcie v pátek kvůli energetice ztratily, za celý týden ale udržely mírný zisk

Akcie na amerických trzích v pátek oslabily. Dolů je stáhl prudký pokles cen ropy a s ním spojený tlak na tituly energetického sektoru. Trh nicméně podržely akcie výrobců polovodičů a maloobchodních firem. Index technologického trhu Nasdaq Composite se tak jako jediný ze tří hlavních indexů udržel v kladných hodnotách. Obchodování bylo před prodlouženým víkendem slabé, v pondělí je burza kvůli svátku Dne obětí války zavřena.
Index Dow klesl o 0,24 % na 24 753,09 bodu, S&P 500 se snížil o 0,24 % na 2 721,33 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,13 % na 7 433,85 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,51 % na 13,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o pět bazických bodů na 2,93 %.
Cena americké lehké ropy WTI ztratila přes čtyři procenta poté, co Saúdská Arábie a Rusko uvedly, že jsou připraveny zmírnit omezení těžby ropy, díky němuž se ceny dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2014.
Ministři pro energetiku Ruska a Saúdské Arábie se setkali v Petrohradu, aby zde před plánovaným červnovým zasedáním ropného kartelu Organizace zemí vyvážejících ropu přezkoumali podmínky globální dohody o snížení těžby, která vstoupila v platnost před 17 měsíci. Podle zdrojů agentury Reuters jednali ministři spolu se svým protějškem ze Saúdské Arábie o zvýšení těžby až o jeden milion barelů denně.
Díky dohodě o snížení těžby mezi OPEC a dalšími předními producenty se dodávky ropy na trhy výrazně snížily, což podpořilo ceny ropy. Ta se za dobu platnosti dohody téměř zdvojnásobila. Současný prudký růst ceny, podpořený také propadem těžby ve Venezuele a rozhodnutím USA odstoupit od jaderné dohody s Íránem, však současně může ohrozit ekonomický růst v zemích, které jsou velkými konzumenty této suroviny, jako jsou Čína a Indie.
Index S&P energetického sektoru klesl o 3,3 %. Nejvíce ztratily akcie společností Chevron (-3,48 %) a ExxonMobil (-1,94 %). Tahounem trhu byli výrobci polovodičů v čele s firmou Broadcom (+2,67 %).
Za celý týden všechny hlavní akciové indexy v USA stouply (Dow +0,15 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +1,08 %). V týdnu si velkou pozornost vysloužil zápis z posledního zasedání FOMC, podle kterého centrální banka je ochotna nechat míru inflace po nějakou dobu nad inflačním cílem. Za pět obchodních dnů tak výnos amerických 10letých státních dluhopisů klesl o zhruba 15 bazických bodů.
Podle některých komentářů je ale potřeba mít na paměti, že Fed před poslední krizí (ani po ní) nepřiznal chybu a třeba během roku 2008 považoval americkou ekonomiku za velice silnou.
Geopolitická rizika sice opět narostla (zrušení plánované schůzky Donalda Trumpa s Kim Čong-unem), ovšem náladu na trhu to prozatím příliš nenarušilo. Americké akcie byly v uplynulých týdnech podporovány vedle ústupu politických rizik především solidními hospodářskými výsledky firem.
Dolar vůči koši předních měn zpevnil na nejvyšší úroveň od poloviny loňského listopadu. K tomu mu pomohly ztráty eura způsobené růstem výnosu z dluhopisů v Itálii a politickou krizí ve Španělsku, ale také oslabení komoditních měn těsně spjatých s ropou.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21.30 SELČ stoupl o 0,4 % na 94,15 bodu. Nárůst index vykázal v pěti z posledních šesti týdnů. Euro na dolar ztrácelo 0,44 % na 1,1669 USD, vůči jenu dolar zpevnil o 0,11 % na na 109,38 JPY. Na kanadský dolar, závislý na vývoji cen ropy, ale dolar přidával 0,7 % na 1,2974 CAD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americký velvyslanec v Moskvě Jon Huntsman se v pátek kvůli přítomnosti jednoho z ruských oligarchů zdržel účasti v panelové diskuzi během petrohradského investičního fóra. Diplomat nedorazil na jednání pracovní skupiny, v níž by musel sedět za jednacím stolem s miliardářem Viktorem Vekselbergem.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech klesl v dubnu více, než se očekávalo. Meziměsíční pokles čítal 1,7 %. Po březnovém meziměsíčním růstu o 2,7 % očekával trh pokles o 1,4 %.
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v květnu klesl na 98 bodů z 98,8 bodu v předchozím měsíci. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Analytici počítali se stagnací indexu.
- Stifel Nicolaus zvýšila doporučení na akcie PayPal Holdings (v pátek -0,72 %) na "buy" z "hold".
Výsledková sezóna
- Výsledky Foot Locker (v pátek +20,18 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,25 USD), tržby 2,03 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD).
- Výsledky Hibbett Sports (v pátek -15,63 %) v 1Q: Zisk na akcii 1,12 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 274,7 milionu USD (odhad: 275,7 milionu USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americký softwarový gigant Microsoft koupil firmu Semantic Machines, která se zabývá vývojem v oblasti komunikace umělé inteligence s lidmi. Nezveřejnil však finanční podmínky transakce. Informoval o tom dnes server televize CNBC.
- Setkání zástupců vedení Evropského parlamentu s šéfem Facebooku Markem Zuckerbergem se bude vysílat živě přes internet. Po kritice, které vedení europarlamentu čelilo kvůli původnímu rozhodnutí, že se schůzka odehraje za zavřenými dveřmi, to v pondělí oznámil předseda EP Antonio Tajani. Schůzka, na které by se mělo hovořit především o ochraně osobních dat uživatelů sociální sítě Facebook, se uskuteční v úterý večer.
- Americká energetická společnost NextEra Energy koupí za 5,08 miliardy USD téměř veškerý energetický majetek firmy Southern Company na Floridě. Firmy to v pondělí oznámily v tiskové zprávě. Dohoda je další z vlny slučování v americkém energetickém sektoru, který trápí vysoký dluh a stagnace příjmů. Firmy, spotřebitelé a vlády totiž usilují o zlepšení energetické účinnosti.
- Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho manželka Michelle se dohodli na spolupráci s internetovou televizí Netflix. Jejich společnost Higher Ground Productions bude pro televizi produkovat seriály, ale také dokumentární a hrané filmy, uvedla v pondělí firma.
Index aktivity chicagského Fedu v dubnu stoupl na +0,34 bodu (březen: +0,32 bodu, odhad: +0,14 bodu).
- Stifel Nicolaus snížila cílovou cenu akcií Campbell Soup na 35 ze 44 USD.
- Washington a Peking se blíží k dohodě, která by obnovila přístup čínského výrobce telekomunikačních zařízení ZTE k součástkám a softwaru ze Spojených států. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s jednáním. Dohoda by podle nich mohla zahrnovat odstranění čínských cel na dovoz zemědělských produktů z USA.
- Dolní komora ruského parlamentu v úterý schválila zákon o sankcích proti USA a "jiným nepřátelským zemím", který je reakcí na nedávné zpřísnění protiruských sankcí Washingtonu, jež zasáhly osoby z bezprostředního okolí prezidenta Vladimira Putina. Ruské sankce se nemají týkat amerických produktů, které nelze nahradit dovozem ze třetích zemí.
USA: Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v květnu stoupl na 16 bodů (duben: -3 body, odhad: 9 bodů).
- Americká automobilka Ford Motor plánuje investovat do svého závodu v Rumunsku 200 milionů eur. Investice, která má v závodě umožnit výrobu druhého modelu, vytvoří 1 500 pracovních míst, uvedla v úterý firma.
- Většina představitelů centrální banky USA se domnívá, že pokud se nezmění výhled americké ekonomiky, budou úrokové sazby oprávněně zvýšeny už brzy. Znepokojení ale vzbuzuje stávající ochranářská politika administrativy Donalda Trumpa. Vyplývá to ze zápisu z květnového zasedání měnového výboru Fedu, na němž bylo rozhodnuto o ponechání základní úrokové sazby v rozpětí 1,50 až 1,75 %.
- Americký Kongres v úterý schválil návrh uvolnit pravidla pro dozor nad bankami, která byla schválená po vypuknutí finanční krize. Úpravu takzvaného Dodd-Frankova zákona z roku 2010, jenž měl zabránit dalším krachům bank a jejich záchraně na účet daňových poplatníků, ještě musí podepsat prezident Donald Trump. To už by ale měla být jen formalita, uvedla agentura AP.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 18. května po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,6 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů.
Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v květnu podle předběžných údajů společnosti Markit vzrostl na 56,6 bodu z 56,5 bodu v dubnu. Analytici počítali se zopakováním dubnové hodnoty. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se rovněž zvýšil, a to na 55,7 bodu z 54,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst indexu na 54,9 bodu. Kompozitní PMI stoupl na 55,7 bodu z 54,9 bodu (odhad: 55 bodů).
Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně snížily o 1,5 % na celoročně přepočítané tempo 662 tisíc jednotek. Trh vyhlížel pokles o 2 % po březnovém růstu o 4 % na 694 tisíc jednotek.
- Přestože většina obyvatel Spojených států je finančně zabezpečena lépe než před pěti lety, valná část z nich se zdráhá spořit na horší časy. Pokud by je postihly mimořádné výdaje dosahující 400 dolarů, zhruba 40 % dospělých by je mohlo uhradit jen tak, že by něco prodali nebo si půjčili. Uvedla to centrální banka ve zprávě o ekonomické situaci domácností za rok 2017.
- Šéfy Facebooku, Microsoftu či IBM a desítek dalších technologických firem ve středu v Paříži přijal francouzský prezident Emmanuel Macron. Velké hráče sektoru informačních technologií vyzval, aby se více zasazovali o obecné blaho. Řada společností při té příležitosti představila plánovaná opatření týkající se sociálního zabezpečení nebo vzdělávání.
- Burzovní indexy na Wall Street zamířily prudce dolů poté, co americký prezident Donald Trump zrušil plánované setkání s vedením Severní Koreje v čele s Kim Čong-unem. Setkání bylo plánované na 12. června, ale v uplynulých dnech se množily signály, že se možná neuskuteční.
- Americká internetová společnost Facebook asi neodškodní zhruba 2,7 milionu evropských uživatelů, jejichž osobní údaje zneužila analytická společnost Cambridge Analytica. Nešlo totiž o citlivá bankovní data, uvedla ve středu firma provozující stejnojmennou sociální síť. Odpověděla tak na zbylé otázky, na které během úterního setkání s vedením Evropského parlamentu již nestihl reagovat zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg.
- Ministerstvo spravedlnosti USA zahájilo vyšetřování, zda obchodníci manipulují s cenou bitcoinu a dalších digitálních měn. Uvedla to ve čtvrtek agentura Bloomberg.
- Tržní hodnota Netflixu ve čtvrtek stoupla na rekordních 153 miliard dolarů. Netflix tak poprvé překonal mediální gigant Walt Disney a stal se největší zábavní společností na světě. Růst hodnoty Netflixu přichází v době masivního přesunu diváků z kin a od kabelové televize k internetu.
- Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek podepsal zákon, který poprvé od finanční krize z let 2007 až 2009 uvolňuje pravidla pro většinu bank.Přísnější bankovní právní předpisy prosadila předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy, aby předešla opakování finanční krize. S výjimkou několika největších bank nový zákon zmírňuje regulaci všech bankovních ústavů. Podle agentury Reuters jde o Trumpovo velké vítězství. Současný prezident se tím snaží podpořit hospodářský růst USA.
- Index výrobní aktivity kansaského Fedu stoupl v květnu na 41 bodů z dubnových 33 bodů.
- Úřady práce v USA zaregistrovaly v týdnu do 12. května 234 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 223 tisících z předcházejícího týdne (revidováno z 222 tisíc) očekával trh pokles na 220 tisíc.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Advance Auto Parts (v úterý -3,21 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 2,1 USD (odhad: 1,97 USD), tržby 2,873 miliardy USD (odhad: 2,906 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's (v úterý -7,45 %) v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,64 USD (odhad: 0,5 USD), tržby 4,21 miliardy USD (odhad: 3,95 miliardy USD).
- Výsledky TJX Companies (v úterý +3,28 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,96 USD (odhad: 1,02 USD), tržby 8,7 miliardy USD (odhad: 8,5 miliardy USD).
- Čistý zisk luxusního amerického klenotnictví Tiffany & Co překonal díky růstu poptávky na americkém kontinentu a v Asii a Tichomoří odhady. V prvním čtvrtletí se meziročně zvýšil na 142,3 milionu dolarů z 92,6 milionu dolarů, uvedla ve středu firma. Zisk na akcii činí bez započtení jednorázových položek 1,14 dolaru za akcii, zatímco analytici očekávali zisk pouze 83 centů.
- Výsledky Target v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,32 USD (odhad: 1,39 USD), tržby 16,87 miliardy USD (odhad: 16,58 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 1,53 miliardy USD (odhad: 1,49 miliardy USD).
- Výsledky L Brands v 1Q: Zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,15 USD), tržby 2,63 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky NetApp v 1Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 1,64 miliardy USD (odhad: 1,6 miliardy USD).
- Výsledky Hormel Foods v 2QFY2018: Čistý zisk na akcii 0,44 USD (loni: 0,39 USD, odhad: 0,45 USD), tržby 2,33 miliardy USD (loni: 2,19 miliardy USD, odhad: 2,37 miliardy USD).
- Výsledky McKesson v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 3,49 USD (odhad: 3,56 USD), tržby 51,6 miliardy USD (loni: 48,7 miliardy USD, odhad: 51,4 miliardy USD).
- Výsledky Best Buy v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,74 USD), tržby 9,11 miliardy USD (loni: 8,53 miliardy USD, odhad: 8,74 miliardy USD).
- Výsledky Gap v 1Q: Zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 3,78 miliardy USD (odhad: 3,61 miliardy USD).
- Výsledky Autodesk v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,06 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 559,9 milionu USD (odhad: 558,5 milionu USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
