Evropské akcie v úterý rostly, hlavní index londýnské burzy ale skončil pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v úterý v plusu, londýnská burza však zisky neudržela a svezla se pod nulu, kde den i zakončila. Investoři celkově kladně hodnotí začátek uvolňování restriktivních opatření v některých zemích.
Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,64 % na 333,91 bodu, německý DAX přidal 1,25 % na 10 696,56 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,38 % na 4 523,91 bodu. Britský FTSE 100 naopak klesl o 0,88 % na 5 791,31 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně zpevnily akcie Osram Licht (+12,03 %), Ocado Group (+8,52 %) nebo AstraZeneca (+6,81 %). Zlevnily naopak cenné papíry Cineworld Group (-18,44 %) či Tullow Oil (-16,07 %).
STOXX Europe 600 - 14. dubna 2020, zdroj: MarketWatch
Některé evropské země oznamují postupné mírné uvolňování některých restriktivních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru. Vedle Česka jde také o Španělsko, Itálii nebo Rakousko.
Náladu investorů nezkazily ani predikce, že se velké evropské ekonomiky nevyhnou hluboké recesi. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že francouzská ekonomika letos klesne o osm procent, nezávislí analytici britského Úřadu pro rozpočtovou zodpovědnost upozornili, že britská ekonomika by v druhém čtvrtletí mohla spadnout o 35 %, a MMF varoval, že globální ekonomika letos zřejmě spadne o 3 % a zažije nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Celkový zahraniční dluh Ruska klesl v prvním čtvrtletí nejníže od roku 2009. Celkem k 1. dubnu činil dluh státu a podniků 450 miliard USD. Od začátku roku se tak snížil o 40,8 miliardy USD, hlavně kvůli přecenění po poklesu rublu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka.
- Francouzská ekonomika letos kvůli koronaviru patrně vykáže osmiprocentní propad, řekl v úterý ministr financí Bruno Le Maire. Za poslední týden už vláda zhoršila výhled podruhé, ještě před pár dny čekala celoroční pokles hrubého domácího produktu o šest procent. Ministr pro státní rozpočet Gérald Darmanin očekává, že deficit veřejných financí letos dosáhne rekordních devíti procent HDP.
- Polská vláda začne od 19. dubna s "pomalým rozmrazováním" ekonomiky, ochromené opatřeními proti šíření koronaviru. Uvedl to v úterý v rozhlasové stanici RMF FM ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski. Další podrobnosti neuvedl. Podle vládního mluvčího Piotra Müllera by se mohla zmírnit omezení týkající se obchodů a rozhodnutí má být oznámeno v příštích dnech.
- Automobilka Renault se kvůli slabému odbytu rozhodla odejít ze ztrátového společného podniku s čínskou skupinou Dongfeng Group. Francouzský výrobce aut v Číně zůstává v jiných společných podnicích, partnerství s automobilkou Dongfeng ale bylo jeho největší výrobou osobních aut na tomto největším trhu s auty na světě. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
- Spotřebitelské ceny v ČR v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 % z únorových 3,7 %. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad.
- Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) prodloužila odstávku výroby kvůli pandemii způsobené koronavirem. Výrobní linky by se měly v Kolíně rozjet v pondělí 4. května, řekl v úterý mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. Původně byl návrat zaměstnanců plánován na pátek 17. dubna.
- Britská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla kvůli dopadům koronaviru klesnout až o 35 %. Uvádějí to nezávislí analytici britského Úřadu pro rozpočtovou zodpovědnost. Ti v úterý také uvedli, že pokud hrubý domácí produkt zaznamená takový propad, lze očekávat poměrně rychlé oživení. Celoroční pokles by pak mohl dosáhnout 13 %, což v novodobých dějinách Británie nemá obdoby.
- Mezinárodní měnový fond kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu, a to o 3,3 %. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.
- Finanční představitelé skupiny hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 se shodli na potřebě zajistit finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se ekonomikám, které se potýkají s negativními dopady pandemie způsobené koronavirem. Uvedl to v úterý japonský ministr financí Taró Aso. Představitelé G7 rovněž oznámili, že jsou připraveni umožnit chudým zemím dočasné přerušení splátek dluhů v případě, že se k tomuto kroku připojí i další státy ze skupiny největších ekonomik světa G20, do které patří také například Rusko a Čína.
- Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu v hrubé výši 34 Kč na akcii. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu představenstva, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy Kč a stát jako majoritní akcionář z toho získá asi 12,8 miliardy Kč. V úterý to uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům 24 Kč za akcii, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 Kč na akcii.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
