Americké akcie v pátek posílily, za celý týden ale indexy zaznamenaly nejprudší pokles od března

Americké akcie v pátek posílily poté, co ve čtvrtek kvůli poklesu nadějí na rychlé ožití ekonomiky z koronavirové krize utrpěly nejprudší propad od března. Investoři se v závěru týdne snažili využít nižších cen akcií k výhodným nákupům.
Index Dow si v pátek připsal 1,9 % na 25 605,54 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,31 % na 3 041,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,01 % na 9 588,81 bodu. Index volatility VIX spadl o 11,52 % na 36,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelých šest bazických bodů na 0,708 %.
Investory znepokojil středeční hospodářský výhled americké centrální banky. Na finančních trzích navíc panují obavy z příchodu druhé vlny koronaviru. Fed ve středu odhadl, že americká ekonomika letos klesne o 6,5 %. Předpověděl rovněž, že jeho základní úroková sazba zůstane minimálně do roku 2022 v blízkosti nuly, a slíbil, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů v dosavadním tempu.
Za celý týden tři hlavní indexy utrpěly nejprudší pokles od března. Dow se snížil o 5,6 %, S&P 500 odepsal 4,8 % a Nasdaq Composite oslabil o 2,3 %, přestože v průběhu týdne poprvé v historii překonal hranici 10 000 bodů.
Dolar v pátek posílil k euru, jenu i franku
Páteční oživení na akciovém trhu podpořilo kurz amerického dolaru vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám považovaným za bezpečné útočiště v období nejistoty. Dolar posiloval rovněž vůči euru, kolem 22.00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela 0,4 % na 1,1255 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se začátkem června zvýšila. Její nárůst je důsledkem obnovování hospodářského života, který ochromila opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z výsledků průzkumu Michiganské univerzity.
- Autopůjčovna Hertz, která po 100 letech na trhu vyhlásila bankrot, získala povolení k prodeji akcií až za miliardu dolarů. Experti však zůstávají pesimističtí a varují, že ji ani to nezachrání.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Adobe na 430 z 325 USD.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. Oznámil to výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který v USA určuje začátky a konce recesí. USA se nyní podobně jako další země potýkají s negativními hospodářskými dopady koronaviru.
- Světová ekonomika v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o 5,2 %. Zaznamená tak nejhlubší recesi od druhé světové války. Předpověděla to v pondělí Světová banka ve svém globálním hospodářském výhledu. V příštím roce počítá s oživením, světová ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 %.
- Přesně 100 dní poté, co se v největším americkém městě New Yorku potvrdil první nakažený koronavirem, se statisíce místních obyvatel začínají vracet do práce. Místní úřady od 8. června částečně uvolňují ochranná opatření, která zavedly v reakci na pandemii, jež si v tomto více než osmimilionovém městě vyžádala téměř 22 000 obětí.
-
Po rychlém růstu cen ropy v posledních týdnech očekávají analytici z Goldman Sachs v nejbližší době pokles kvůli nejistému oživení na straně poptávky a růstu produkce v USA a Libyi.
- Černoši zabití policisty nebyli dlouhá léta tématem, ke kterému by se vyjadřovaly velké americké firmy. Tentokrát je ale něco jinak, smrt George Floyda, která rozpoutala masivní vlnu demonstrací, veřejností otřásla natolik, že ani korporátní prostředí nemohlo zůstat stranou. Na sociálních sítích přišla slova podpory pro protestující třeba od firem Nike, General Motors, L'Oreal či Walt Disney, v řadě případů jde ale podle odborníků spíše o kalkul a snahu neztratit zákazníky, napsal server BBC.
- British American Tobacco (v úterý -3,09 %) snížila svůj roční výhled zisku i tržeb, a to kvůli delšímu uzavření ekonomik.
- Occidental Petroleum (v úterý -5,00 %) zkoumá možnosti dalšího nakládání se svými aktivy na Středním východě. Firma se snaží snížit své zadlužení poté, co si loni půjčila 40 miliard USD na akvizici společnosti Anadarko Petroleum.
- Akcie Tesly (v úterý -0,97 %) jsou na rekordu a cena akcií společnosti Hertz Global Holding (-24,41 %) je vysoko nad úrovní z doby, kdy vyhlásila bankrot amerických aktivit. Žádné akcie v automobilovém sektoru ale nejsou lepším ukazatelem vitality na akciových trzích než cenné papíry firmy Nikola (-5,62 %). Tento ctižádostivý výrobce nákladních aut s elektrickým a vodíkovým pohonem debutoval na trhu Nasdaq minulý týden díky fúzi se společností bez podnikatelského plánu VectoIQ Acquisition, zato ale s akciemi na burze. Letos čeká nulové výnosy a první miliardu dolarů ročně plánuje až v roce 2023. Akcie za těch pár dnů přesto posílily o více než 100 %. Píše o tom agentura Bloomberg.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v dubnu 5,046 milionu (odhad: 5 milionů, březen: 6,011 milionu, revidováno z 6,191 milionu).
- Měnový výbor americké centrální banky v červnu ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V nové prognóze Fed odhadl, že HDP Spojených států letos klesne o 6,5 %, v příštím roce by ale ekonomika měla o 5 % stoupnout.
- Rozpočtový deficit Spojených států se v květnu meziročně téměř zdvojnásobil na 399 miliard dolarů. O 25 % klesly příjmy a pokračoval růst obřích výdajů na záchranné programy na pomoc proti koronavirové krizi. Vyplývá to ze středečních údajů amerického ministerstva financí.
- V důsledku korovinavirové krize hrozí americkému trhu s břidlicovou ropou zhroucení. Poptávka a ceny ropy, které poklesly kvůli zpomalení ekonomiky, se sice začaly zotavovat, ale podle australského think tanku Institut pro ekonomiku a mír (IEP) hrozí, že nízké ceny ovlivní politické režimy na Blízkém východě, zejména v Saúdské Arábii, Iráku a Íránu.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 0,1 %. Zaznamenaly tak pokles třetí měsíc po sobě, což se stalo teprve poprvé. Uvedlo to ve středu americké ministerstvo práce. Analytici čekali, že se ceny nezmění.
- Cena akcií společnosti Tesla ve středu poprvé překonala hranici 1 000 USD. Pro firmu (respektive pro investory) ale nemusí být konečná, naopak.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 5,720 milionu barelů (odhad: -1,738 milionu barelů, předchozí týden: -2,077 milionu barelů).
- Ekonomika Spojených států již začala ožívat z propadu způsobeného šířením koronaviru a ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se její stav bude "dramaticky" zlepšovat. Uvedl to ve středu americký ministr financí Steven Mnuchin.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 6. června 1,542 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,897 milionu lidí (revidováno z 1,877 milionu), a lepší, než čekali analytici (1,55 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 20,929 milionu z 21,268 milionu (revidováno z 21,487 milionu) v minulém týdnu. Analytici očekávali pokles na 20 milionů.
- Automobilky Fiat Chrysler a PSA čeká vleklé vyšetřování. Podle zdrojů agentury Reuters totiž odmítly nabídnout ústupky, díky kterým by jim evropské antimonopolní orgány povolily plánovanou fúzi za 50 miliard dolarů. Francouzský výrobce automobilů Peugeot chce s italsko-americkou automobilkou vytvořit čtvrtého největšího výrobce aut na světě.
- Spojené státy v případě druhé vlny pandemie nemoci covid-19 ekonomiku podruhé nezavřou. Na dotaz televize CNBC to ve čtvrtek uvedl americký ministr financí Steven Mnuchin. "Nemůžeme ekonomiku znovu zavřít. Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, způsobíte jen více škod," uvedl Mnuchin. Americké hospodářství je následkem opatření proti šíření koronaviru v recesi. V jižních státech USA přitom počet nakažených znovu stoupá.
- Mezinárodní obchod by se v letošním roce mohl propadnout zhruba o 20 %, a to kvůli negativním dopadům koronavirové krize na významná odvětví včetně automobilového průmyslu a energetiky. Předpověděla to ve čtvrtek Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). V samotném druhém čtvrtletí by podle jejích odhadů mohl mezinárodní obchod klesnout o 27 %.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Adobe v 2QFY2020: Zisk na akcii 2,45 USD (odhad: 2,33 USD), tržby 3,13 miliardy USD (odhad: 3,16 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK