Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v pondělí obchodovalo na burze v Rybné a jinde v Evropě, jakým tempem letos podle MMF poroste světová ekonomika a jaké významné datum si připomíná Bank of England? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské burzy v pondělí převážně klesly, nedařilo se telekomunikačnímu sektoru
Evropské akciové trhy zakončily úvodní seanci týdne převážně v červených číslech. Investoři vyhodnocovali čínská makrodata, která ukázala, že druhá největší světová ekonomika v loňském roce rostla o 6,6 %, což byl nejnižší růst od roku 1990. Pozornost poutaly také víkendové výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který sice odmítl spekulaci, že USA zvažují zrušení všech či alespoň části tarifů na dovoz čínského zboží, zároveň však prohlásil, že k obchodní dohodě mezi oběma zeměmi může dojít. Regionální index STOXX Europe 600 odepsal 0,19 % na 356,36 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,03 % na 6 970,59 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,17 % na 4 867,78 bodu a německý DAX ztratil 0,62 % na 11 136,2 bodu. Nedařilo se zejména telekomunikačnímu sektoru. Akcie francouzské telekomunikační jedničky Orange zlevnily zhruba o procento poté, co firma popřela, že by zvažovala koupi španělského konkurenta Euskaltel.
2. Pražská burza v úvodu týdne oslabila, dařilo se však Avastu
Pražská burza v pondělí nenavázala na růst z minulého týdne, index PX odepsal 0,3 % na 1 017,25 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a ČEZ, dařilo se naopak antivirové firmě Avast. Objem obchodů byl s 209 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 0,46 % na 537 Kč. Erste Group Bank přišla o 1,85 % na 763,60 Kč. Proti trendu šla firma Avast, jejíž akcie zdražily o 1,21 % na 83,50 Kč.
3. Očekávané události
V úterý dopoledne ve Spojeném království vyjde tříměsíční míra nezaměstnanosti od ILO a německý institut ZEW zveřejní indexy ekonomické nálady pro Německo a eurozónu. Spojené státy se odpoledne pochlubí prodeji starších domů a podnikovými zásobami. Kanada na trh pošle velkoobchodní tržby. Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál budou reportovat například společnosti Johnson & Johnson, Advanced Micro Devices, Halliburton, IBM, easyJet či UBS. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. MMF letos čeká zpomalení růstu světové ekonomiky
Mezinárodní měnový fond v pondělí zhoršil výhled světové ekonomiky. Globální hospodářský růst letos podle jeho nové prognózy zpomalí na 3,5 procenta z loňských 3,7 procenta. V říjnu přitom MMF předpovídal, že tempo růstu letos zůstane na loňské úrovni. Odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok fond snížil o 0,1 procentního bodu na 3,6 procenta. Za zhoršením výhledu podle MMF stojí mimo jiné zpomalování růstu ve druhé polovině loňského roku, zhoršující se nálada na finančních trzích a hospodářský útlum v Turecku.
5. Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let
Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 %, což byl nejnižší růst od roku 1990. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil v pondělí čínský statistický úřad. V roce 2017 činil podle údajů upravených minulý týden růst čínského HDP 6,8 procenta. Dříve úřad udával 6,9 procenta.
6. Ruský úřad vede správní řízení s Facebookem a Twitterem
Ruský úřad dohlížející na komunikační trh, Roskomnadzor, v pondělí zahájil správní řízení vůči společnostem Facebook a Twitter, které ve stanovené lhůtě nepředložily konkrétní plány a termíny ohledně zřízení databází svých uživatelů v Rusku. Oznámila to agentura Interfax. Obě firmy mají měsíc na nápravu, jinak proti nim úřad podnikne konkrétní kroky, varoval šéf Roskomnadzoru.
7. Oxfam: Propast mezi chudými a bohatými živí globální hněv
Prohlubující se propast mezi chudými a bohatými a podfinancované veřejné služby posilují hněv veřejnosti a mohou za nárůst nacionalismu. Ve své zprávě o nerovnosti, zveřejněné před začátkem Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, to napsala britská nevládní organizace Oxfam. Zatímco majetek miliardářů se loni každý den v průměru zvýšil o 2,5 miliardy dolarů, což je meziročně o 12 %, tratila chudší polovina světové populace 11 %, tedy půl miliardy dolarů denně.
8. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na novodobé minimum 5,04 %
Míra nezaměstnanosti na Slovensku loni v prosinci dosáhla nejnižší úrovně od vzniku státu v roce 1993, a to 5,04 %. Oproti listopadu, kdy činila 5,09 %, se situace na trhu práce zlepšila jen mírně. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, jež v zemi řídí úřady práce.
9. Přímé zahraniční investice loni klesly kvůli daňové reformě v USA
Globální přímé zahraniční investice se v loňském roce propadly o 19 % na 1,2 bilionu dolarů. Byly tak nejnižší od roku 2009, a to zejména v důsledku daňové reformy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyplývá to podle agentury Reuters z pondělních údajů Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).
10. Porodnost v Číně dosáhla nejnižší úrovně za 70 let
Porodnost v Číně loni klesla na nejnižší úroveň od založení Čínské lidové republiky před 70 lety. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad. Méně restriktivní populační politika vlády podle agentury Reuters zjevně nemotivuje čínské páry mít více dětí. Podle agentury AP Číně hrozí, že její společnost zestárne rychleji, než stačí zbohatnout.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Před 300 lety zemřel zakladatel Bank of England Paterson
Před 300 lety, 22. ledna 1719, zemřel zakladatel centrální banky Velké Británie, Bank of England, skotský obchodník a finančník William Paterson. Banku založil v roce 1694 s cílem stát se vládní bankou. Vládě nabídl půjčku 1,2 milionu liber, za což požadoval jmenování své finanční instituce centrální bankou s právem vydávat bankovky. Tuto činnost jí povolil královský patent z 27. července 1694.
Paterson se narodil v dubnu 1658 ve vesnici Tinwald na jihozápadě Skotska, do Británie se poprvé podíval již v 17 letech. Po založení centrální banky se z ní brzy stáhl a věnoval se svému snu, projektu Darién. Paterson se snažil vybudovat na konci 17. století skotskou kolonii v oblasti Darién na území Panamy. Rozpoznal totiž budoucí význam strategického území Panamské šíje pro světový obchod. Projekt ovšem v roce 1699 zkrachoval a Paterson ztratil v Dariénu manželku a syna a sám se vrátil s podlomeným zdravím.
Poté se věnoval podpoře sjednocení Anglie a Skotska, což vyvrcholilo přijetím zákonů o unii v roce 1707, které vytvořily právní základ pro sjednocení Anglického a Skotského království.