Co musíte ráno vědět (7. října)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak nahlíží na českou ekonomiku ratingová agentura Moody's a jaké výročí si připomíná v těchto dnech rakouská Erste Group Bank? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek posílily, v týdenním horizontu však převážně zlevnily
Akcie ve Spojených státech v pátek opět posílily, jejich hlavní indexy si připsaly více než procento. Páteční údaje o situaci na trhu práce totiž zmírnily obavy ohledně vývoje ekonomiky Spojených států, ale zároveň nepodkopaly vyhlídky na další snížení úroků. Index Dow stoupl o 1,42 % na 26 572,67 bodu (týden: -0,92 %), benchmark S&P 500 vzrostl o 1,42 % na 2 951,95 bodu (týden: -0,33 %) a index Nasdaq Composite posílil o 1,4 % na 7 982,47 bodu (týden: +0,54 %). Index volatility VIX spadl o 10,88 % na 17,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,53 %.
2. Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden ale oslabily zhruba o 3 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusu, když investory potěšila statistika z amerického trhu práce, podle které míra nezaměstnanosti v USA klesla nejníže za téměř 50 let. Regionální index STOXX Europe 600 stoupl o 0,73 % na 380,22 bodu, za celý týden ale oslabil o 2,95 %. Britský FTSE 100 si připsal 1,1 % na 7 155,38 bodu (týden: -3,65 %), francouzský CAC 40 vzrostl o 0,91 % na 5 488,32 bodu (týden: -2,7 %) a německý DAX získal 0,73 % na 12 012,81 bodu (týden: -2,24 %).
3. Pražská burza v pátek nepatrně oslabila, za celý týden přišla o 3,3 %
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, index PX však odepsal pouze 0,09 % na 1 004,56 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Avastu, které zlevnily o 2,68 % na 109 Kč, dařilo se naopak mediální CME, jejíž cenné papíry zdražily o 2,94 % na 105 Kč. Objem obchodů byl s necelými 369 miliony korun podprůměrný.
4. Očekávané události
V pondělí dopoledne zveřejní Německo data o továrních objednávkách, v Česku vyjdou zprávy o průmyslové a stavební výrobě a mezinárodním obchodu, Spojené království přidá index cen domů od banky Halifax a v eurozóně vyjde ještě index důvěry investorů od společnosti Sentix. V Číně se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Moody's zlepšila rating České republiky o jeden stupeň na Aa3
Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody's změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.
6. Americká ekonomika v září vytvořila 136 tisíc pracovních míst, meziroční růst mezd zpomalil na 2,9 %
Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo asi 136 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 145 tisíc míst po 168 tisících v srpnu (revidováno ze 130 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 3,7 % na 3,5 %, nejnižší úroveň od začátku roku 1970. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v září zpomalil na 2,9 %.
7. PayPal opouští asociaci pro správu digitální měny Facebooku
Americká platební platforma PayPal se rozhodla odejít z asociace, která má spravovat plánovanou digitální měnu internetové společnosti Facebook. Uvedla, že se hodlá soustředit na vlastní aktivity. V týdnu list The Wall Street Journal uvedl, že své zapojení do projektu přehodnocují po negativních vyjádřeních vlád v USA a Evropě také vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard.
8. ČEZ: Pokud úřady zablokují prodej, bulharská aktiva si necháme
Energetická společnost ČEZ si ponechá svá bulharská aktiva, pokud tamní úřady opět zablokují jejich prodej. ČTK to v pátek řekl místopředseda představenstva firmy Tomáš Pleskač. ČEZ v červnu oznámil, že prodal aktiva v Bulharsku tamější firmě Eurohold za 335 milionů eur. Transakci nicméně ještě musí schválit bulharské úřady. Antimonopolní úřad loni v červenci znemožnil prodej předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.
9. ČEZ: Pokud úřady zablokují prodej, bulharská aktiva si necháme
Energetická společnost ČEZ si ponechá svá bulharská aktiva, pokud tamní úřady opět zablokují jejich prodej. ČTK to v pátek řekl místopředseda představenstva firmy Tomáš Pleskač. ČEZ v červnu oznámil, že prodal svá aktiva v Bulharsku tamější firmě Eurohold za 335 milionů eur. Transakci ještě musí schválit bulharské úřady. Antimonopolní úřad loni v červenci znemožnil prodej předchozímu zájemci, bulharské firmě Inercom.
10. Schillerová: Návrh bankovní daně ČSSD by porušil koaliční dohodu
Pokud by ČSSD předložila návrh na zavedení bankovní daně jako poslanecký, porušila by tím koaliční smlouvu. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to v neděli uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že by pak neviděla jinou cestu než dohodu mezi ANO a ČSSD vypovědět. ANO zavedení daně pro banky odmítá, předložení novely poslanci ČSSD před týdnem připustila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Schillerová také zvažuje, že nepředloží slibovanou novelu o dani z příjmu a daňové změny navrhne jen v "daňových balíčcích".
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Před 200 lety vznikla předchůdkyně Erste Group Bank
Rakouská bankovní skupina Erste slaví 200 let. Její předchůdkyně Erste österreichische Spar-Casse byla založena na začátku října roku 1819.
Erste österreichische Spar-Casse vznikla podle anglického a německého vzoru. K jejímu založení dal po skončení napoleonských válek podnět císař František I. Myšlenky se chytil vídeňský farář a filantrop Johann Baptist Weber (1786-1848), jehož Spolek první rakouské spořitelny se otevřel pro veřejnost 4. října 1819 v tehdejší obci Leopoldstadt, která je dnes jednou z vídeňských čtvrtí.
Původním posláním nové instituce byla finanční pomoc chudším vrstvám obyvatel, jimž nabídla možnost postupně ukládat menší finanční obnosy, které se díky úrokům zhodnocovaly, a mohly tak střadatele zaopatřit v budoucnu.
Prostředky pro rozjezd finančního ústavu poskytlo na 50 Weberových zámožných přátel. Stejně tak jako další později vzniklé spořitelny v Rakousku měla Weberova instituce ve znaku symbol spořivosti - včelu. Před lety se včela měla dokonce vrátit do loga skupiny Erste, kvůli nákladnosti celé operace od toho ale banka nakonec ustoupila.
Současná Erste Group Bank vznikla v březnu 1997 spojením tehdejší Die Erste Österreichische Spar-Casse Bank se zúčtovací bankou GiroCredit, která na rakouském bankovním trhu operovala od roku 1937. Tato fúze umožnila tehdy ne příliš známé rakouské bance s pouze zhruba 600 000 domácími klienty uskutečnit plány na zahraniční expanzi ve střední a východní Evropě.
Erste Group Bank je dnes klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Součástí Erste je i Česká spořitelna, největší banka v České republice podle počtu klientů. Vedle ČR a Rakouska Erste působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. Celkem má 16,2 milionu klientů.
Erste má 47 000 zaměstnanců a loni skupině vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur.