US MARKETOtevírá za: 6 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Další evropský summit: Španělsko zřejmě významem přehluší připravovanou bankovní unii

V Bruselu se dnes schází Evropská rada. Hlavním tématem bude podle všeho chystaná mezinárodní pomoc pro Španělsko, vedle Řecka by se měla probírat i evropská bankovní unie.

Trhem ve středu hýbalo úterní ponechání ratingu investičního stupně pro Španělsko. Euro dostalo přes 1,31 USD, desetileté španělské dluhopisy vynášejí okolo 5,85 %. Trh (a agentura Moody's) evidentně sázejí na to, že Španělsko požádá o pomoc ESM. Podobně jistě uvažuje také italský premiér Mario Monti, protože pomoc pro Španělsko by vytrhla největší trn z paty také Itálii.

Španělská žádost o pomoc

Španělsko podle posledních zpráv pravděpodobně formálně požádá o zavedení úvěrové linky od ESM, ovšem nebude skrze ni čerpat peníze. Formálně totiž samotná žádost o pomoc stačí ke spuštění odkupů dluhopisů ze strany ECB, což Španělsku dále zlevní půjčky na trhu.

Dnes začínající summit EU ovšem může ukázat velké neshody ohledně společného dozoru nad bankami. Francie nebo Španělsko po něm "touží" již od ledna, Německo, ale třeba i ČR jsou proti. "Berlín prosazuje, aby se společná regulace a dohled týkaly pouze 35 největších bankovních skupin a je ostře proti tomu, aby se celý projekt začal spouštět již v roce 2013. Zdravé jádro EMU požaduje, aby finální záruku za jakoukoli pomoc bankám ze záchranných fondů nakonec nesly národní vlády," tvrdí Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Další ranou pro projekt bankovní unie může být formálně právní stránka věci. Podle Financial Times má Evropská rada k dispozici právní posudek, který říká, že bankovní unie bude vyžadovat změnu základních smluv. "To je Pandořina skříňka, která se asi nebude chtít nikomu otevírat," myslí si Bureš. Pokud se projekt společné bankovní unie zadrhne, bude to rána především pro Španělsko. Madrid v tuto chvíli nejvíc potřebuje rozetnout smrtící propojení problémů bank a státní kasy.

Společný fiskální dohled?

Dalším tématem je fiskální unie. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v úterý navrhl něco jako komisaře pro měnu s pravomocí zasahovat do národních rozpočtů, pokud nebudou v souladu s pravidly, která si země odsouhlasily v rámci fiskálního paktu. Proti jsou naopak v tomto případě Francie a jižní křídlo měnové unie.

Pokud jde o Řecko, zdá se, že by mu mezinárodní věřitelé měli "bez problémů" uvolnit další tranši peněz. Evropa a MMF jsou v tomto směru nepoučitelní - Řecko něco slíbí, výhledy poklesu ekonomiky jsou vždy optimističtější než následná realita, ale "celistvost EMU" je pro politiky z "platících" zemí stále příliš silnou mantrou, než aby veřejně nazvali věci pravým jménem.

Analytici se veskrze shodují, že výsledky summitu nebudou nijak světoborné. Trhy se v posledních dnech uklidnily, takže nebude potřeba nic lámat přes koleno.

Nejhorší možný scénář pro Španělsko vypadá takhle

Nejhorší možný scénář pro Španělsko vypadá takhle

Citi: Pravděpodobnost Grexitu 60 %, přijde v 1. pololetí 2014

Citi: Pravděpodobnost Grexitu 60 %, přijde v 1. pololetí 2014

Bankovní unieEurozónaEvropská fiskální unieŘeckoŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa