Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku 1974. Americká centrální banka oznámila, že uvolní balíček 2,3 bilionu dolarů na úvěry malým a středním firmám a místním samosprávám. To zastínilo i zprávu amerického ministerstva práce, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden nově asi 6,61 milionu lidí.
Index Dow ve čtvrtek stoupl o 1,22 % na 23 719,37 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,45 % na 2 789,82 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,77 % na 8 153,58 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,88 % na 41,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři a půl bazického bodu na 0,729 %.
Fed se chystá podnikům, které zaměstnávají do 10 000 lidí, poskytovat prostřednictvím bank 4leté půjčky. Kromě toho bude kupovat dluhopisy vydané jednotlivými americkými státy, hustě obydlenými okresy a městy.
"Odvážná snaha Fedu pomohla kompenzovat další hrozné zprávy z pracovního trhu," konstatoval analytik Joe Manimbo z firmy Western Union Business Solutions. Od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci více než 16 milionů lidí.
"Budeme pokračovat v používání všech sil energicky, aktivně a agresivně, dokud nebudeme přesvědčeni, že jsme pevně na cestě k oživení," prohlásil šéf Fedu Jerome Powell v projevu na akci uspořádané výzkumnou firmou Brookings Institution. Powell věří, že ekonomické oživení, až přijde, může být robustní, protože ekonomika si vedla dobře, než ji zasáhl koronavirus.
Za celý týden, který byl tentokrát o jeden den kratší, si index Dow připsal 12,67 %, S&P 500 12,10 % a Nasdaq 10,59 %. Na Velký pátek se v USA obchodovat nebude, na Velikonoční pondělí už ale ano.
Dolar v pátek oslabil k euru i koši měn
Na měnových trzích v pátek poté, co Fed oznámil balíček pro malé a střední podniky i samosprávu, klesl dolar. Kolem 21.55 SELČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal o 0,6 % na 99,55 bodu. Euro si ve stejnou dobu k dolaru připisovalo 0,6 % na 1,0928 USD. Vůči jenu dolar ztrácel 0,4 % na 108,44 JPY.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard dolarů na půjčky určené malým podnikům, na které dolehly problémy související s pandemií nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Demokraté chtějí požadovanou sumu zdvojnásobit a část peněz vyčlenit přímo nemocnicím a jednotlivým americkým státům.
- Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika nezačne plně oživovat ze škod způsobených epidemií nemoci covid-19. Řekl to ve čtvrtek ve svém projevu šéf Fedu Jerome Powell. Poznamenal však také, že pravomoci centrální banky mají své limity.
- Americká centrální banka uvolní dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, na kterou nyní tvrdě doléhají dopady pandemie způsobené koronavirem. Peníze jsou určeny na úvěry malým a středním podnikům a místní samosprávě, oznámil Fed ve čtvrteční tiskové zprávě.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 4. dubna zhruba 6,606 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, kdy to bylo 6,648 milionu lidí, je ale výrazně horší, než čekali analytici (5,25 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 7,455 milionu z 3,059 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 8 milionů).
- Americký internetový gigant Google bude muset francouzským vydavatelským společnostem a zpravodajským agenturám platit za používání jejich obsahu. Rozhodl o tom francouzský úřad pro regulaci hospodářské soutěže. Jeho verdiktu předcházela stížnost několika svazů zastupujících francouzské vydavatele tisku na praktiky Googlu, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
- Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl ekonomiku navrátit k chodu s "velkým rachotem", avšak než se tak stane, bude muset začít v zemi ubývat lidí, kteří umírají po nákaze koronavirem. Ve Spojených státech si nemoc covid-19 podle údajů zveřejňovaných Univerzitou Johnse Hopkinse vyžádala přes 15 700 životů, což je po Itálii nejvíce na světě. Nakazilo se už přes 432 000 Američanů.
- Koronavirus zasadí globální ekonomice nejhorší ránu od velké hospodářské krize z 30. let minulého století. Uvedla to ve čtvrtek výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Dodala, že v příštím roce očekává pouze částečné oživení ekonomiky.
- Ekonomické dopady koronavirové krize by mohly uvrhnout zhruba půl miliardy lidí do chudoby. Vyplývá to ze studie Organizace spojených národů. Chudoba tak podle expertů zaznamená první celosvětový vzestup za 30 let, studie předpokládá nárůst počtu lidí žijících v chudobě o 400 až 600 milionů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
-
Bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová si myslí, že americká centrální banka není v pozici, kdy by musela kupovat akcie, ale zákonodárci by jí měli dát do budoucna větší volnost. HDP USA ve druhém kvartálu podle ní může klesnout až o 30 % a míra nezaměstnanosti je již nyní dle jejího odhadu na úrovni 12-13 %.
- Generální ředitel a předseda správní rady JPMorgan Chase (v pondělí +6,44 %) Jamie Dimon je v pravidelné výroční zprávě banky poměrně velkým optimistou.
- Inženýři amerického výrobce elektromobilů Tesla (v pondělí +7,55 %) představili prototyp plicního ventilátoru. Jeho konstrukce se podle jednoho z vývojářů opírá z valné části o autodíly Tesly. Automobilka tak může po přeskladnění daných součástek ventilátory rychle začít vyrábět. Spojené státy se přiblížily k hranici 340 000 nakažených koronavirem a podle agentury Reuters již má nákaza v zemi přes 10 000 obětí.
- Mezinárodní měnový fond vidí omezené, ale povzbudivé signály oživení v Číně, která byla první zemí zasaženou pandemií COVID-19. Současně ale varoval, že nelze vyloučit obnovení pandemie v Číně i jinde ve světě.
- Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, získá od nových investorů miliardu dolarů. Posiluje tak své finance v době negativních dopadů koronavirové krize na cestovní ruch. Airbnb oznámila, že nový kapitál poskytnou investiční firmy Silver Lake a Sixth Street Partners.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M (v úterý +2,78 %), na jejímž základě bude moci společnost obnovit vývoz respirátorů z USA do Kanady a Latinské Ameriky. Trump přitom vývoz ochranných pomůcek společnosti zakázal minulý týden na základě zvláštního zákona z dob studené války.
- Celkový objem úvěrů amerických spotřebitelů v únoru vzrostl o 22,3 miliardy USD (+6,4 % meziročně). Analytici čekali růst jen o 14,2 miliardy USD.
- Nejbohatším člověkem světa je již třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon (v úterý +0,70 %) Jeff Bezos. Hodnota jeho majetku činí zhruba 113 miliard dolarů. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je Petr Kellner s majetkem za 14,9 miliardy dolarů, který celkově obsadil 68. místo. Proti loňsku ale nepatrně zchudl.
- Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik světa G20 i soukromé věřitele, aby zrušením letošních splátek dluhů pomohli nejchudším zemím světa překonat koronavirovou krizi. Uvedla to v úterý agentura Reuters.
- Ekonomika Spojených států by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout o 30 % i více. Předpověděl to bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Ekonomice by podle něj mohlo trvat i několik let, než se z nynějšího šoku zotaví.
- Podle analytiků Goldman Sachs letos dojde k výraznému omezení objemu prostředků, které firmy vydávají na odměňování svých investorů. Dividendy měly klesnout meziročně o 25 %, zpětné odkupy akcií by pak měly klesnout o polovinu na 371 miliard dolarů.
- Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak Teherán žádal, bude to možné považovat za diskriminaci. Řekl to ve středu íránský prezident Hasan Rúhání. Spojené státy mohou pomoc v MMF zablokovat.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky navíc pošle na neplacenou dovolenou, a to zřejmě do 4. května, kdy ve Spojených státech plánuje obnovit běžnou výrobu. Podle agentury Reuters a serveru televize CNBC to vyplývá z e-mailu, který firma zaslala zaměstnancům. Šéfem a spoluzakladatelem Tesly je americký podnikatel Elon Musk.
- Americká telekomunikační společnost AT&T, která vlastní 75% podíl v mediální skupině CME, v úterý vydala prohlášení pro investory, v němž se mimo jiné vyjádřila k prodeji CME. AT&T akcionáře informovala především o svém financování a cash flow a v souvislosti s tím uvedla, že do konce roku očekává výnos cca dvě miliardy dolarů z prodeje podílu v CME, nemovitostí a vysílacích věží.
- Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazena z provozu. V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.
- Americká centrální banka je připravená držet úrokové sazby u nuly tak dlouho, dokud ekonomika Spojených států neodvane všechny negativní dopady pandemie způsobené koronavirem. Vyplývá to ze zápisu z mimořádného zasedání Fedu, které se uskutečnilo 15. března.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK