Americké akcie se ve středu na směru neshodly, dařilo se technologickým titulům

Akcie ve Spojených státech zakončily středeční seanci smíšeně. Zatímco indexy Dow a S&P 500 kvůli zprávám o růstu počtu nemocných a možným novým omezením ekonomické aktivity klesly, technologickým společnostem se dařilo. Index Nasdaq Composite je díky tomu blízko rekordního závěru z poloviny minulého týdne.
Index Dow klesl o 0,65 % na 26 119,61 bodu a širší index S&P 500 oslabil o 0,36 % na 3 113,49 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,15 % na 9 910,53 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,59 % na 33,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba dva bazické body na 0,733 %.
Na trhu stále přetrvávají obavy z dalšího šíření pandemie, když v šesti státech USA byl zaznamenán rekordní přírůstek počtu nových případů. Také úřady v Pekingu posílily omezení pohybu s cílem zabránit dalšímu šíření nemoci. To vyvolává obavy, jak bude vypadat ekonomický vývoj.
Šéf centrální banky USA Jerome Powell ve středu ukončil své pravidelné dvoudenní vystoupení v Kongresu. Při svých projevech mimo jiné slíbil, že banka využije celou řadu nástrojů, aby pomohla zotavení americké ekonomiky.
Středeční statistika ukázala, že zahájení staveb domů v květnu bylo pomalejší, než se čekalo. Počet vydaných stavebních povolení ovšem zaznamenal výraznější růst a žádosti o půjčky na nákup domů minulý týden prudce vzrostly.
Oslabily akcie počítačové společnosti Oracle (-5,62 %), a to kvůli nižším čtvrtletním výnosům, než se čekalo, protože omezení pohybu způsobilo, že klienti odložili nákupy.
Ztrácely hlavně cestovní společnosti v čele aerolinkami a provozovateli okružních plaveb. Lodní společnost Norwegian Cruise Line Holding (-8,40 %) oznámila, že plánuje obnovení okružních plaveb až v září.
Dolar posílil k euru i ke koši měn
Americký dolar posílil ke koši šesti předních světových měn, protože investoři se obávají širších geopolitických rizik a dali přednost relativně bezpečnějším investicím, jako je dolar či japonský jen. Na náladu měly vliv hlavně zprávy o nově nakažených koronavirem v USA a v Pekingu.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, stoupl o 0,2 % na 97,11 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,2 % na 1,1239 USD.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Zisk amerických bank v prvním čtvrtletí roku klesl meziročně o 69,6 procenta na 18,5 miliardy USD. Banky tak výrazně pocítily dopad koronavirové pandemie. Zhoršení ekonomické aktivity způsobilo, že dlužníci začali mít problémy se splácením úvěrů a banky musely vyčlenit miliardy dolarů do rezerv na ztrátové úvěry. Uvedla to Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).
- Výdaje na obnovitelné zdroje energie budou podle Goldman Sachs od příštího roku poprvé převyšovat výdaje na ropné a plynové vrty. Čistá energie poskytuje do roku 2030 investiční příležitosti ve výši až 16 bilionů dolarů.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,215 milionu barelů (odhad: -0,125 milionu barelů, předchozí týden: +5,720 milionu barelů).
- Nákupy konkrétních firemních dluhopisů bude americká centrální banka realizovat místo nákupů dluhopisových burzovně obchodovaných fondů (ETF). V projevu ke členům Komise pro finanční služby Sněmovny reprezentantů to ve středu řekl guvernér Fedu Jerome Powell.
- Americký ministr financí Steven Mnuchin se rozhodl opustit jednání o dani z digitálních služeb s představiteli Evropské unie, protože při rozhovorech se nepodařilo dosáhnout žádného pokroku. Řekl to podle agentury Reuters americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer při středečním slyšení před výborem pro státní příjmy Sněmovny reprezentantů. Dodal ale, že je stále přesvědčen, že je třeba v případě této daně zavést jednotný mezinárodní systém.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
