Kmotr v sukni. Tedy v kalhotovém kostýmku

Vládne jako hlava mafie, je posedlá mocí a drží eurozónu v její mizérii. Tímto ne tak běžným způsobem popisuje německou kancléřku Angelu Merkelovou Gertrud Höhlerová. Tato členka CDU a bývalá vládní poradkyně ve své knize "Kmotra: Jak Angela Merkelová změnila Německo" (Die Patin: Wie Angela Merkel Deutschland umbaut) mimo jiné tvrdí, že kancléřka nerozumí základům demokracie a svými kroky ničí společnou evropskou měnu.
Merkelová se podle Höhlerové chce stát kancléřkou, ovšem ne (jen) znovu v Německu, ale pro celou Evropu. V knize k tomu využívá analogii s postavou Dona Corleoneho, legendárního Kmotra ze stejnojmenné filmové trilogie v podání Marlona Branda. Merkelová opírá svou sílu o nevolené struktury v čele s ECB.
"Systém M"
Podle Höhlerové je současná německá kancléřka, kterou magazín Forbes označil za nejmocnější ženu světa, hnána vpřed vidinou udržení se u moci. Její styl vládnutí označuje bývalá vládní poradkyně jako "Systém M", kde "M" znamená "Moc" (německy Macht).
Role "královny Evropy" Merkelové, v době vrcholící dluhové krize, i proto velice sedí. Pozornost se totiž obrací na Německo jako hlavní ekonomickou sílu, a tedy i na jeho nejvyšší političku. "Němečtí voliči nerozumějí dění v Evropě. Merkelová získala funkci díky svému razantnímu postoji k evropské politice, ovšem ten je minulostí. V současnosti dělá z pohledu Německa jednu chybu za druhou," píše Höhlerová.
Voliči ovšem Merkelové stále fandí. V průzkumu společnosti Forsa Research Institute z poloviny září s přehledem porazila své hlavní tři rivaly mezi předsedy parlamentních stran. Například sociálního demokrata Peera Steinbrücka, ministra financí ve své první vládě, by v případě přímé volby kancléře porazila s 50 % hlasů proti 28 %.
Ani ryba, ani rak
Gertrud Höhlerová je kritická i k působení Merkelové na vnitropolitické scéně. "Angela Merkelová přispívá k tomu, že se rozdíly mezi německými demokratickými stranami smazávají. Ona je tak trochu pro politiku všech těchto stran. Kdo volí Merkelovou, nemůže ani tušit, jaká bude německá politika," píše v knize.
Merkelová má talent mluvit, ale nic neříkat. Novináři i političtí oponenti se jen zřídkakdy dočkají konkrétní a jasné odpovědi, nebo snad dokonce naplno vyřčené špatné zprávy. Vyjádření typu "pokud je euro zkorumpované, pak máme v Evropě korupci a musíme se podle toho zařídit" spolehlivě znudí účastníky (tiskových) konferencí. Na co se také po podobném výroku ještě ptát?
Je ovšem poctivé mít na paměti podmínky, za jakých Merkelová v Německu (a v Evropě) vládne, podobně jako jsou komentátoři opatrní v případě hodnocení amerického prezidenta Baracka Obamy. "Stále je například v Německu populárnější než většina lídrů dalších zemí eurozóny ve svých zemích. A to ji příští rok čekají volby," upozorňuje Geoffrey Yu, měnový analytik z UBS.
Zdroj: CNBC