US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,14 %
NASDAQ-0,41 %
S&P 500-0,21 %
ČEZ-1,46 %
KB-0,10 %
Erste-0,56 %

Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, na čem se dohodla valná hromada Monety Money Bank a jaký netradiční ekonomický obor lze studovat v Itálii? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
27. 11. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zdražily, všechny tři hlavní indexy znovu vylepšily historická maxima

Americké akcie v úterý mírně posílily, jejich hlavní indexy tak stejně jako v pondělí uzavřely na nových historických maximech. K růstu akciového trhu přispěl optimismus ohledně vývoje obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow si připsal 0,19 % na 28 120,86 bodu, benchmark S&P 500 získal 0,22 % na 3 140,46 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 0,18 % na 8 647,93 bodu. Index volatility VIX spadl o 2,78 % na 11,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,74 %. V plusu uzavřela většina hlavních sektorů s výjimkou energetiky (-0,99 %), financí (-0,15 %) a zdravotní péče (-0,1 %). Nejvyšší zisk zaznamenaly reality, které si polepšily zhruba o 1,3 %.

Proč akciová bublina (zatím) nepraská

Proč akciová bublina (zatím) nepraská

Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020

Prezidentské volby v USA jako hlavní geopolitické riziko roku 2020

2. Evropské akcie v úterý zpevnily díky optimismu ohledně obchodního vztahu mezi USA a Čínou

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech. Investory totiž neopouštěl optimismus ohledně uzavření obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou, když čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že v úterý ráno vyjednavači obou zemí jednali po telefonu. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,1 % na 408,49 bodu, britský FTSE 100 posílil o 0,09 % na 7 403,14 bodu, francouzský CAC 40 si polepšil o 0,08 % na 5 929,62 bodu a německý DAX klesl o 0,08 % na 13 236,42 bodu. Dařilo se stavebnímu sektoru, který vzrostl zhruba o procento, naopak odvětví cestovního ruchu odepsalo zhruba 2 %.

Ray Dalio: Podpůrná opatření centrálních bank jsou jedem v žilách finančního trhu

Ray Dalio: Podpůrná opatření centrálních bank jsou jedem v žilách finančního trhu

3. Pražská burza v úterý klesla, proti trendu šly akcie Avastu

Pražská burza zakončila úterní obchodování v negativním pásmu, index PX odepsal 0,51 % na 1 079,01 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, které zlevnily o 1,8 % na 790 Kč. V plusu naopak uzavřely akcie antivirové firmy Avast, jež zpevnily o 0,76 % na 133 Kč. Objem obchodů byl se zhruba 1,5 miliardy Kč výrazně nadprůměrný. Důvodem bylo úterní převážení indexu MSCI Emerging Markets.

Čím inteligentnější, tím bohatší?

Čím inteligentnější, tím bohatší?

4. Očekávané události

Ve středu v Evropě vyjdou údaje o spotřebitelské důvěře v Itálii a Francii a německý index dovozních cen. Spojené státy se pochlubí HDP za třetí čtvrtletí, rozjednanými prodeji domů a pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádosti o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území. Americká centrální banka zveřejní zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha. Výsledky hospodaření budou reportovat společnosti Deere & Company a Vienna Insurance Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcionáři Monety schválili pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii

Valná hromada Monety Money Bank v úterý schválila návrh na výplatu pololetní dividendy 3,30 Kč na akcii před zdaněním, navýšení základního kapitálu o 9,709 miliardy korun na 10,220 miliardy Kč a program zpětného odkupu akcií.

6. GfK: Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje

Nálada německých spotřebitelů se nečekaně zlepšuje, výdaje domácností by tak mohly ke konci roku podpořit růst největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK. Výdaje domácností se v posledních letech staly stabilním a spolehlivým zdrojem růstu hospodářství země díky rekordní zaměstnanosti, růstu mezd, který je vyšší než inflace, a nízkým nákladům na úvěry. Domácnosti a jejich spotřeba tak pomáhají zmírnit negativní vliv obchodních sporů na německou ekonomiku, která je do značné míry závislá na vývozu.

7. Studie Fedu: Trumpova cla platí Američané, ne Číňané

Když vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila loni cla na čínský dovoz, tvrdila, že dodatečné náklady ponese Čína. Aby se ceny čínských výrobků v amerických obchodech nezměnily ani po připočtení pětadvacetiprocentních cel, musely by čínské firmy výrazně zlevnit. Ceny, které čínští dodavatelé účtují svým americkým odběratelům, se však téměř nepohnuly.

8. Audi v Německu zruší do roku 2025 na 9 500 pracovních míst

Automobilka Audi zruší v Německu do roku 2025 na 9 500 pracovních míst. Chce ušetřit miliardy eur a přizpůsobit výrobu éře elektromobilů. V oblasti elektromobility a digitalizace proto naopak 2 000 pozic vytvoří. Firma, která v závodech v Ingolstadtu a Neckarsulmu nyní zaměstnává zhruba 61 000 lidí a celosvětově má asi 90 000 pracovníků, to uvedla ve svém úterním sdělení.

9. Slovenská centrální banka čeká vyšší schodek rozpočtu než vláda

Slovenská centrální banka (NBS) očekává příští rok až trojnásobně vyšší podíl schodku veřejných financí na výkonu ekonomiky, než předpokládá vláda v návrhu rozpočtu. NBS to uvedla v analýze, kterou v úterý zveřejnila. Vyšší deficit oproti vládnímu návrhu předpokládá také nezávislá rozpočtová rada. Evropská komise minulý týden Slovensko a dalších sedm zemí eurozóny varovala před porušením rozpočtových pravidel v příštím roce.

10. Čína podle médií zřídila největšího výrobce lodí na světě

Čína formálně ustavila společnost Shipbuilding Group, která má být největším výrobcem lodí na světě. Uvedla to státní televize CCTV. Peking už minulý měsíc schválil fúzi dvou největších lokálních výrobců lodí - China State Shipbuilding a China Shipbuilding Industry.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Italská univerzita vyučuje o ekonomice organizovaného zločinu

Univerzita Bocconi v italském Miláně začala zájemcům nabízet studium zcela nového oboru, který se zaměřuje na hospodářství organizovaného zločinu. Do tématu bude vysokoškoláky zasvěcovat profesor Paolo Pinotti, který se ekonomickým dopadům mafiánské kriminality dlouhodobě věnuje. Jedním ze závěrů jeho výzkumu je například to, že organizovaný zločin za posledních 30 let ukrojil až 20 procent z hrubého domácího produktu země.

Itálie kvůli činnosti mafiánských klanů přichází podle Pinottiho až o 15 miliard eur ročně. Ztráty se přitom týkají i dalších zemí, které mají problémy s organizovaným zločinem, jako je Kolumbie nebo Mexiko. Ekonomické analýzy odporují obecně vžitým předsudkům, že v oblastech kontrolovaných mafií mají lidé díky bující šedé ekonomice vyšší životní úroveň. Podle Pinottiho naopak mafiánská činnost dusí zaměstnanost i produktivitu práce.

Ačkoli o italské mafii je v posledních letech méně slyšet, neznamená to, že by její činnost utichla. Ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová v říjnu varovala, že organizovaný zločin je stále nebezpečný a rozšiřuje svou působnost do dalších oblastí. Zločinné organizace jsou podle ní navíc čím dál tím sofistikovanější a daří se jim nabourávat do významných hospodářských odvětví, kde perou ilegálně získané peníze.

Nejmocnější organizací v Itálii je kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckou síť tvoří stovky rodinných gangů, kterým se poslední desetiletí podařilo získat vliv i na bohatém italském severu a po celém světě. O jejím působení na Slovensku psal ve svém článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná