Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v pondělí obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla v srpnu nezaměstnanost v eurozóně a co mají zakázané prodejci lihovin na Floridě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem a uzavřely živé třetí čtvrtletí. Dařilo se Applu a Microsoftu
Akcie ve Spojených státech na počátku týdne posílily. K růstu přispěly hlavně společnosti Apple, Microsoft a Merck. Investoři tentokrát tolik nebrali zřetel na americko-čínskou obchodní válku. Index Dow stoupl o 0,36 % na 26 916,83 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 2 976,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,75 % na 7 999,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,69 % na 16,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,66 %. Ceny ropy klesly o bezmála tři procenta a zlato odepsalo procenta dvě. Posilovaly naopak nejsledovanější kryptoměny, a to v rozmezí tří až pěti procent.
2. Akcie v Evropě v pondělí převážně zpevnily, v centru pozornosti byla čínská i evropská makrodata
Evropské akciové trhy zakončily pondělní obchodování převážně v zelených číslech, když investoři vyhodnocovali řadu důležitých makrodat a čekali na novinky týkající se obchodní války mezi USA a Čínou. V pátek přinesla americká média zprávu, že Bílý dům zvažuje novou strategii finančního nátlaku na Peking, později ale byly některé hrozby dementovány. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,35 % na 393,15 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,24 % na 7 408,21 bodu, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,66 % na 5 677,79 bodu a německý DAX vzrostl o 0,38 % na 12 428,08 bodu. Investory v pondělí potěšily čínské indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které dopadly lépe, než očekávali analytici. Sledované ale byly také údaje o vývoji britské ekonomiky, nezaměstnanost v eurozóně či německá inflační statistika.
3. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, o více než procento ale zlevnily akcie Kofoly a CME
Pražská burza zakončila pondělní obchodování v pozitivním pásmu, index PX si připsal 0,32 % na 1 961,4 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ, které zdražily o 0,48 % na 522,50 Kč. Nedařilo se ale Kofole ČeskoSlovensko (-1,36 % na 290 Kč) a CME (-1,65 % na 107,20 Kč). Zobchodovaný objem čítal 358 milionů korun, a byl tak podprůměrný.
4. Očekávané události
Úterý bude dnem finálních zářijových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Nad ránem bude navíc australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, v Česku vyjde finální zpráva o HDP za druhé čtvrtletí a bilance rozpočtu, Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně a Spojené státy odtajní ještě zprávu o stavebních výdajích. Trhy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. Výsledky hospodaření pošle na trh ve Spojených státech společnost McCormick & Co. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 %, nejníže za 11 let
Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v srpnu klesla na 7,4 % a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezónně přepočtených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta.
6. Německý soud se začal zabývat hromadnou žalobou kvůli Dieselgate
Soud v Braunschweigu se v pondělí dopoledne začal zabývat hromadnou žalobou zhruba 470 000 klientů na automobilový koncern Volkswagen ve skandálu Dieselgate, který propukl před čtyřmi lety. Majitelé automobilů s naftovými motory se žalobou pokoušejí zvýšit své šance na odškodnění od automobilky. U soudu je zastupuje německý svaz na ochranu spotřebitelů VZBV.
7. Reuters: Německé instituty zhoršily ekonomický výhled Německa
Přední německé hospodářské instituty snížily svůj společný odhad letošního růstu německého hospodářství na 0,5 % za 0,8 %. S odkazem na své dva zdroje o tom informovala agentura Reuters. Svůj odhad přitom instituty upravily již v dubnu, kdy jej na hodnotu 0,8 % snížily z dříve předpokládaných 1,9 %.
8. Refundace zákazníků Thomas Cook se patrně protáhne, varuje úřad
Refundace zrušených rezervací klientů zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook bude trvat déle, než se předpokládalo. Úřad pro civilní letectví (CAA) totiž nemá od společnosti všechna potřebná data.
9. Dluhy českých domácností u bank v srpnu stouply na 1,713 bilionu Kč
Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v srpnu meziměsíčně stouply o 9,24 miliardy korun na téměř 1,713 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským srpnem byly vyšší o 101,9 miliardy korun. Vzrostlo také zadlužení nefinančních podniků. Proti červenci bylo vyšší o 16 miliard, a činilo tak 1,145 bilionu korun. V meziročním srovnání dlužily firmy o téměř 42 miliard Kč více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka.
10. Fitch snížila rating Saúdské Arábie, obává se dalších útoků
Mezinárodní ratingová agentura Fitch v pondělí snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Saúdské Arábie o jeden stupeň na známku A. Zhoršení ratingu zdůvodnila geopolitickým a vojenským napětím po nedávných útocích na saúdskoarabská ropná zařízení i zhoršenou rozpočtovou situací v zemi. Agentura zároveň vyjádřila obavy z dalších útoků, které by mohly poškodit saúdskoarabskou ekonomiku.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Florida a házení s trpaslíky
Jednou z ikonických scén Scorseseho Vlka z Wall Street je firemní party, pro kterou Jordan Belford, jehož hraje Leonardo DiCaprio, najme trpaslíky, s nimiž se zaměstnanci trefují do terče. Bizarní soutěž je v některých amerických státech populární barovou zábavou, vydělávat na ní však nemohou prodejci lihovin na Floridě, kde bylo házení trpaslíky zakázáno již v roce 1989, píše server Business Insider v článku shrnujícím nejbizarnější zákony jednotlivých států USA.
Majitelům restaurací, barů a dalších podniků, v nichž se prodávají lihoviny, při porušení tohoto zákona hrozí pokuta až tisíc dolarů. V roce 2011 se floridští zákonodárci sice snažili zákon zrušit, jejich pokus ale nebyl úspěšný. Obyvatelé Floridy se tak musejí spokojit s trpasličím bowlingem, tedy srážením kuželek trpaslíkem jedoucím na skateboardu, který oblíbenou zábavu po zákazu údajně nahradil.