Co musíte ráno vědět (27. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo ve Spojených státech, jakým tempem podle průzkumu ministerstva financí poroste česká ekonomika a kdo řídí největší světové firmy? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu výrazně zdražily, index Dow si připsal více než 1 000 bodů
Americké akcie ve středu výrazně vzrostly a po návratu investorů z oslav vánočních svátků se zotavily ze všech ztrát, které utrpěly na Štědrý den. Dow Jonesův index si poprvé v historii připsal v jednom dni více než tisíc bodů. Středeční obchodování znamenalo pro všechny tři hlavní americké akciové indexy nejlepší den od 23. března 2009. Index Dow stoupl o 1 086 bodů na 22 878,45 bodu, což představuje nárůst o 4,98 %. Širší index S&P 500 získal 4,96 % na 2 467,7 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 5,84 % na 6 554,36 bodu. Index volatility VIX se propadl o 15,69 % na 30,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 2,81 %. V pozitivním pásmu zakončily obchodování všechny sektory. Nejvíce vzrostlo energetické odvětví, které zpevnilo o 6,22 %. Kolem 6 % si připsaly také sektory cyklického spotřebního zboží a technologií.
2. Očekávané události
Ve čtvrtek po třech dnech volna znovu ožijí evropské burzy, a obchodovat se tak bude na všech velkých světových trzích. Brzy ráno Japonsko zveřejní údaje o zahájené výstavbě a stavebních objednávkách. ECB dopoledne vydá pravidelný ekonomický bulletin a Španělsko se pochlubí maloobchodními tržbami. Spojené státy na trh pošlou pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, spotřebitelskou důvěru a prodeje nových domů. Řešit také budou pozastavené financování amerických vládních úřadů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
3. ČR: Růst ekonomiky i mezd příští rok zpomalí, vyplývá z odhadů
Růst české ekonomiky příští rok mírně zpomalí na 2,9 % z letos odhadovaných tří procent. Stejně tak zpomalí růst mezd, ale i tak zůstane poměrně vysoký díky stále nízké nezaměstnanosti, která přetrvá i v dalších letech. Inflace naopak stoupne z letos odhadovaných 2,3 % na 2,4 %. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.
4. Miloš Zeman ve vánočním poselství varoval před zpomalením ekonomického růstu
Prezident Miloš Zeman se v prvním vánočním poselství v novém funkčním období vrátil především k tématům, o kterých ve svých projevech mluví dlouhodobě. Zeman ocenil lídry ANO, ČSSD a KSČM, že se podíleli na vzniku vlády, pochválil boj V4 proti migračním kvótám a podpořil armádní zahraniční mise. V projevu, který vysílaly Nova, ČT1, ČT24, TV Barrandov, Český rozhlas - Radiožurnál a ČTK, poděkoval Zeman voličům za podporu v lednových volbách či varoval před zpomalením růstu ekonomiky. Kritizoval demonstranty požadující pád vlády a zpochybnil nedávné varování kontrarozvědky před čínskými špiony.
5. Projekty energetických úspor ČEZ ESCO ušetřily letos o 4 % více
Společnosti ENESA a EVČ, které jsou dceřinými firmami skupiny ČEZ ESCO, očekávají, že jejich projekty komplexních energetických úspor ušetřily letos zákazníkům za energie 215 milionů korun, meziročně o čtyři procenta více. ČTK to řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Takzvané energetické služby se zárukou (EPC) zákazníkovi garantují přímo ve smlouvě, že ČEZ ESCO nebo jiný dodavatel úspor dosáhne, jinak musí rozdílovou částku sám doplatit.
6. Japonský Nissan slaví 85 let, trápí ho obvinění Carlose Ghosna
V historii japonské automobilky Nissan, která byla založena před 85 lety, 26. prosince 1933, se sice nenachází mnoho vyloženě kultovních modelů, její vozy ale vynikají spolehlivostí i odolností. Na světových trzích se Nissan dlouhodobě prodával pod značkou Datsun a před lety se tato značka opět objevila.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kdo řídí největší světové firmy? Z 95 % muži, tvrdí studie
Největší světové firmy v současné době řídí z 95 % muži. Dvě třetiny výkonných ředitelů mají magisterské a vyšší vzdělání a téměř polovina má zkušenosti z oblasti financí či provozu. Vyplývá to ze studie globální konzultační společnosti Heidrick & Struggles, která na studii začala pracovat v roce 2011. Studie pokrývá 12 zemí západní Evropy a Spojené státy.
Obrázek typického ředitele se však stát od státu podstatně liší. Například v USA se 84 % všech šéfů do vedoucí pozice dostalo postupem ve své firmě, zatímco ve 12 evropských státech je průměr 64 %.
Podíl výkonných ředitelů s magisterským vzděláním sahá od 74 % v Portugalsku po 13 % v Itálii. Do věku 50 let bylo do pozice výkonného ředitele jmenováno v průměru 44 % osob, škála však začíná na 64 % v Norsku a končí na 22 % v USA.
Z průzkumu, který zahrnuje šéfy 674 podniků, také vyplynulo, že průměrný věk výkonného ředitele ve všech 13 zemích činí 56 let, přičemž jmenováni do funkce byli v průměru ve věku 50 let. Podíl žen v této pozici sahá od 8 % v Británii až téměř k nule v Dánsku a v Itálii.
Až 46 % výkonných ředitelů má zkušenosti z pozice buď finančního, nebo provozního ředitele. Téměř polovina šéfů pracovala nejméně ve dvou zemích, nicméně v USA má zkušenosti ze zahraničí jen každý čtvrtý výkonný ředitel.
Ze 13 hodnocených zemí je v deseti valná většina šéfů občanem státu, kde firma sídlí. Jedinou zemí, kde je to naopak, je Švýcarsko - tam firmy řídí z 52 % cizinci.