Americké akcie v úterý smazaly počáteční ztráty, posílil i dolar

Americké akcie v úterý nejprve oslabovaly. Níže jejich ceny táhla zejména statistika z Číny, která opět přispěla k obavám z recese globální ekonomiky. Investoři se zbavovali především akcií technologických firem, naopak cenné papíry velkých průmyslových podniků zpevňovaly, a pomohly tak mírnit celkový pokles. Těsně před koncem obchodování hlavní indexy ztráty smazaly a dostaly se do zisku, výjimkou byl pouze Nasdaq. Na devizových trzích mírně sílil dolar, pozornost se stáčela k nadcházejícímu zasedání Evropské centrální banky.
Index Dow, který zahrnuje akcie 30 velkých amerických podniků považovaných za páteř ekonomiky, zpevnil o 0,28 % na 26 909,43 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 979,39 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, o 0,04 % klesl a uzavřel na 8 084,16 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,46 % na 15,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o devět bazických bodů na 1,73 %. Ceny ropy mírně vzrostly, zatímco cena zlata klesla o procento pod 1 500 USD za trojskou unci. Nedařilo se ani nejsledovanějším kryptoměnám, ty odepsaly do dvou procent.
"Vypadá to na přesun od růstových titulů k hodnotovým, zatím je ale brzy na to říci, zda je to trvalejší změna, nebo jen krátkodobý výkyv," řekl k situaci na trhu viceprezident finanční společnosti BB&T Wealth Management Bucky Hellwig.
Výrobní ceny v Číně v srpnu klesly nejvýrazněji za poslední tři roky. Podle analytiků je to zčásti reakce na obchodní válku, kterou země od loňska vede se Spojenými státy. "Slabé údaje, které přicházejí z Číny, jsou odrazem zpomalujícího tempa růstu ekonomiky v důsledku obchodních sporů," dodal Hellwig. Myslí si ale, že právě tyto problémy nakonec pomohou jednání mezi USA a Čínou usnadnit.
Vzhledem ke známkám zpomalení hospodářského růstu investoři očekávají, že americká centrální banka přistoupí k dalšímu snížení úrokových sazeb, stejně jako ECB. Od té se očekává, že ve čtvrtek sníží úroky a možná obnoví i nákupy dluhopisů. Investoři nyní zvažují, zda budou nová opatření ECB účinná v boji proti zpomalování hospodářského růstu a zda jejich rozsah splní očekávání finančních trhů.
Ze ztrát se v New Yorku nevymanily akcie automobilky Ford (-1,26 %), kterým ublížilo snížení ratingu firmy. Energetické tituly díky pokračujícímu růstu cen ropy zpevňovaly (ExxonMobil +0,81 %, Chevron +2,06 %).
Mírně zpevňoval dolar, podle analytiků zčásti kvůli očekávanému uvolnění měnové politiky v eurozóně. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, před 22.00 SELČ přidával 0,1 % na 98,394 bodu. Euro k dolaru ztrácelo do 0,1 % na 1,1042 USD.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v úterý +1,18 %) za velkého zájmu médií představila nové výrobky a služby. Jde hlavně o nové verze jejího chytrého telefonu iPhone 11 a iPhone 11 Pro a také herní předplatné Apple Arcade, streamovací službu Apple TV+, dále sedmou generaci tabletu iPad a novou generaci hodinek Apple Watch.
- Automobilka Ford Motor (v úterý -1,26 %) očekává, že na konci roku 2022 budou elektrifikované varianty jejích vozů tvořit přes polovinu prodejů. V příštích pěti letech chce na evropské trhy uvést 18 modelů na elektrický pohon. Na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem to uvedli zástupci firmy.
- Americký prezident Donald Trump oznámil, že propustil Johna Boltona, poradce pro národní bezpečnost. Ten podle svých slov již v pondělí nabídl svou rezignaci. Ať byla geneze jakákoli, výsledek je stejný.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 7,217 milionu (odhad: 7,311 milionu, červen: 7,248 milionu).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v srpnu klesl na 103,1 bodu (odhad: 104,7 bodu).
- UBS snížila doporučení na akcie Wells Fargo (v úterý -0,21 %) na "neutral" z "buy".
Zdroj: CNBC, ČTK