Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak se ve středu vedlo burzám v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo březnové zasedání americké centrální banky a která země je nejšťastnější na světě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu uzavřely smíšeně, Fed letos nehodlá zvyšovat sazby
Akcie ve Spojených státech po oznámení americké centrální banky, že letos neplánuje zvedat základní úrokovou sazbu, zpočátku vyrovnávaly své prvotní ztráty. Nakonec uzavřely smíšeně, když se jen indexu Nasdaq Composite podařilo dostat do černých čísel. Dolů stáhly akciové trhy finanční tituly citlivé na změny úroků. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, oslabil o 0,55 % na 25 745,67 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,29 % na 2 824,23 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,07 % na 7 728,97 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 2,58 % na 13,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA výrazně klesl a to o devět bazických bodů na 2,52 %.
2. Evropské burzy v polovině týdne klesly, výrazně ztratil automobilový sektor
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v negativním pásmu. Investoři dále monitorovali zprávy týkající se brexitu a čekali na výsledek zasedání americké centrální banky. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,9 % na 380,84 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,45 % na 7 291,01 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,8 % na 5 382,66 bodu a německý DAX spadl o 1,57 % na 11 603,89 bodu. O více než 2,5 % oslabil automobilový sektor, který byl pod tlakem zprávy, že Čína je nespokojena s vývojem americko-čínských obchodních jednání. Čínští zástupci podle agentury Bloomberg nedostali dostatečné záruky, že USA po dosažení dohody zruší všechna cla na dovoz čínského zboží.
3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie Avastu zlevnily o více než 2 %
Pražská burza ve středu prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX přišel o 0,19 % na 1 073,37 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak CME. Objem obchodů byl s 331 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zdražily o 0,64 % na 548,50 Kč. CME zaznamenala nejvyšší zisk, její cenné papíry si připsaly 2,53 % na 81 Kč. Nejvíce naopak ztratil Avast (-2,17 % na 90 Kč).
4. Očekávané události
Ve čtvrtek budou o nastavení měnové politiky rozhodovat centrální banky v Británii a Švýcarsku. Austrálie odtajní statistické údaje týkající se trhu práce a nezaměstnanosti, Spojené království na trh pošle maloobchodní tržby, Evropská komise zveřejní odhad spotřebitelské důvěry v eurozóně a USA se pochlubí indexem průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ve čtvrtek se také v Bruselu u pracovní večeře sejdou prezidenti a premiéři zemí EU, hlavním tématem bude brexit a posouvání jeho termínu. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Nike, Enel a Vienna Insurance Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed reaguje na rizika. Letos již neplánuje zvedat sazby a v září dokončí odprodej aktiv ze své bilance
Měnový výbor americké centrální banky podle očekávání nechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Nově ovšem letos úrokovou sazbu neplánuje zvedat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby nepředpokládá. V září navíc přestane centrální banka USA odprodávat aktiva ze své bilance nakoupená v rámci programů kvantitativního uvolňování.
6. Škodě loni klesl zisk na 29 miliard Kč, tržby stouply na 417 miliard Kč
Škodě Auto loni klesl nekonsolidovaný zisk po zdanění o devět procent na 28,89 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o dvě procenta na rekordních 416,7 miliardy Kč. Největší česká automobilka zvýšila dodávky zákazníkům o 4,4 procenta na 1,254 milionu aut. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na středeční tiskové konferenci firmy, která v ČR zaměstnává kolem 30 000 lidí. Letos automobilka čeká pozitivní vývoj.
7. Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur kvůli internetové reklamě
Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého postavení na trhu. Google má zaplatit 1,49 miliardy eur kvůli omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou, oznámila ve středu Evropská komise. "Rozhodnutí je o tom, jak Google zneužíval dominantního postavení, aby zabránil internetovým stránkám používat jiné zprostředkovatele než platformu AdSense," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
8. Disney dokončila převzetí zábavních aktivit 21st Century Fox
Americký zábavní gigant Walt Disney dokončil převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox za 71,3 miliardy dolarů. Dohoda pravděpodobně přinese velké změny v mediálním prostředí. Mimo jiné dláždí firmě Disney cestu k vytvoření streamovacích služeb Disney Plus, které chce představit ještě letos. Povede však zřejmě také k propouštění tisíců zaměstnanců, mimo jiné by rušení míst mohlo zasáhnout produkci filmů.
9. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před převzetím
Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil důležité domácí firmy před převzetím čínskými a dalšími zahraničními investory. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.
10. České stavebnictví si loni mezi zeměmi EU polepšilo o devět míst
České stavebnictví bylo loni s meziročním růstem o 9,2 % mezi 28 zeměmi Evropské unie na devátém místě. Meziročně si Česko polepšilo o devět míst. V porovnání se stavem na konci září naopak o jedno místo kleslo. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví loni stavebnictví vzrostlo v průměru o 2,3 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejšťastnější zemí světa je opět Finsko, ČR je na 20. místě
Nejšťastnější zemí na světě se letos znovu stalo Finsko. Obhájilo tak vítězství z loňského roku. V žebříčku 156 zemí se za Finskem umístilo Dánsko, Norsko, Island a Nizozemsko. Česká republika si o jednu příčku polepšila, vyměnila si místo se Spojenými arabskými emiráty a stala se 20. nejšťastnější zemí světa. Uvádí to zpráva, kterou každoročně vypracovává agentura OSN.
Zpráva hodnotila země v šesti klíčových kategoriích, kterými jsou příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost.
"První desítka zemí je silná ve všech šesti kategoriích," uvedl spoluautor zprávy John Helliwell, emeritní profesor Univerzity Britské Kolumbie. A to neplatí jen pro rodilé obyvatele. "Pravdou je, že loni byli všichni Finové šťastnější než obyvatelé ostatních zemí, ale také jejich přistěhovalci byli nejšťastnějšími přistěhovalci na světě. Není to o finské DNA, je to o způsobu života," řekl Helliwell. Poukázal na to, že lidé ve Finsku platí vysoké daně za sociální záchrannou síť, důvěřují své vládě, žijí ve svobodě, jsou velkorysí a starají se jeden o druhého.
Rozdíly mezi prvními zeměmi jsou malé a pořadí se každoročně mírně mění. Letos stanulo na šesté příčce Švýcarsko, následují Švédsko, Nový Zéland, Kanada a desítku nejšťastnějších uzavírá Rakousko, které vytlačilo Austrálii na 11. místo.
Česká republika se posunula z 21. na 20. místo a Slovensko vystoupilo na 38. z loňského 39. místa.
Mezi prvními deseti státy neskončila žádná ze supervelmocí. Spojené státy si o jednu příčku pohoršily a skončily na 19. příčce. Británie si sice o tři příčky polepšila a stanula na 15. místě, ale pohoršilo si Německo z 15. na 17. místo, Japonsko z 54. na 58., Rusko z 59. na 68. a Čína z 86. na 93. místo.
Nejvíce nešťastní jsou podle průzkumu lidé v Jižním Súdánu, který skončil na 156. místě. Před ním se umístily Středoafrická republika (155.), Afghánistán (154.), Tanzanie (153.) a Rwanda (152.).