US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,90 %
KB-0,48 %
Erste-0,87 %

Co musíte ráno vědět (10. srpna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem v červenci rostly spotřebitelské ceny v Česku a co oslavila americká automobilka Ford? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
10. 8. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně klesly, cenné papíry Amazonu však vystoupaly na nový rekord

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování převážně v mínusu, když po většinu seance kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Index Nasdaq Composite však po osmé v řadě zpevnil, a dosáhl tak nejdelší ziskové série od loňského října. Pomohl mu k tomu zejména růst akcií Amazonu a Applu. Index Dow odepsal 0,29 % na 25 509,23 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,14 % na 2 853,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,04 %  na 7 891,78 bodu. Benchmark S&P 500 v úvodu obchodování útočil na historické maximum 2 872,87 bodu z letošního ledna, dolů jej však před závěrem seance stáhly sektory energetiky a financí. Index volatility VIX ve čtvrtek stoupl o 3,87 % na 11,27 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,93 %. V plusu se pohyboval trh s kryptoměnami, bitcoin rostl zhruba o 3 % a ripple posiloval zhruba o 4 %.

FAAMG jako jazýček na vahách mezi hodnotou a růstem

FAAMG jako jazýček na vahách mezi hodnotou a růstem

Jamie Dimon (JPMorgan): Výnos 10letých dluhopisů USA může vyskočit na 5 %, akciový býk má ale před sebou další roky

Jamie Dimon (JPMorgan): Výnos 10letých dluhopisů USA může vyskočit na 5 %, akciový býk má ale před sebou další roky

2. Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, akcie firmy Adidas vyletěly vzhůru o více než 9 %

Evropské akciové trhy se ve čtvrtek na směru neshodly. Pozornost poutala výsledková sezóna, která přinesla výsledky řady velkých evropských firem, investoři však také vyhodnocovali středeční oznámení amerického ministerstva zahraničních věcí, které uvedlo, že vyhlásí nové sankce proti Rusku, neboť je považuje odpovědné za březnový chemický útok na Sergeje Skripala a jeho dceru v britském Salisbury. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 % na 390,05 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,45 % na 7 741,77 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,01 % na 5 502,25 bodu a německý dAX stoupl o 0,34 % na 12 676,11 bodu. Dařilo se zejména maloobchodnímu sektoru, který si připsal zhruba 1,3 %, o 0,8 % naopak oslabilo odvětví ropy a zemního plynu, které bylo pod tlakem rostoucího geopolitického napětí.

TOP 15 měst budoucnosti

TOP 15 měst budoucnosti

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla zhruba o půl procenta, akcie společnosti CME oslabily o více než 4 %

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě uzavřela v negativním pásmu, když index PX přišel o 0,51 % na 1 079,27 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Komerční bance. Objem obchodů byl s 489 miliony korun mírně podprůměrný. Cenné papíry polostátní společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,34 % na 551,50 Kč. Nejvyšší ztrátu zaznamenala mediální CME, která spadl o 4,31 % na 80 Kč. Nejvyšší zisk si naopak připsala Komerční banka, jejíž akcie zdražily o 0,75 % na 946 Kč.

Co (ne)znamená srpnové zvýšení sazeb ČNB?

Co (ne)znamená srpnové zvýšení sazeb ČNB?

Jak Airbnb (ne)zdražuje české nemovitosti

Jak Airbnb (ne)zdražuje české nemovitosti

4. Očekávané události

V noci na pátek Japonsko zveřejní údaje o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a australská centrální banka odtajní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. Spojené království dopoledne na trh pošle průmyslovou výrobu, HDP, obchodní bilanci, a tříměsíční prognózu vývoje tamní ekonomiky od institutu NIESR. Průmyslovou výrobou se pochlubí také Francie. Ve Spojených státech vyjde inflační statistika a Kanada zveřejní míru nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Porsche Automobil Holding či Innogy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. srpna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. srpna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v Česku v červenci klesla na 2,3 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v červenci zpomalil na 2,3 procenta z červnových 2,6 procenta. Oproti loňskému červenci zdražilo hlavně bydlení a pohonné hmoty. Naopak levnější byly oděvy, obuv či telekomunikační služby. Ve čtvrtek o tom informoval Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,2 procenta.

6. WTO očekává zpomalení růstu světového obchodu

Růst světového obchodu ve třetím čtvrtletí pravděpodobně zpomalí, protože obchodní spory mají negativní dopad na exportní zakázky a na výrobu i prodej automobilů. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters uvedla Světová obchodní organizace (WTO).

7. Weidmann s Rusnokem: Hlavním globálním rizikem je protekcionismus

Hlavní globální riziko pro ekonomiku je nárůst protekcionistických opatření v obchodních vztazích mezi nejdůležitějšími ekonomickými centry světa. Shodli se na tom prezident německé centrální banky Jens Weidmann s guvernérem České národní banky Jiřím Rusnokem. Po Weidmannově návštěvě ČNB o tom ve čtvrtek informovala centrální banka.

8. Mazda, Suzuki a Yamaha pochybily při měření spotřeby a emisí

Japonští výrobci motorových vozidel Mazda, Suzuki a Yamaha pochybili při měření spotřeby a emisí ve vyráběných automobilech. Oznámilo to ve čtvrtek japonské ministerstvo dopravy. Firmám nařídilo v červenci vyšetřování poté, co automobilka Nissan Motor zjistila na základě interní kontroly obdobná pochybení, napsala agentura Reuters.

9. Nezaměstnanosti v Řecku poprvé za sedm let klesla pod 20 procent

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v květnu snížila na 19,5 procenta a poprvé za sedm let se dostala pod 20 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT. V dubnu nezaměstnanost po revizi dat činila 20 procent.

10. Bloomberg: Čínská Geely chce investovat do oživení značky Lotus

Čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group zvažuje investovat nejméně 1,5 miliardy liber do oživení věhlasné britské automobilové značky Lotus. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Značka Lotus se objevila mimo jiné ve filmech s britským agentem Jamesem Bondem.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Automobilka Ford vyrobila deset milionů vozů Mustang

Americká automobilka Ford Motor ve středu oslavila výrobu desetimiliontého vozu Mustang ve svém sídle ve Flat Rock, kde se tento legendární sportovní vůz vyrábí. Modely z let 1964 až po ty nynější se seřadily na parkovišti před budovou vedení firmy a pak se průvod za doprovodu policie vydal na 30minutovou jízdu do komplexu Flat Rock.

Tam byly vozy na parkovišti sestaveny do číslovky 10 000 000, kde čárky mezi nulami znázorňovaly první vyrobený Mustang s VIN 001 a kabriolet Mustang GT s šestistupňovou manuální převodovkou. Oba vozy mají bílou barvu, osmiválcový motor a manuální převodovku.

Mustang je v posledních 50 letech nejprodávanějším sportovním vozem ve Spojených státech a tři roky nejprodávanějším sportovním automobilem na světě, uvedla agentura AP. V Evropě je americká automobilka začala oficiálně prodávat poprvé v roce 2015.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie