Americké akcie ve středu oslabily, dolarový index mírně vzrostl

Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentuální propad od června. Investoři se odvrátili od rizikovějších investic kvůli krizi v Turecku, eskalaci obchodního napětí a některým nepříznivým výsledkům hospodaření.
Index Dow klesl o 0,54 % na 25 162,41 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,76 % na 2 818,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,23 % na 7 774,12 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 9,99 % na 14,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,86 %.
Obchodní napětí přiostřilo oznámení Turecka, že zdvojnásobuje cla na dovoz některého amerického zboží. Čína poté oznámila, že podala ke Světové obchodní organizaci stížnost na americkou obchodní politiku.
První pokles zisku čínského technologického gigantu Tencent Holdings za téměř 13 let vyvolal tlak na americký technologický sektor. Oslabily také energetické společnosti v reakci na propad cen ropy. Ztráty zaznamenal i průmyslový sektor, který je citlivý na zvyšování cel.
Dolar posiloval, nakonec ale o zisky přišel
Americký dolar ve středu ke koši měn stoupl až na nejvyšší hodnotu za 13 měsíců. Investoři kupovali dolar jako bezpečnou investici kvůli obavám ze zpomalení čínského růstu a napojení Evropy na Turecko. Dolaru pomohla rovněž příznivá statistika ze Spojených států, která potvrdila, že americká ekonomika stabilně roste.
Později však americká měna o skoro všechny zisky přišla a skončila téměř beze změny, protože euro ožilo díky oznámení Kataru, že chce v Turecku investovat 15 miliard USD.
Dolarový index se zvýšil o 0,1 % na 96,72 bodu, když během dne vystoupil až na 96,984 bodu a euro vůči dolaru posílilo o 0,05 % na 1,135 USD.
Ceny ropy ve středu klesaly, hlavním důvodem byly horší vyhlídky světové ekonomiky kvůli eskalaci obchodních sporů mezi Spojenými státy a jejich hlavními obchodními partnery a zpráva o překvapivém růstu zásob suoviny v USA.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech se minulý týden zvýšily o 6,8 milionu barelů. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles o 2,5 milionu barelů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Dva velcí akcionáři společnosti Tesla snížili v druhém čtvrtletí své podíly ve firmě. K tomuto kroku přistoupili předtím, než generální ředitel Elon Musk oznámil, že zvažuje stažení akcií z burzy.
- Investiční firma Warrena Buffetta Berkshire Hathaway zvýšila ve druhém čtvrtletí své podíly v Applu, izraelském výrobci léků Teva Pharmaceutical či americké bance Goldman Sachs. Vyplývá to z prohlášení firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Investoři pozorně sledují zprávy o prodeji a koupi akcií firmy Berkshire Hathaway, protože Buffett má pověst úspěšného investora.
- Turecko zdvojnásobilo cla na dovoz některého amerického zboží, včetně osobních aut, alkoholu či tabáku. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, která se odvolává na oznámení zveřejněné v úředním věstníku. Nová cla zřejmě dál posílí nepřátelství mezi oběma zeměmi, které výrazně přispělo k rozpoutání měnové krize v Turecku. Turecká lira ve středu nicméně pokračovala v zotavování z rekordního minima vůči dolaru, na které sestoupila v pondělí.
- Spojené státy ve středu odsoudily krok Turecka, které zdvojnásobilo cla na některé americké zboží. Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové jde o politováníhodný krok špatným směrem. Ankara zdvojnásobením cel reagovala na americké zvýšení cel na dovoz oceli a hliníku z Turecka.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10. srpna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Maloobchodní tržby v USA v červenci meziročně stouply o 6,4 % po růstu o 6,6 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání maloobchodní tržby vzrostly o 0,5 %, přičemž analytici očekávali růst o 0,1 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně zvýšily o 0,6 % po předchozím 0,4% růstu.
- Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v srpnu stoupl na 25,6 bodu z 22,6 bodu v červenci.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech se v červenci meziměsíčně zvýšila o 0,1 % po červnovém 1% růstu, čekalo se zvýšení o 0,3 %. Využití výrobních kapacit stagnovalo na 78,1 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v uplynulém týdnu vzrostly o 6,805 milionu barelů (odhad: -2,499 milionu barelů, předchozí týden: -1,351 milionu barelů).
Výsledková sezóna
- Americkému provozovateli alternativní taxislužby Uber klesla ve druhém čtvrtletí čistá ztráta na 891 milionů USD z 1,1 miliardy USD v loňském druhém kvartálu. Navzdory nižší ztrátě je ale společnost, která chce v příštím roce vstoupit na burzu, stále ještě daleko od toho, aby dokázala, že může být zisková.
- Výsledky Macy's v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,59 USD (odhad: 0,5 USD), tržby 5,57 miliardy USD (odhad: 5,55 miliardy USD).
- Výsledky Cisco Systems v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,70 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 12,84 miliardy USD (loni: 12,13 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK