Americké akcie na začátku týdne nejprve ztrácely, hlavní indexy ale uzavřely smíšeně. Poraženým dne byl průmysl

Ceny akcií v USA v pondělí táhl níže průmyslový sektor v čele s výrobcem letadel Boeing. Trh byl ovlivněn názory analytiků, že firmy za letošní první čtvrtletí vykáží meziroční pokles ziskovosti, což bude znamenat první snížení od roku 2016. Hlavní indexy ale uzavřely nejednotně, v závěru oslabil pouze Dow, zatímco S&P 500 a Nasdaq Composite propad srovnaly a mírně vzrostly.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 0,32 % na 26 341,02 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,10 % na 2 895,77 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,19 % na 7 953,88 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,81 % na 13,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o tři bazické body na 2,52 %. Bitcoin se obchoduje nad 5 000 USD a přidal procento, ethereum dokonce 4 %.
Největší propad zaznamenaly akcie Boeingu (-4,44 %). Oslabily poté, co společnost oznámila rozhodnutí snížit výrobu letounů řady 737. Rozhodnutí firmy má negativní dopad i na akcie jejích dodavatelů, což za absence jiných zpráv bylo hlavním faktorem na trhu.
Americké společnosti v tomto týdnu začnou hlásit výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Prvními velkými jmény budou Delta Air Lines, JPMorgan Chase a Wells Fargo. Analytici předpokládají, že celkově firmy v USA v meziročním porovnání zaznamenají oslabení, první pokles od roku 2016. Zisky společností S&P 500 se podle průzkumu společnosti Refinitiv za kvartál snížily meziročně o 2,3 %. Ze 125 firem z indexu S&P 500, které již oznámily předběžné výsledky či výhledy, jich na odhady analytiků nedosáhlo 68 %.
"Trend na akciovém trhu je nadále býčí, po růstu z posledních týdnů je ale logické, že ceny narážejí na rezistence," říká Mark Newton z Newton Advisors. "Podmínky na burze jsou překoupené, akcie mají za sebou jedno z nejlepších čtvrtletí za posledních dvacet let."
Na devizovém trhu dolar vůči koši předních měn oslabil kvůli příznivým údajům z USA a Číny z minulého týdne. Data zmírnila obavy z vývoje globální ekonomiky a zájem investorů o dolar jako o relativně bezpečnou investici klesl. Krátce po 21.30 SELČ euro v porovnání s dolarem přidávalo 0,42 % na 1,1263 USD a libra 0,19 % na 1,3063 USD. Na japonský jen americká měna ztrácela 0,19 % na 111,52 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ztrácel 0,37 % na 97 bodů.
Euro, které bylo v uplynulém týdnu na měsíčním minimu, zpevnilo. Trh čeká na zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky, které se bude zabývat měnovou politikou a vyjádří se ke stavu ekonomiky. Od jednání, které se uskuteční ve středu, trh žádné překvapení nečeká.
Ceny ropy zahájily týden růstem až na nejvyšší hodnotu za pět měsíců. Mohly za to boje v Libyi, které posílily obavy o dodávky na trhy. Ty jsou již nyní napjaté kvůli dohodě o snížení těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a americkým sankcím vůči Íránu a Venezuele.
Růst cen ropy zrychlily také údaje společnosti Genscape o zásobách v důležitém americkém překladišti Cushing. Ty minulý týden klesly o zhruba 419 000 barelů, uvedla agentura Reuters.
Podle analytiků se investoři nyní zaměřili na násilí v Libyi, které by mohlo ohrozit vývoz ropy ze země, protože vzhledem k intenzivním snahám Saúdské Arábie a dalších zemí omezit těžbu se mezi nimi objevil pocit, že ztráta libyjské ropy opět způsobí nedostatek na straně dodávek.
Oddíly samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země, dorazily v neděli na předměstí libyjské metropole a střetly se s jednotkami mezinárodně uznávané vlády. Jediné fungující letiště v Tripolisu bylo v pondělí po náletu uzavřeno.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Američtí demokraté nikdy nespatří daňová přiznání prezidenta Donalda Trumpa, o jejichž předložení oficiálně požádali daňový úřad IRS. V rozhovoru pro televizi Fox News to prohlásil personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney. Trump na rozdíl od svých předchůdců odmítá daňová přiznání Kongresu předložit a tvrdí, že postačuje audit jeho majetku.
- Evropská komise v pondělí vyměřila americkému konglomerátu General Electric (v pondělí -5,19 %) pokutu 52 milionů eur. Firma podle komise poskytla nesprávné informace při prošetřování svého plánu na převzetí dánského výrobce lopatek větrných turbín LM Wind. Vyměření pokuty podle komise nemá vliv na předloňské schválení transakce.
- Pinterest chce investorům v rámci vstupu na burzu v New Yorku nabídnout celkem 75 milionů akcií. Celou společnost Pinterest ohodnocuje horní hranice cenového rozpětí na 9 miliard USD.
- Čínská společnost China Aircraft Leasing Group Holdings pozastavila svou zakázku na sto letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v pondělí -4,44 %), dokud nedostane záruky ohledně jejich bezpečnosti. Informoval o tom v pondělí podle agentury Reuters list South China Morning Post s odvoláním na prohlášení čínského podniku.
- Tovární objednávky v únoru klesly o 0,5 % (odhad: -0,6 %, leden: stagnace).
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Symantec (v pondělí +5,44 %) z "neutral" na "buy". Cílovou cenu titulu zvýšila z 23 na 28 USD.
- RBC Capital Markets zvýšila doporučení na akcie Snap (v pondělí +3,63 %) ze "sector perform" na "outperform". Cílovou cenu titulu zvýšila z 10 na 17 USD.
- B. Riley zvýšila doporučení na akcie AMC Entertainment Holdings (v pondělí +8,88 %) z "neutral" na "buy".
- Jefferies snížila cílovou cenu akcií Tesla (v pondělí -0,64 %) z 450 na 400 USD.
- UBS snížila doporučení na akcie Starbucks (v pondělí +0,23 %) z "buy" na "neutral". Cílovou cenu titulu ale zvýšila ze 72 na 78 USD.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

