Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak se v pondělí obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem rostly v listopadu spotřebitelské ceny v Česku a jaké finanční tipy před pár lety rozdával Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pondělí smazaly úvodní ztráty a posílily, dařilo se technologiím
Akcie ve Spojených státech v pondělí dokázaly zvrátit ranní propad a zejména díky technologiím uzavřely obchodování nad nulou. Investoři nicméně zůstávají obezřetní kvůli pokračující obchodní válce mezi Čínou a USA a nejistotě kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie. Index Dow si připsal 0,14 % na 24 423,26 bodu, širší S&P 500 přidal 0,18 % na 2 637,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,74 % na 7 020,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,54 % na 22,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi dva bazické body na 2,86 %.
2. Evropské burzy v pondělí výrazně ztratily, klesly například akcie automobilek
Evropské akcie v úvodu týdne uzavřely v mínusu. Náladu na trzích určovalo zejména dění v Británii, kde premiérka Theresa Mayová odložila úterní hlasování o dohodě, která má Británii zajistit odchod z Evropské unie. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 1,87 % na 338,99 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,83 % na 6 721,54 bodu, francouzský CAC 40 spadl o 1,47 % na 4 742,38 bodu a německý DAX odevzdal 1,54 % na 10 622,07 bodu. Nedařilo se zejména automobilovému sektoru, na který stále doléhá napětí kvůli obchodnímu sporu mezi USA a Čínou.
3. Pražská burza v úvodu týdne klesla, akcie Avastu zlevnily zhruba o 3 %
Pražská burza začala nový týden negativně, index PX ztratil 1,08 % na 1 029,11 bodu. Trh dolů stáhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 403 miliony korun podprůměrný. Akcie elektrárenské společnosti ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,67 % na 530,50 Kč. Nejhlubší ztrátu zaznamenala antivirová společnost Avast, která spadla o 3,11 % na 78 Kč. Akcie nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko šly proti trendu, zpevnily o 1,07 % na 284 Kč
4. Očekávané události
V úterý vyjdou v Evropě ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu a britská tříměsíční míra nezaměstnanosti ILO. Spojené státy se pochlubí indexem výrobních cen a indexem optimismu malých firem. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst spotřebitelských cen v Česku v listopadu zpomalil na 2 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR v listopadu zpomalil na 2 % z říjnových 2,2 %. Ceny tak rostly nejnižším tempem od letošního dubna. Zlevňovaly především potraviny. Nadále naopak zdražovalo bydlení a také pohonné hmoty. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %.
6. Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala na 2,8 %
Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 2,8 %. Bez práce bylo 215 010 lidí, což je nejméně od června 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 323 500. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR. Analytici stagnaci nezaměstnanosti očekávali. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 3,5 %.
7. Protesty žlutých vest ve Francii zpomalí ekonomický růst
Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v posledním čtvrtletí tohoto roku. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli protestům zhoršila výhled růstu na toto období - nově má ekonomika ve srovnání s předchozími třemi měsíci vzrůst jen o 0,2 % místo původně očekávaných 0,4 %.
8. Čínský soud zakázal prodej některých telefonů iPhone
Čínský soud na žádost výrobce čipů QUALCOMM zakázal dovoz a prodej některých telefonů iPhone od společnosti Apple. Ta nicméně uvedla, že zákaz se týká pouze telefonů se staršími verzemi operačního systému. Všechny modely telefonů iPhone tak podle ní zůstanou na čínském trhu v prodeji, a to s novějším softwarem.
9. Růst britské ekonomiky s blížícím se termínem brexitu zpomaluje
Britská ekonomika s blížícím se termínem odchodu země z Evropské unie ztrácí na růstovém tempu. Britský statistický úřad v pondělí oznámil, že hrubý domácí produkt se v období od srpna do října zvýšil pouze o 0,4 % ve srovnání s růstem o 0,6 % v období od července do září. Za zpomalením růstu stojí slabší prodeje aut a odstávky výroby v továrnách, což jsou podle podnikatelských sdružení důsledky nejistoty ohledně brexitu.
10. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejníže za čtyři roky
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny klesla na začátku prosince nejníže za čtyři roky. Důvodem jsou obavy z obchodních konfliktů, spor o rozpočet Itálie s Evropskou unií a rovněž jednání o vystoupení Británie z EU. Index důvěry se propadl na -0,3 bodu z listopadových 8,8 bodu, a ocitl se tak nejníže od prosince 2014.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Jak radí investovat prezident Spojených států?
Bezmála dva roky je Donald Trump nejmocnějším politikem planety. Svým voličům v předvolební kampani nabízel přechod od ekonomického liberalismu k protekcionismu a svůj slib plní. Z čeho ale vycházejí jeho ekonomické názory? O některé své neortodoxní finanční tipy se kdysi podělil v televizní show Davida Lettermana.
Aktuality
