Budoucnost (trhu) práce ve čtyřech bodech aneb Proč se (ne)bát robotizace a automatizace

Digitální technologie, robotika či umělá inteligence změní způsoby práce, jak je známe dnes. Tvrdí to odborníci ze Světového ekonomického fóra. Podle nich musíme konečně zlomit zvyky z "průmyslové doby" a připravit podmínky pro přechod k produktivnější a spravedlivější budoucnosti. Jaké jsou podle nich 4 hlavní predikce budoucnosti práce?
1. Umělá inteligence a robotizace vytvoří více pracovních míst
Umělá inteligence, roboty a třeba časem i roboti se nerodí sami. Potřebují k tomu člověka. Je tedy na lidech, aby k inovacím přistupovali zodpovědně. Pokud to tak bude, nové stroje budou místo hrozby příležitostí. V konečném důsledku automatizace vytvoří více pracovních míst. Ano, některá zmizí (a je dnes poměrně snadné říci, jaká to budou), ale je mnohem těžší odvodit, jaká nová budou v kurzu za třicet let.
2. Města budou soutěžit s jinými městy o největší talenty
Budoucí válka o nejkvalitnější talenty a zaměstnance již nebude mezi firmami, ale mezi městy. Až technologie rozváže ruce společnosti a práce na dálku se stane normou, lidé budou žít na místech, která si vyberou, namísto těch, jež jsou nejblíže jejich práci. Města tak budou muset nabídnout atraktivní životní podmínky a zaměřit se na lákání lukrativních pracovníků.
3. Majoritní skupinou zaměstnanců budou v roce 2027 v USA freelanceři
Zhruba 36 % pracovní síly v USA jsou lidé na volné noze (freelanceři). Podle současných predikcí většina americké pracovní síly budou freelanceři již v roce 2027. Hlavní hybnou silou je nejmladší generace, již téměř polovina mileniálů je na volné noze. To souvisí i s tím, že mileniálové mnohem více než jiné generace upřednostňují rovnováhu osobního a pracovního života. Zrcadlově se ze strany firem zvýší poptávka po freelancerech s tím, jak budou společnosti hledat nejlepší talenty na trhu.
4. Stávající vzdělávací systém je pro pozice budoucnosti neadekvátní
Způsob, jakým nyní vzděláváme budoucí generace, je již dlouho adekvátně nepřipravuje na dovednosti, znalosti a pracovní pozice současnosti a budoucnosti. Vzdělávání musí být mnohem flexibilnější a připravovat studenty na celoživotní učení, aby byli schopni držet krok s rychlými změnami v požadovaných dovednostech a znalostech.
Zdroj: World Economic Forum