US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,52 %
NASDAQ+0,75 %
S&P 500+0,54 %
ČEZ+0,91 %
KB+0,99 %
Erste+1,03 %

Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a v USA, jak výrazně se smrskla americká ekonomika a jak Donald Trump horuje za svobodu slova na sociálních sítích? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
29. 5. 2020 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek odevzdaly počáteční zisky, do dění na trzích promluvil Donald Trump

Americké akciové indexy klesly v důsledku propadu v závěru obchodování. Akcie společnosti Facebook se dostaly pod tlak kvůli obavám ze snahy prezidenta Donalda Trumpa o zavedení tvrdších pravidel pro provoz sociálních sítí. Americký prezident navíc na pátek plánuje tiskovou konferenci o Číně, což trh v závěru seance znervóznilo. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil o 0,58 % na 24 400,64 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 3 029,73 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,46 % na 9 368,99 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,51 % na 28,59 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva bazické body na 0,695 %. Ceny ropy se zvedly o zhruba 2 %, půl procenta pak shodně přidaly zlato a stříbro. Okolo 4 % pak v dolarovém vyjádření získaly k dobru nejsledovanější kryptoměny v čele s bitcoinem a ethereem.  

4 mega caps do současného portfolia: Netflix, Microsoft, Walt Disney a Boeing

4 mega caps do současného portfolia: Netflix, Microsoft, Walt Disney a Boeing

Co se stalo s hodnotovými akciemi?

Co se stalo s hodnotovými akciemi?

2. Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou optimističtí po oznámení nového plánu Evropské komise, jehož pozitivní vliv překonává i kontroverzi kolem čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,64 % na 355,47 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 6 218,79 bodu, francouzský CAC 40 přidal 1,76 % na 4 771,39 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,06 % na 11 781,13 bodu.

Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví

Může akciová rally pokračovat? Tyto tři indikátory napoví

Michálek (Bondsupermarket): Aerolinky žily na dluh už před pandemií, jsou jakou houmlesáci

Michálek (Bondsupermarket): Aerolinky žily na dluh už před pandemií, jsou jakou houmlesáci

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela ranní zisky a skončila ve ztrátě

Pražská burza ve čtvrtek po dobrém začátku nakonec skončila v červených číslech. Index PX odepsal 0,61 % na 901,62 bodu. V plusu nakonec skončily jen tři tituly na hlavním trhu.

Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora

Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora

4. Očekávané události

V pátek oznámí Jižní Korea a Japonsko průmyslovou výrobu a Japonsko navíc také inflaci, maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. Sledovanější budou evropská data o inflaci, italský HDP a také vývoj ekonomik Kanady, Indie nebo Brazílie. V Americe zaujmou osobní příjmy a výdaje a hlavně spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kontroverzní návrh zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu má zelenou

Všečínské shromáždění lidových zástupců ve čtvrtek schválilo návrh na zavedení nových právních předpisů v oblasti národní bezpečnosti v Hongkongu, a připravilo tak cestu pro dokončení a uplatňování zákona ve městě.

6. Ekonomická nálada v Evropě se zlepšuje

Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních opatření kvůli pandemii covid-19. Po dubnovém rekordním propadu však analytici očekávali ještě lepší čísla.

7. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 5 %

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je horší, než čekali analytici, kteří předpovídali po prvním odhadu čtvrtletní propad HDP o 4,8 %.

8. Havlíček: Vláda by měla přímo úvěrovat nový jaderný blok

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že stát chce přímo úvěrovat výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Vysvětlil, že stát si "dokáže velice levně půjčit".

9. Ifo: Německá ekonomika letos klesne kvůli pandemii o 6,6 %

Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 %, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 %. Uvedl to ve čtvrtek vlivný hospodářský institut Ifo. Firmy v průměru očekávají, že jejich provoz se po přísných karanténních opatřeních ve druhém čtvrtletí vrátí do normálu za devět měsíců. Podle tohoto scénáře největší evropská ekonomika ve druhém kvartálu klesne o 12,4 %.

10. O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 23. května přes dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 9. května 2,123 milionu lidí. Jde o nejnižší hodnotu od vypuknutí krize spojené s pandemií nemoci covid-19. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 2,446 milionu lidí (revidováno z 2,438 milionu), ale horší, než čekali analytici (2,1 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 21,052 milionu z 24,912 milionu (revidováno z 25,073 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali naopak nárůst na 25,750 milionu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Trump se vydal do boje

Protentokrát za svobodu slova. Zlý Twitter nechává čtenáře nakouknout pod pokličku některých prezidentových výroků, respektive nabízí informace, které je mají uvádět na pravou míru. Na burze byly z Trumpova nového dekretu trochu nervy, je ale celkem pravděpodobné, že se velké a de facto globální (byť americké) firmy provozující sociální sítě budou umět s chytanými novými pořádky nějak "poprat".

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Velká rotace začíná. Štafetu od zlata přebírají ostatní komodity

Velká rotace začíná. Štafetu od zlata přebírají ostatní komodity

14. 7.-Andrej Rády
Komodity