Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho ještě mohou akcie v současném prostředí posilovat? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky
Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení, pomohly uklidnit nervozitu způsobenou stále násilnějšími nepokoji a rostoucím americko-čínským napětím. Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 475,02 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,38 % na 3 055,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,66 % na 9 552,05 bodu. Index volatility VIX se navzdory růstu cen akcií také zvýšil, konkrétně o 2,62 % na 28,23 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 0,664 %. Ceny ropy na úvod týdne vzrostly (WTI +0,3 %, Brent +1,9 %), dařilo se i zlatu (+0,8 %) a stříbru (+2,3 %). Nejsledovanější kryptoměny nic divokého nepředvedly (bitcoin +0,9 %, ethereum +1,5 %).
2. Evropské akcie začaly týden optimisticky
Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy Ameriky a Číny a soustředili se spíše na to, že se ekonomická aktivita po uvolňování přísných restriktivních opatření již nezhoršuje. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,10 % na 354,20 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,48 % na 6 166,42 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,43 % na 4 762,78 bodu a italský FTSE MIB se zvýšil o 1,79 % na 18 523,71 bodu. V Německu, Rakousku, Dánsku, Norsku, Švédsku a Švýcarsku se neobchodovalo kvůli státnímu svátku.
3. Pražská burza se v pondělí svezla na pozitivní evropské vlně
Pražská burza otevřela červen v zelených číslech, když kopírovala vývoj na ostatních evropských trzích.Index PX přidal v pondělí 1,35 % na 907,62 bodu.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne vyjde v Británii index cen domů od Nationwide, v ČR bude zveřejněna revidovaná zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na údaje o prodejích aut nebo na ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření zveřejní v USA společnost DICK'S Sporting Goods. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Čínský zpracovatelský sektor se vrátil k růstu
Čínský zpracovatelský sektor se v květnu opět dostal do teritoria expanze. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, který zveřejnila společnost Caixin, v květnu vzrostl na 50,7 bodu z dubnových 49,4 boudu, a překonal tak očekávání analytiků na 49,6 bodu. Jde o nejvyšší hodnotu od letošního ledna, přičemž ve výrobě došlo k nejrychlejšímu růstu od ledna 2011.
6. Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomalila propad
Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k zabránění šíření pandemie došlo k mírnému zlepšení. Ukazují to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
7. Čína chce, aby státní firmy nenakupovaly sóju a vepřové maso z USA
Čína požádala státní podniky, aby zastavily nákupy sójových bobů a vepřového masa ze Spojených států. Podle CNBC to uvedly dva zdroje obeznámené s problematikou.
8. Jednání EU s Británií se zasekla na rybolovu, kompromis je daleko
Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů Evropské unie a Británie, které je tento týden poslední příležitostí dosáhnout pokroku v jednáních před rozhodnutím, zda prodloužit přechodné období. Nedlouho před úterním zahájením rozhovorů znějí z obou stran Lamanšského průlivu nesmiřitelné hlasy, které podle diplomatů nedávají velkou šanci na průlom.
9. Index aktivity zpracovatelského sektoru v USA vzrostl, ale stále je slabý
Index aktivity zpracovatelského sektoru ve Spojených státech po rekordním dubnovém propadu na 36,1 bodu mírně vzrostl na 39,8 bodu. Stále je to ale druhá nejnižší hodnota od dubna 2009. Vyplývá to z konečných výsledků průzkumu společnosti IHS Markit.
10. Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené novým koronavirem o 32 % na 15,14 bilionu JPY (3,4 bilionu Kč). To byl nejhlubší propad od třetího čtvrtletí 2009. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnilo japonské ministerstvo financí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nová doba
Akciové trhy někdy na první pohled nevypadají logicky, ale pondělní dění na světových trzích již doslova postrádalo smysl. USA jsou zmítány nejhoršími protesty od roku 1968 (a prezident se schovává v bunkru, odkud vyhrožuje protestujícím), nezaměstnanost v průběhu několika týdnů v zemi vzrostla na téměř 30 % a už několik měsíců ve světě trvá nejhorší pandemie za více než 100 let. A akcie přitom atakují tříměsíční maxima a index S&P 500 je nad 3 000. Může to skončit jinak než průšvihem?