US MARKETZavírá za: 2 h 22 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Americká ekonomika v září vytvořila 134 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 48leté minimum

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo zhruba 134 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 185 tisíc míst po 270 tisících v srpnu (revidováno z 201 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 % z 3,9 %, čekal se pokles na 3,8 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu mezd kleslo na 2,8 % z 2,9 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, zůstala podle očekávání na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 7,5 % ze 7,4 %. Nezaměstnanost na úrovni 3,7 % je nejnižší za téměř padesát let.

Podle ministerstva práce je možné, že v některých sektorech se projevily dopady hurikánu Florence, určit jeho čistý vliv je ale obtížné. Statistický průzkum ukázal, že kvůli počasí zůstalo v září doma 299 tisíc lidí a téměř 1,5 milionu lidí pracovalo pouze na částečný úvazek.

Průměrná hodinová mzda se v září meziročně zvýšila o 2,8 %, analytici toto tempo očekávali, v srpnu růst činil 2,9 %, a byl tak nejrychlejší od roku 2009. Proti srpnu se průměrná hodinová mzda v září zvýšila o 0,3 %, tedy v souladu s očekáváním. Také v srpnu dosáhl meziměsíční růst tempa 0,3 % (revidováno z 0,4 %).

V soukromém sektoru vzniklo v září 121 tisíc míst po přírůstku 254 tisíc míst v srpnu (revidováno z 204 tisíc). Čekal se přírůstek 180 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo kolem 13 tisíc míst, v srpnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 16 tisíc (revidováno z -3 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí za září přírůstek zhruba 18 tisíc míst (odhad: 12 tisíc, srpen revidován na +5 tisíc z -3 tisíc).

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v září vytvořili 230 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo zhruba 185 tisíc pracovních příležitostí po 163 tisících v srpnu.

"Slabší tvorba míst mohla být ovlivněna hurikánem Florence, trh by proto měl s děláním jakýchkoli závěrů počkat," říká profesor ekonomie na Princeton University a šéf ekonomických poradců v Bílém domě v době vlády Baracka Obamy Alan Krueger. "Podle mého názoru bylo dosaženo plné zaměstnanosti, což by mělo potvrzovat správnost rozhodnutí Fedu pokračovat ve zpřísňování měnové politiky," dodává.

Šéf Fedu Jerome Powell v úterý řekl, že vyhlídky ekonomiky jsou výrazně pozitivní. Věří přitom, že Spojené státy jsou v historicky vzácné éře velice nízké nezaměstnanosti a umírněné inflace.

Americký dolar v reakci na data skokově posílil, kurz EUR/USD klesl z 1,152 až na 1,149, poté ale americká měna o zisky přišla a naopak oslabila. Výnosy vládních dluhopisů bezprostředně po odhalení dat stouply, výnos 10letého vládního bondu se zvýšil o asi tři bazické body na 3,23 %, poté se ale vrátil na 3,21 %.

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za červenec byl revidován na 165 tisíc ze 147 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která loni klesla o 0,7 procentního bodu, by se do konce letošního roku mohla snížit na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a proto existují obavy z jeho přehřátí.

Růst cen v srpnu zpomalil na 2,7 %, růst HDP ve druhém čtvrtletí dosáhl 4,2 %

Růst ekonomiky Spojených států ve druhém čtvrtletí zrychlil na 4,2 % z 2,2 % v prvním kvartálu. Tempo ekonomické expanze tak bylo nejvyšší za téměř čtyři roky. Hospodářský růst podpořila mimo jiné Trumpova daňová reforma.

Někteří ekonomové nicméně upozorňují, že k vysokému růstu za duben až červen přispěly mimořádné okolnosti a že v dalších měsících tempo růstu ekonomiky znovu klesne. Za celý rok by měl hrubý domácí produkt USA stoupnout o 3 %, což by byl nejvýraznější vzestup od roku 2005, kdy růst činil 3,5 %.

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, což je méně, než se čekalo. Meziroční růst spotřebitelských cen v srpnu zpomalil na 2,7 % z 2,9 %. Růst cen benzinu a nájmů kompenzoval pokles nákladů na zdravotní péči a oblečení.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika