Americké akciové indexy si v pátek rázně zajistily týdenní růst, investoři stále řeší hlavně koronavirus

Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z vysokých přírůstků počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech. Obavy zmírnila zpráva společnosti Gilead Sciences, podle které nová data ukazují, že její přípravek remdesivir výrazně zlepšuje zdravotní stav pacientů s covidem-19 a snižuje riziko jejich úmrtí.
Index Dow si připsal 1,44 % na 26 075,30 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 1,05 % na 3 185,04 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil na další rekord, tentokrát o 0,66 % na 10 617,44 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,73 % na 27,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelé čtyři bazické body na 0,641 %.
Ceny ropy se zvedly o více než 2 % (počet aktivních vrtů v USA v uplynulém týdnu mírně klesl), zlato mírně oslabilo a na konci týdne se obchodovalo zhruba dva dolary pod hladinou 1 800 USD za trojskou unci. Nejsledovanější kryptoměny v pátek větší změny kurzů nezaznamenaly.
Za celý týden Dow posílil o 0,96 %, S&P 500 přidal 1,76 % a Nasdaq Composite vzrostl o 4,01 %. Pohled na týdenní výkonnost jednotlivých titulů celkem jasně ukazuje, která jména stála v čele růstu celého trhu.
Spojené státy opět překonaly rekord v nárůstu počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když do čtvrtečního večera zaznamenaly přes 65 500 nových případů nákazy. Uvedla to Univerzita Johnse Hopkinse, která monitoruje oficiální statistiky z celého světa.
"Ve dnech, kdy se objeví nová naděje na řešení nemoci covid-19, případně že by se ekonomika mohla odrazit ode dna rychleji, než se čekalo, trh roste a je tažen cyklickými tituly. A když jsou naděje horší, zůstávají tu velké technologické firmy, kterým by zavření obchodů a případná nová karanténa jen přidaly na atraktivitě u spotřebitelů," uvedl Michael Arone, investiční stratég ze State Street Global Advisors.
"Výhled pro USA není zrovna růžový. Covid-19 se stále šíří, přibývá hospitalizovaných i obětí. Akcioví býci stále dokola omílají Amazon, Fed a naděje na vakcínu. Tyto faktory nejspíše zabrání dalšímu strmému propadu, minimálně krátkodobě ale americké akcie podle mě nemají co nabídnout," poznamenal Adam Crisafulli ze společnosti Vital Knowledge.
Investoři nyní čekají na firemní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí, které příští týden zveřejní například banky Bank of America, Citigroup a Goldman Sachs. Předpokládá se, že celkově zisky firem z indexu S&P 500 klesnou nejprudčeji od globální finanční krize v roce 2009.
United Airlines (+8,29 %) se dohodly s odbory zastupujícími 13 000 pilotů na programu dobrovolných dovolených a předčasných odchodů do důchodu. Společnost Foot Locker (+3,04 %) obdržela lepší hodnocení a vyšší cílovou cenu akcií od analytiků z firmy Susquehanna. Lepší doporučení obdržely také akcie Wells Fargo (+5,95 %), a to od analytiků z Baird.
Citigroup začala pokrývat akcie Beyond Meat (-4,38 %) s prodejním doporučením, zvýšila ale cílovou cenu akcií Amazonu (+0,55 %). Vyšší cílovou cenu mají nově také akcie společnosti NVIDIA (-0,28 %) u analytiků z Rosenblatt Securities. Oznámená vysoká poptávka po výletních plavbách v roce 2021 podpořila akcie společnosti Carnival (+10,84 %). Akcie Netflixu (+8,07 %) zakončily na novém historickém maximu.
Na devizovém trhu v pátek americký dolar mírně oslaboval, protože zpráva společnosti Gilead Sciences (+2,16 %) podpořila zájem investorů o rizikovější aktiva. Kolem 22.00 si euro vůči dolaru připisovalo zhruba 0,2 % a obchodovalo se těsně okolo 1,13 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump uvedl, že si neumí představit další obchodní dohodu s Čínou. "Vztahy našich zemí byly vážně poškozeny," sdělil s odkazem na pandemii koronaviru, o kterém Čína v zimě neinformovala svět tak, jak podle Trumpa bylo záhodno.
- Index cen výrobců v USA v červnu meziměsíčně klesl o 0,2 % (odhad: +0,4 %, květen: +0,4 %).
- Gilead Sciences (v pátek +2,16 %) uvedla, že její preparát remdesivir podle testů snižuje pravděpodobnost úmrtí pacientů s covidem-19 s těžkým průběhem nemoci. Testování ale bude pokračovat v dalších fázích.
- Japonská společnost Sony investuje 250 milionů USD do americké Epic Games, vývojáře hry Fortnite. Sony také získá v Epic Game menšinový podíl 1,4 %, uvedla agentura Kjódó. Epic vlastní také Unreal Engine, takzvaný herní engine, který se široce využívá pro vývoj her. Kromě vývojářů her ho používá také Netflix pro svůj nový seriál The Mandalorian.
- Elon Musk se žene za dalším milníkem. Tentokrát za tím, aby to byla Tesla, kdo jako první vyvine plně autonomní vozidlo, které se zvládne řídit i bez lidské "zálohy" za volantem. Šéf momentálně neohrozitelné automobilky věří, že jeho tým tajemství samoovladatelné úrovně 5 prolomí ještě v průběhu letošního roku.
- Brooks Brothers, nejstarší americký maloobchod s pánským formálním oblečením, jehož obleky nosí Barack Obama nebo kdysi JFK, vyhlásil bankrot, a přidal se tak k řadě firem, které přežily leccos, koronavirus ovšem nikoli.
- Uber souhlasil s tím, že v Dánsku zaplatí pokutu 25 milionů dánských korun za porušování místních zákonů o taxislužbě. Informaci přinesla dánská policie. Po zahájení své činnosti v Dánsku v roce 2014 čelil Uber kritice ze strany taxi odborů, politiků i společnosti.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americká společnost Uber Technologies koupí za 2,65 miliardy USD firmu Postmates. Rozšíří tak nabídku rozvozu jídel v době, kdy si stále více lidí kvůli koronavirovým omezením objednává jídlo domů. Uber se potýká s problémy, protože zájem o jeho hlavní službu, což je alternativní taxi, kvůli omezení pohybu po celém světě prudce klesl.
- Společnost Berkshire Hathaway kupuje rozvodné sítě a zásobníky plynu od firmy Dominion Energy za 4 miliardy dolarů. Jde o první velkou investici Warrena Buffetta od březnového vypuknutí pandemie koronaviru a následného propadu trhu.
- Aktivita v americkém sektoru služeb v červnu prudce ožila a téměř se vrátila na úroveň před pandemií nemoci covid-19. Rostoucí počet nových případů onemocnění v poslední době však donutil některé restaurace a bary opět zavřít, což ohrožuje rodící se oživení. Uvedl to v pondělí Institut nákupních manažerů (ISM).
- Farmaceutická společnost Novavax oficiálně oznámila vládní financování ve výši 1,6 miliardy USD. Firma byla začleněna do vládního programu Warp Speed, jehož cílem je dodat do roku 2021 miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Financování má podpořit klinický vývoj v pozdním stadiu a zavedení výroby. Výstupem by měla být dodávka stovky milionů dávek vakcíny NVX-Cov2373. Výroba vakcíny by mohla v případě příznivých výsledků testů začít koncem letošního roku.
- Společnost Sunrun oznámila dohodu o koupi konkurenta Vivint Solar. Sunrun za transakci zaplatí 3,2 miliardy USD (včetně pohledávky). Obě společnosti uvedly, že akcionáři Vivintu získají 36 % ve sloučené společnosti.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 5,397 milionu (odhad: 4,85 milionu, duben: 4,996 milionu, revidováno z 5,046 milionu)
- Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 150 milionů dolarů kvůli pochybením v obchodních vztazích s finančníkem Jeffreym Epsteinem a dvěma bankami. Epstein byl loni v červenci zatčen kvůli obviněním, že nutil k prostituci nezletilé dívky. Začátkem srpna téhož roku se oběsil ve vězeňské cele v New Yorku.
- Americký výrobce letecké techniky Boeing už začal vyplácet odškodné ve více než 90 % sporů souvisejících s předloňskou havárií svého letadla 737 MAX v Indonésii, která připravila o život všech 189 lidí na palubě. S odvoláním na dokument předložený v úterý federálnímu soudu v Chicagu o tom informovala agentura Reuters.
- Cena ropy ve středu opět poklesla s tím, jak se v USA zvyšují její zásoby. Trh na nadměrné zásoby reagoval poklesem, zatímco nárůst počtu nakažených novým koronavirem v USA nepředpokládá zvýšenou poptávku po ní. "Trh se obává nárůstu případů covidu-19, zejména ve Spojených státech," řekl Victor Shum, viceprezident pro energetické poradenství v IHS Markit. Současně odhadl, že v příštích týdnech se cena ropy Brent bude pohybovat v rozmezí 37 a 44 dolarů za barel.
- JPMorgan Chase ve středu zvýšila doporučení na akcie kontroverzní společnosti Nikola poté, co se jejich cena propadla po výprodejích o 40 %. Titul je podle banky dlouhodobě atraktivní a doporučuje svým klientům jeho nákup.
- Bank of America zvýšila doporučení na akcie Caterpillar na "neutral" z "underperform".
- Barclays snížila doporučení na akcie Altria Group na "equal weight" z "overweight".
- Bank of America zvýšila doporučení na akcie Kohl's na "buy" z "neutral".
- Citigroup snížila doporučení na akcie American Express na "neutral" z "buy".
- Goldman Sachs zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 1 300 z 950 USD.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 5,654 milionu barelů (odhad: -3,114 milionu barelů, předchozí týden: -7,195 milionu barelů).
- Americké aerolinky United Airlines zvažují, že kvůli dopadům koronaviru propustí téměř polovinu personálu. Varovný dopis, že by od 1. října vinou poklesu poptávky mohli zůstat bez práce, od ní tento měsíc dostane 36 000 zaměstnanců. Firma to uvedla ve svém středečním sdělení. United Airlines tak jsou první velkou americkou leteckou společností, která zveřejnila možný rozsah propouštění navzdory několikamiliardové vládní podpoře, kterou odvětví ve Spojených státech dostalo.
- Objem úvěrů poskytnutých spotřebitelům se v květnu v USA snížil o 18,28 miliardy USD (odhad: -15,5 miliardy USD, duben: -70,19 miliardy USD).
- Objem žádostí o hypotéku se v týdnu do 3. července v USA zvýšil o 5 %. Meziročně byl vyšší o 33 %. Ceny nemovitostí rostou, zatímco úrokové sazby hypoték se snižují, což zvyšuje zájem o úvěry na bydlení.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 4. července nově 1,314 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,413 milionu lidí (revidováno z 1,427 milionu), a zároveň lepší, než čekali analytici (1,375 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 18,062 milionu z 18,760 milionu (revidováno z 19,290 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali pokles na 18,950 milionu.
- Velkoobchodní zásoby v USA v květnu podle očekávání meziměsíčně klesly o 1,2 % po dubnovém růstu o 0,2 %.
Více než 170 neziskových organizací ve středu vyzvalo společnost Johnson & Johnson (ve čtvrtek -0,54 %), aby stáhla z globálního prodeje dětský pudr Johnson's Baby Powder na bázi mastku. Zdůvodnily to obavami, že výrobek obsahuje azbest způsobující rakovinu. Společnost Johnson & Johnson v květnu uvedla, že zmíněný pudr nebude prodávat v USA a Kanadě, z ostatních trhů výrobek stahovat nehodlá.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve čtvrtek +0,63 %) v letošním roce propustí dalších 500 zaměstnanců v rámci snahy nového generálního ředitele Jochena Zeitze o zlepšení hospodářských výsledků podniku. Oznámila to firma, která podle svých internetových stránek po celém světě zaměstnává více než 6 000 lidí.
- Společnost Ford Motor (ve čtvrtek -4,11 %) ohlásila, že jí za období od duna do června vzrostly prodeje na čínském trhu o tři procenta. Jedná se pro ni o první čtvrtletní nárůst na největším automobilovém trhu na světě za poslední tři roky.
- Společnost Facebook (ve čtvrtek +0,38 %) ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek, které v různých zemích šířily politická sdělení za pomoci falešných profilů a podvodných stránek. Média si všímají zejména operací napojených na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a na Rogera Stonea, což je bývalý spolupracovník Donalda Trumpa. Podle listu The New York Times se zásah dotkl i Stoneových osobních účtů na Facebooku a Instagramu.
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch