Co musíte ráno vědět (10. července)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jak se v květnu dařilo českému průmyslu a kde vzniká první evropský hyperloop? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí výrazně posílily, dařilo se bankám a průmyslovým společnostem
Americké akciové indexy zahájily týden růstem, ke kterému velkou měrou přispěly bankovní a průmyslové podniky. Hlavní americké akciové benchmarky se tak zvýšily již potřetí za sebou. Investoři očekávají příznivé firemní výsledky za druhé čtvrtletí, díky čemuž zůstávají stranou obavy z obchodních sporů Spojených států s dalšími předními ekonomikami. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pondělí připsal 1,31 % na 24 776,59 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,88 % na 2 784,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil rovněž o 0,88 % na 7 756,20 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,09 % na 12,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,86 %. Nejpopulárnější kryptoměny odepsaly do dvou procent.
2. Evropské burzy v pondělí i přes otřesy v britské vládě uzavřely v zelených číslech
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování v pozitivním pásmu. Investoři se vraceli k páteční statistice z amerického trhu práce a monitorovali také dění na britské politické scéně, kde vládní neshody vyústily v rezignaci ministrů pro brexit a zahraničí. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,67 % na 384,92 bodu, britský FTSE 100 získal 0,92 % na 7 687,99 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,42 % na 5 398,11 bodu a německý DAX zpevnil o 0,38 % na 12 543,89 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který těžil z toho, že se o víkendu neobjevily žádné nové zprávy týkající se obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Pomyslným vítězem dne se staly francouzské aerolinky Air France-KLM, jejichž akcie vyletěly vzhůru o více než 6 % poté, co firma oznámila, že v červnu navzdory několika stávkám přepravila více pasažérů, než se očekávalo.
3. Pražská burza v úvodu týdne stoupla, akcie energetické skupiny ČEZ zdražily o necelá 3 %
Pražská burza začala týden v zelených číslech, index PX v pondělí zpevnil o 0,31 % na 1 080,93 bodu. Nahoru jej táhly cenné papíry polostátní společnosti ČEZ, nedařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl s 689 miliony korun nadprůměrný. Akcie energetického gigantu ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 2,91 % na 566 Kč. O více než 2 % stouply také cenné papíry antivirové firmy Avast (+2,34 % na 65,50 Kč) a telefonního operátora O2 Czech Republic (+2,15 % na 261,50 Kč). Nejvyšší ztrátu zaznamenala Kofola ČeskoSlovensko, jež přišla o 1,31 % na 302 Kč.
4. Očekávané události
V noci na úterý Čína zveřejní inflační statistiku a australská centrální banka odtajní index podnikatelské důvěry. Spojené království se dopoledne pochlubí výrobou v průmyslu a zpracovatelském sektoru, obchodní bilancí a údaji o vývoji ekonomiky jako celku. Průmyslovou výrobu oznámí i Francie a Itálie. Indexy ekonomického sentimentu pro Německo a eurozónu na trh pošle německý institut ZEW. Spojené státy zveřejní statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS) a NFIB index podnikatelského optimismu. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál budou v úterý reportovat společnosti PepsiCo a Ocado Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Průmyslová výroba v Česku v květnu vzrostla o 1,4 %
Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst z dubnových 5,5 % na 1,4 %. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. K růstu podle statistiků nejvíce přispěla výroba a rozvod energií. Výroba rostla i meziměsíčně, a to o 2,9 % po očištění o sezónní vlivy.
6. Výrobce chytrých telefonů Xiaomi při debutu na burze zklamal
Akcie čínské společnosti Xiaomi při svém pondělním debutu na akciové burze nedokázaly přilákat velké investory a oslabily asi o šest procent. Čtvrtý největší výrobce chytrých telefonů na světě na burze v Hongkongu získal 4,7 miliardy dolarů, což znamená, že tržní hodnota firmy se pohybuje nečekaně nízko, kolem 54 miliard dolarů místo původně plánovaných zhruba 100 miliard dolarů. Jde o největší primární nabídku akcií v technologickém sektoru od roku 2014, kdy čínský internetový prodejce Alibaba získal při vstupu na burzu v New Yorku 25 miliard USD.
7. Přebytek zahraničního obchodu ČR v květnu klesl na 6,9 miliardy Kč
Přebytek zahraničního obchodu Česka v květnu meziročně klesl o 8,2 miliardy Kč na 6,9 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s auty, koksem, ostatními dopravními prostředky a s chemickými látkami. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
8. Draghi: Evropskou ekonomiku nejvíce ohrožují obchodní bariéry
Největší hrozbu pro evropskou ekonomiku teď představují nové obchodní bariéry. Uvedl to v pondělí prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Dodal, že Evropská unie by měla jít příkladem a podporovat ekonomickou otevřenost.
9. Čínský Tencent se osamostatní a nabídne na burze hudební divizi
Čínský internetový gigant Tencent Holdings plánuje oddělit svou divizi pro streamování hudby do samostatné společnosti a nabídnout její akcie na burze ve Spojených státech. Informoval o tom Tencent v pondělním prohlášení. Hudební divize Tencent Music Entertainment Group je největší čínskou firmou pro streamování hudby a její vstup na burzu by mohl být jednou z největších primárních nabídek v technologickém sektoru.
10. Samsung otevřel v Indii největší závod na výrobu mobilů na světě
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics v pondělí oficiálně otevřel v Indii svou novou továrnu, která je podle sdělení firmy největším závodem na výrobu mobilních telefonů na světě. Nový závod má kapacitu výroby 120 milionů přístrojů, což odpovídá zhruba ročnímu prodeji v Indii, která je nejrychleji rostoucím trhem s mobilními telefony na světě.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ve Francii vzniká první evropský hyperloop
Už je tomu nějaký čas, co americký vizionář a zakladatel společností SpaceX a Tesla Elon Musk představil revoluční způsob dopravy založený na principu podtlakového tubusu, kterému se začalo říkat hyperloop. Co bylo v uplynulých letech považováno za sci-fi, se nyní stává realitou.
V dubnu letošního roku představila plány na využití hyperloopu saúdskoarabská královská rodina, která by dopravním potrubím chtěla spojit Dubaj s Abú Zábí. První trať již ale vzniká v Evropě, a to konkrétně ve Francii.
Už v letošním roce by měla být poblíž Toulouse dokončena zhruba 320 metrů dlouhá testovací trať a v dalším roce by měla být postavena další kilometrová dráha. Společnost Hyperloop Transportation Technologies, která za celým projektem stojí, by během testování chtěla dosáhnout rychlosti přepravy více než 1 000 km/h, jež by přinesla revoluci v pozemní dopravě. Například 6hodinovou cestu z Las Vegas do San Francisca by hyperloop zvládl za pouhých 30 minut.
Aktuality
