Jak dopadne změna světového měnového systému na americkou ekonomiku?

Začátkem dubna jsme na Investičním webu publikovali deset důvodů, proč je nadvláda amerického dolaru ohrožena. V návaznosti na měnící se trendy ve světovém měnovém systému se zkusme podívat na to, jaké důsledky může přinést slabší pozice dolaru americké ekonomice.
Pokud by americká měna přišla o status hlavní světové rezervní měny, spustila by se tsunami, proti které by krize v roce 2008 a její důsledky byly pouhou vlnkou na klidném moři. Kromě masivní inflace a vysokých úrokových sazeb na hypotéky a leasingy by se Američanům drasticky zvýšily náklady na potraviny, oblečení a benzín. Byla by narušena struktura celé ekonomiky a americké firmy by zřejmě ztrácely konkurenceschopnost.
Američané, zapomeňte na auta!
Američané si většinu svých privilegií vůbec neuvědomují. Tak třeba cena benzínu – USA si užívají daleko nižších cen než zbytek vyspělého světa. V Evropě platíme za pohonné hmoty často až dvojnásobek - a není to zdaleka jen kvůli vyšší spotřební dani. Tím, že dolar figuruje v drtivé většině ropných transakcí, můžou si američtí občané užívat mnoha výhod.
Drahý benzín by položil ekonomiku
V současnosti USA spotřebovávají téměř čtvrtinu světové ropy. Americká ekonomika velkou měrou stojí právě na levné dopravě produktů (i služeb) na dlouhé vzdálenosti. "Evropská" cena benzínu by ji proto mohla položit.
Prodražily by se dluhy
Co by dělala americká vláda, kdyby dolar přestal být měnou číslo jedna? To si nikdo netroufá odhadovat. Každopádně by se jí výrazně zkomplikovalo financování dluhu s tím, jak by klesla poptávka po amerických státních dluhopisech jakožto bezpečném přístavu. Výnosy by vystřelily raketově vzhůru. Investoři do amerických Treasuries by také možná začali brát více v úvahu (slabé) fundamenty americké ekonomiky.
Dnes má americký dolar zajištěnou stabilní poptávku, paradoxně i v době eskalace dluhové krize (která bezprostředně hrozí také Spojeným státům, jejich financování je trvale neudržitelné). Země celého světa si tvoří rezervy v amerických dolarech a americká měna je i vysoce žádaná pro mezinárodní obchod. O zájem o dolary se tak USA zatím nemusejí bát, jsou centrem světových měnových trhů. Jak dlouho ještě?
Měnové riziko a transakční náklady
Americké firmy jsou zhýčkané, většinu svých aktivit účtují ve vlastní měně. O hedgingu měnového rizika často nemají ani ponětí. Pokud by dolar přišel o výsadní postavení, přibyly by transakční náklady na konverzi ostatních měn na americké dolary a potřeba strategií pro zajištění měnového rizika, s nimiž firmy dosud neměly nejmenší zkušenost. Společnosti z ostatních částí světa by tak proti nim měly podstatnou konkurenční výhodu, protože s měnovým rizikem díky dlouholetým zkušenostem umějí zacházet.
K reformě měnového systému nejspíš nedojde ze dne na den - bude to postupný proces. Co ovšem podle jasných signálů a trendů světového obchodu můžeme říci již dnes? Tento proces právě začal. Rostoucí vliv zemí BRIC(S) to jen dokazuje.
Zdroj: Business Insider