Americké akcie v úterý zpevnily o více než pět procent a napravily část pondělních ztrát. Administrativa plánuje masivní podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky nadějím, že nová stimulační opatření pomohou kompenzovat negativní dopady pandemie koronaviru na ekonomiku.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 5,20 % na 21 237,38 bodu. V pondělí se přitom propadl o téměř 13 %, což byl nejprudší jednodenní pokles od roku 1987. Širší index S&P 500 v úterý vzrostl o 6,00 % na 2 529,19 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 6,23 % na 7 334,78 bodu. Index volatility VIX klesl jen mírně na 75,91 bodu (-8,20 %), zato výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o 34 bazických bodů na 1,069 %.
Zlato posílilo bezmála o 3 % na bezmála 1 530 USD za trojskou unci, pokračoval ale výprodej na trhu se stříbrem (-13 %). Ceny ropy spadly o dalších 5-7 % a barel WTI se obchoduje za 27 USD. Část ztrát z posledních dnů napravily kryptoměny (bitcoin +5 % na 5 260 USD).
"Sledujeme aktivitu centrální banky a vlády. To jsou dva důležité pilíře obrany ekonomiky proti výrazným problémům. Důležitá budou také opatření v rámci zdravotnického systému," upozornil Art Hogan, hlavní stratég National Securities. "Ocenění akcií se výrazně změnilo, protože trh čeká výrazné dopady na ekonomiku. Na jejich přesné vyčíslení se bude čekat ještě dlouho, jsem ale přesvědčen, že akciový trh nalezne dno výrazně dříve."
Podle agentury AP se předpokládá, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa navrhne stimulační plán v hodnotě kolem 850 miliard dolarů. K růstu akciového trhu přispěla rovněž nová opatření americké centrální banky. Ta oznámila, že podpoří podniky nákupem jejich krátkodobých dluhopisů. Obnovuje tak program, který poprvé použila v roce 2008 za globální finanční krize.
Americká centrální banka již v posledních dvou týdnech představila několik mimořádných opatření, která mají pomoci čelit negativním dopadům pandemie koronaviru na ekonomiku. Patří mezi ně například snížení základní úrokové sazby téměř na nulu.
Podle analytičky Tracie McMillionové z Wells Fargo Investment Institute se investorům "líbí, že Fed je ochoten zakročit ve velkém". "Je to důležité sdělení pro hráče na trhu," uvedla McMillionová. "Pokud by Fed nic nedělal, byla by situace na trhu mnohem horší."
Akcie Amazonu (+7,03 %) posilovaly po zprávě, že analytici Bank of America vnímají firmu jako jednoho z možných vítězů přesunu velké části nákupní poptávky amerických spotřebitelů na internet.
Výsledky za čtvrtletí končící únorem 2020 oznámila velká přepravní společnost FedEx (v after-marketu nejprve až +8 %, postupně +1 %). A trh potěšila, upravený zisk na akcii dosáhl 1,41 USD (loni: 3,03 USD, odhad: 1,41 USD) a tržby vzrostly meziročně ze 17 miliard na 17,5 miliardy USD (odhad: 16,89 miliardy USD).
Na devizovém trhu v úterý výrazně posiloval americký dolar, protože investoři kvůli obavám z koronaviru přesunovali finanční prostředky do této vysoce likvidní měny. Euro vůči dolaru kolem 21.30 SEČ vykazovalo pokles o 1,5 % na 1,1010 USD a během dne se dostalo až pod 1,1 USD.
K poklesu jednotné evropské měny přispěla zpráva o tom, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v březnu kvůli obavám z negativních dopadů koronaviru klesla na nejnižší úroveň od finanční krize v roce 2008. Německo je největší ekonomikou eurozóny.
Průběh úterní seance
Poté, co americké indexy v pondělí zaznamenaly nejhorší propady za posledních 30 let, byl úterní vývoj na trzích opět velice volatilní. Futures na indexy před otevřením trhu nejdříve rychle rostly a narazily na limit, po jehož dosažení bylo obchodování na chvíli pozastaveno. Pak klesly až do záporných hodnot, ale před otevřením trhů byly opět v zelených číslech.
Známý excentrický moderátor pořadu Mad Money na CNBC Jim Cramer označil volatilitu na futures kontraktech před otevřením trhu za vtip a na futures se podle něj už nedá vůbec spolehnout. "Nemůžete mít v 3.30 býčí trh, který se skončí o 7.30," říká Cramer.
Po otevření trhu akciové indexy nejprve hledaly směr. Velice silný začátek seance se změnil v pád do záporného teritoria, ale návrh záchranného balíku z Bílého domu o objemu 850 miliard dolarů a další opatření Fedu trhy uklidnily. Po 17.00 SEČ již indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posilovaly o téměř 7 %, Dow přidával 1 000 bodů. Na těchto úrovních ale indexy dlouho nevydržely a kolem šesté hodiny už byly jejich zisky pod čtyřmi procent. Přes tisícibodový zisk se Dow dostal opět po tiskovém brífinku v Bílém domě, na němž ministr financí Steven Mnuchin představoval záchranný plán. Vláda by na něj podle spekulací mohla vyčlenit až 1 bilion dolarů.
Akcie Regeneron Pharmaceuticals (+11,54 %) posilovaly o více než 15 % poté, co biotechnologická firma oznámila, že bude mít potenciální lék na chorobu COVID-19 připravený na klinické testy již začátkem léta. Mohl by fungovat k léčbě i k prevenci. Německá společnost BioNTech vzrostla o zhruba 60 % poté, co oznámila spolupráci s firmou Pfizer (+6,56 %) na vývoji nové vakcíny proti koronaviru.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Bílý dům kvůli koronaviru navrhuje záchranný balík ekonomických opatření v hodnotě kolem 850 miliard dolarů pro podniky a daňové poplatníky. S odvoláním na zdroje obeznámené s návrhem to uvedla agentura AP. Upozornila, že by šlo o největší stimulační balík od hospodářské recese z let 2007 až 2009.
- Americká centrální banka v úterý oznámila plán vykupovat komerční cenné papíry. Fed tak chce do ekonomiky dostat peníze, které podpoří rodiny, podniky a tvorbu pracovních míst v celé ekonomice.
- Společnost Facebook (v úterý +2,34 %) se rozhodla poskytnout pomoc malým firmám, jejichž podnikání negativně ovlivňují omezení spojená se šířením koronaviru. Hodlá na to vyčlenit 100 milionů dolarů.
- Goldman Sachs (v úterý +2,59 %) ve svém nedělním konferenčním hovoru s klienty mimo jiné uvedla, že se koronavirem v USA může nakazit až 150 milionů lidí. V Německu by se mohlo nakazit asi 58 milionů lidí. Karanténa podle banky bude málo účinná a způsobí ekonomické problémy, nicméně pomůže zdravotnickému systému.
- Data o maloobchodních tržbách v USA nepříjemně překvapila. Američtí maloobchodníci utržili v únoru o 0,5 % méně než v lednu (odhad: +0,2 %, leden: +0,6 %, revidováno z +0,3 %). Meziročně jejich tržby vzrostly o 4,3 % (leden: +5 %, revidováno z +4,4 %). Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců meziměsíčně rovněž snížily o 0,4 % (odhad: +0,2 %).
- Americký ropný gigant ExxonMobil (v úterý +6,73 %) plánuje kvůli prudkému propadu cen ropy a epidemii onemocnění způsobeného novým koronavirem výrazně snížit výdaje. Firma přitom letos chtěla investovat do projektů až 33 miliard USD, informovala agentura Reuters. Propad cen ropy a související potíže poslaly akcie ExxonMobilu na nejnižší hodnotu za 17 let.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com