Co musíte ráno vědět (13. srpna)

Jak se na začátku týdne (ne)vedlo burzám v Evropě a Americe, kolik za poslední půlrok vydělala Kofola ČeskoSlovensko a co vám zajistí těstoviny na zbytek života? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy vstoupily do nového týdne dalším propadem, investory znervóznila situace v Hongkongu
Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem. Investory od nákupů odrazuje rostoucí geopolitické napětí a prohloubení americko-čínské obchodní války, které vyvolává obavy z globální recese. Index Dow oslabil o 1,49 % na 25 896,44 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,23 % na 2 882,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,2 % na 7 863,41 bodu. Index volatility VIX stoupl o 17,36 % na 21,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o jedenáct bazických bodů na 1,64 %, nejníže od podzimu 2016. Ceny ropy spíše mírně rostly a zlato posílilo o procento nad 1 510 USD za trojskou unci. Mírně naopak ztrácel bitcoin.
2. Evropské akcie ztrácely pod tíhou špatných zpráv z celého světa
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily na úvod týdne svorně dolů. Měly k tomu několik důvodů - zhoršené vyhlídky světového obchodu, politickou krizi v Itálii, varovný výsledek argentinských prezidentských primárek i rostoucí napětí v Hongkongu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,37 %, německý DAX poklesl o 0,12 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,33 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel o necelou třetinu procenta níže než v pátek, přičemž největší ztráty utrpěl bankovní sektor.
3. Pražská burza přidala přes tři čtvrtě procenta, v hlavní roli byly akcie ČEZ
Index pražské burzy PX si během pondělního obchodování připsal 0,78 % a uzavřel na 1 030,67 bodu. Obchodování dominovaly akcie firmy ČEZ, jejichž zobchodovaný objem čítal 221 milionů korun z celkových necelých 406 milionů. V červených číslech byly pouze dvě ze třinácti hlavních emisí, Kofola ČeskoSlovensko a Avast.
4. Očekávané události
V úterý oznámí hospodářské výsledky ČEZ, JD.com nebo Advance Auto Parts. Evropské trhy budou hodnotit britskou nezaměstnanost a především německou a španělskou inflaci a index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Makroekonomickému kalendáři v USA dominuje spotřebitelská inflace. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Kofole ČeskoSlovensko vzrostly půlroční tržby o 3,4 %, ale provozní výsledek klesl
Společnosti Kofola ČeskoSlovensko vzrostly v prvním pololetí letošního roku tržby meziročně o 3,4 % na 3,03 miliardy korun. Ukazatel EBITDA jí ale klesl o 7,3 % na 424,7 milionu a provozní výsledek o 28,2 % na 159,9 milionu korun. Hospodářský výsledek nejvíce ovlivnilo počasí.
6. Saudi Aramco koupí pětinu v největší rafinérii světa
Saúdskoarabská ropná firma oznámila uzavření dohody s Mukešem Ambáním, nejbohatším mužem Asie, o převzetí 20% podílu v jeho rafinérské společnosti Reliance Industries za 15 miliard dolarů. Dohoda také stanoví, že Reliance bude od Aramca kupovat 500 tisíc barelů ropy denně, což je zhruba pět procent její celkové produkce.
7. WP: YouTube trestá prohřešky svých hvězd mírněji, míní moderátoři
Server YouTube je při hodnocení prohřešků proti svým pravidlům často shovívavější, pokud se porušení zásad dopustí populární tvůrci, kteří platformě přinášejí největší reklamní zisky. Americkému deníku The Washington Post to řekli lidé, kteří pro YouTube v minulosti kontrolovali nebo stále kontrolují problematický obsah.
8. EY: Číňané omezují investice v Evropě, do června utratili jen 2,4 miliardy USD
V první polovině roku utratily čínské společnosti za nákup evropských firem nebo podílů v nich pouze 2,4 miliardy dolarů. To je podle studie poradenské společnosti EY, z níž v pondělí citovala agentura DPA, meziročně o více než 80 % méně. Čínský průmysl je v útlumu a na starém kontinentu čelí investoři z Číny rostoucí nedůvěře, píší autoři průzkumu.
9. Microsoft byl na konci prvního kvartálu největší veřejně obchodovanou firmou na světě
Největší společností světa je Microsoft, který (k letošnímu 31. březnu) po sedmi letech sesadil z první pozice Apple (během jednotlivých let se na první pozici dostal také Amazon). Tržní kapitalizace Microsoftu byla 905 miliard USD a Applu 896 miliard. Dominanci amerických technologických firem na čele žebříčku ještě podtrhává umístění Amazonu, Alphabetu a Facebooku v první šestce. Vklínit se mezi ně dokázala pouze na páté místo Berkshire Hathaway investora Warrena Buffetta.
10. Česko: Inflace v červenci zrychlila na 2,9 %
Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 % z červnových 2,7 %. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší potraviny. Analytici očekávali zvýšení míry inflace jen na 2,8 %. Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 %. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Těstoviny na doživotí
Za necelých 12 tisíc korun (v originálu za 500 USD) můžete jíst těstoviny amerického restauračního řetězce Olive Garden, kdykoli vás napadne, a nezaplatíte za to už nikdy ani cent. Musíte ovšem projít dvěma síty. První z nich spočívá v získání průkazu zvaného Never Ending Pasta Pass, jenž vás opravňuje k neomezené konzumaci těstovin po dobu devíti týdnů za sto dolarů. Je jich k dispozici jen 24 tisíc a k prodeji budou on-line ve čtvrtek (musíte si pospíšit, protože se obvykle vyprodají během několika vteřin). A když budete jedním z padesáti prvních šťastlivců, dostanete možnost za příplatek 400 dolarů pořídit si Lifetime Pasta Pass a jíst těstoviny zdarma třeba každý den po zbytek života. Jak dlouho bude takový život trvat, je druhá věc.