Co musíte ráno vědět (12. května)

Jak se v pondělí dařilo akciím v USA a v Evropě, kolikanásobně zvedla Saúdská Arábie svou DPH a proč vlastně akcie nyní posilují? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy během pondělí napravovaly úvodní ztráty, nakonec uzavřely smíšeně
Americké akcie uzavřely obchodování smíšeně. Na trhu přetrvává nejistota ohledně hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,45 % na 24 221,99 bodu. Širší index S&P 500 se posunul o 0,01 % výše na 2 930,19 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,78 % na 9 192,34 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,47 % na 27,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé tři bazické body na 0,707 %. Ceny ropy se snížily o 2-4 %, zlato a stříbro odepsaly do půl procenta a nejsledovanější kryptoměny ztratily přes půl procenta.
2. Evropské akcie neudržely pondělní ranní zisky a skončily v mínusu
Akcie na evropských trzích sice začaly v pondělí v zelených číslech díky optimismu pramenícímu z nadějí na ukončování restriktivních opatření v některých zemích a opětovné nastartování ekonomiky, nakonec však zakončily obchodní den většinou v mínusu. Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,40 % na 339,70 bodu, britský index FTSE 100 si připsal mírný zisk 0,06 % na 5 939,73 bodu, francouzský CAC 40 skončil ve ztrátě 1,31 % na 4 490,22 bodu a německý DAX ztratil 0,73 % na 10 824,99 bodu.
3. Pražská burza je nejsilnější od doby před nouzovým stavem
Pražská burza v pondělí posílila na nejvyšší úroveň od doby před začátkem nouzového stavu. Index PX stoupl o 0,52 % na 885,94 bodu. Vyšší byl index PX naposledy 10. března, dva dny před vyhlášením nouzového stavu v Česku kvůli šíření koronaviru. Poté se propadl během zhruba jednoho týdne až pod 700 bodů, ale v posledních týdnech opět postupně roste.
4. Očekávané události
V úterý vyjdou inflační data v Číně, Indii a hlavně Spojených státech. Hospodářské výsledky v Evropě oznámí mimo jiné společnosti Allianz, Aegon, E.ON nebo Vodafone, jinde ve světě pak Duke Energy, nebo japonská Honda Motor. Živo bude také na pražské burze, kde oznámí svá kvartální čísla společnost ČEZ a také menší Photon Energy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Cena zlata může vyrazit na nová maxima
Cena zlata je podle Guye Cerundola, bývalého portfoliomanažera a zakladatele společnosti Cerundolo Research, po propadech z posledních dní připravena na překonávání nových maximálních hodnot.
6. Japonská centrální banka má první výkonnou ředitelku
Japonská centrální banka má poprvé ve své 138leté historii výkonnou ředitelku. Této funkce se v pondělí na čtyři roky ujala Tokiko Šimizuová (55), uvedla banka v prohlášení. Centrální banka má celkem šest výkonných ředitelů, což je nejvyšší funkce mimo funkci člena měnového výboru, který rozhoduje o měnové politice včetně stanovování úrokových sazeb.
7. Commerzbank ruší plány na prodej dceřiné společnosti mBank
Německá bankovní společnost Commerzbank ruší plány na prodej své polské dceřiné společnosti mBank, která působí také v České republice. Ke změně rozhodnutí ji přiměly nepříznivé podmínky na trhu.
8. EU tlačí na Británii, aby urychlila pobrexitová jednání
Evropská unie chce zvýšit tlak na Londýn, aby výrazně posunul vyjednávání v zásadních sporných bodech budoucí dohody o vzájemných vztazích mezi blokem a Británií po brexitu. V průběhu pondělního začínajícího dalšího týdenního kola videokonferencí chce Brusel výrazně pokročit například ve sjednocení pravidel pro hospodářskou soutěž či v rybolovných právech.
9. Saúdská Arábie kvůli koronaviru a ropě ztrojnásobí sazbu DPH
Saúdská Arábie ztrojnásobí sazbu daně z přidané hodnoty a přestane vyplácet příspěvek na životní náklady pro státní zaměstnance. Chce tak posílit své finance, které těžce zasáhl prudký pokles cen ropy a nemoc covid-19. Oznámil to v pondělí ministr financí Muhammad Džadaán.
10. Čínské investice v USA byly loni nejnižší od roku 2009
Přímé investice Číny ve Spojených státech loni klesly nejníže od recese v roce 2009. Pokles odráží napětí mezi oběma největšími ekonomikami a omezení zahraničních investic, k němuž přistoupila čínská vláda. Celkem investice klesly na pět miliard dolarů z 5,4 miliardy USD v roce 2018. Vyplývá to ze zprávy konzultační společnosti Rhodium Group a Národního výboru pro vztahy mezi USA a Čínou.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nákupy po poklesech
Většinový názor je takový, že za současnými růsty na akciovém trhu jsou opatření vlád a finanční injekce ze strany centrálních bank. Něco na tom určitě bude, ale akcie za tyto peníze musí někdo nakupovat. A podle údajů firmy Robinhood za to mohou v nezanedbatelné míře peníze intradenních a drobných investorů, kteří zkrátka mají pocit, že nákupy po poklesech jsou ideální způsob vydělávání peněz.
Od začátku března vzrostl počet akciových pozic na všech účtech klientů firmy o 100 %, přičemž za tu samou dobu vzrostl počet akciových účtů zhruba o 30 %. U ostatních velkých obchodníků s cennými papíry to pravděpodobně bude podobné. Hotové nákupní šílenství. Zajímají někoho firemní výsledky? A proč vlastně?! Když "to jede", je potřeba naskočit do rozjetého vlaku a nakupovat ve slevách.