Americké akcie v pátek, za celý týden i měsíc posílily, v závěru července hnaly indexy výše cenné papíry Applu, Facebooku a Amazonu

Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispělo hlavně zpevňování cenných papírů technologických podniků podpořené hospodářskými výsledky za uplynulé čtvrtletí. Zisk indexů S&P 500 a Dow však zbrzdila nejistota kolem další vládní pomoci v souvislosti s koronavirem.
Index Dow stoupl o 0,44 % na 26 428,32 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,77 % na 3 271,12 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,49 % na 10 745,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,21 % na 24,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelý jeden bazický bod na 0,533 %.
Výrazně v pátek zdražily cenné papíry výrobce mobilních telefonů Apple (+10,47 %) nebo akcie provozovatele sociální sítě Facebook (+8,17 %). Slabší růst zaznamenaly akcie Amazonu (+3,70 %). Zdražování těchto titulů bylo reakcí na silné hospodářské výsledky zveřejněné po konci čtvrtečního obchodování.
Zlevnily naopak cenné papíry energetického podniku Chevron (-2,70 %), který v pátek za uplynulé čtvrtletí vykázal ztrátu.
Jednání o další pomoci v souvislosti s koronavirem pokračují, Bílý dům a demokraté ovšem podle vůdkyně Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové ještě nejsou na cestě k dosažení dohody.
Za uplynulý týden index Dow klesl o 0,16 %, S&P 500 se ale zvýšil o 1,73 % a Nasdaq Composite přidal 3,69 %.
Za červenec Dow stoupl o 2,38 %, S&P 500 zpevnil o 5,51 % a Nasdaq Composite posílil o 6,82 %.
Index S&P 500 je nyní zhruba čtyři procenta od rekordního maxima z února. Slábnoucí makroekonomická data a růst počtu případů nemoci covid-19 v USA však vyvolávají mezi investory opět obezřetnost.
Dolar v pátek zpevnil k euru i ke koši měn
Americký dolar v pátek posílil ke koši šesti předních světových měn, za celý měsíc však klesl o 4,1 %, což byl nejhorší propad od září 2010. Investoři na závěr měsíce vybírali zisky a měnili pozice.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, stoupl o 0,4 % na 93,42 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,5 % na 1,178 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Austrálie jako první země přinutí zákonem americké technologické firmy Google a Facebook, aby platily médiím za zveřejňovaný obsah. Průlomový krok má chránit nezávislou žurnalistiku, uvedla v pátek s odvoláním na australského ministra financí Joshe Frydenberga agentura Reuters.
- Osobní příjmy Američanů v červnu meziměsíčně klesly o 1,1 %, výdaje ale vyskočily o 5,6 %. Index jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel Fedu, v červnu meziročně stoupl o 0,9 % (odhad: +1 %, květen: +1 %) a meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (odhad: +0,2 %, květen: +0,2 %).
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 72,5 bodu z červnových 78,1 bodu. Vyplývá to z finálních údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje. Předběžné údaje hovořily o poklesu na 73,2 bodu a nyní se v rámci finálních dat čekalo 73 bodů.
- Index nákupních manažerů chicagského Fedu v červenci vyskočil na 51,9 bodu (odhad: 43,9 bodu, červen: 36,6 bodu)
Výsledková sezóna
- Americké ropné koncerny ExxonMobil a Chevron vykázaly za druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu. První z nich 1,1 miliardy dolarů, druhý 8,3 miliardy dolarů. V případě Exxonu je to navíc poprvé minimálně za 36 let, kdy má podnik ztrátu druhé čtvrtletí po sobě, uvedla v pátek agentura Reuters. Pandemie nemoci covid-19 totiž citelně snížila poptávku po ropě i cenu suroviny.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler zaznamenala ve druhém čtvrtletí nižší provozní ztrátu, než se očekávalo. Podařilo se jí potlačit negativní dopady pandemie covidu-19. Upravená ztráta před zdaněním za druhé čtvrtletí byla vyčíslena na 928 milionů eur oproti prognóze ztráty 1,87 miliardy eur.
- Výsledky Merck & Co ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 10,87 miliardy USD (odhad: 10,44 miliardy USD).
- Výsledky Colgate-Palmolive ve 2Q: Čistý zisk na akcii 0,74 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 3,89 miliardy USD (odhad: 3,78 miliardy USD).
- Výsledky AbbVie ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,34 USD (odhad: 2,20 USD), tržby 10,4 miliardy USD (odhad: 9,9 miliardy USD).
- Výsledky Caterpillar ve 2Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,64 USD), tržby 10 miliard USD (odhad: 9,3 miliardy USD).
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Australská komise pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC) v pondělí obvinila americkou internetovou společnost Google, že poskytovala uživatelům zavádějící informace, aby je přiměla odsouhlasit využití jejich osobních údajů k cílené reklamě.
- Americký internetový obchod Amazon vytvoří v Irsku dalších tisíc pracovních míst. Oznámila to v pondělí firma. Počet jejích zaměstnanců v Irsku se tak vyšplhá na pět tisíc. Amazon v letošním roce zažívá silný růst, protože koronavirová krize zvýšila zájem spotřebitelů o nakupování prostřednictvím internetu.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v červnu růst. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 7,3 %. Po květnovém růstu o 15,1 % (revidováno z 15,8 %) analytici očekávali růst o 7,2 %.
- Vyhrocené vztahy mezi USA a Čínou a současně obavy z nejistého vývoje americké ekonomiky vedou investory k tomu, aby našli jiné bezpečné útočiště. Tím se jeví japonský jen a švýcarský frank. Dolar se v noci na pondělí propadl na nejnižší hodnotu od září 2018.
- Americký internetový gigant Google nechá své zaměstnance kvůli pandemii pracovat z domova nejméně do příštího července. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pondělí informoval list The Wall Street Journal. Rozhodnutí se týká zhruba 200 000 zaměstnanců na plný úvazek a smluvních pracovníků společnosti Alphabet, která Google vlastní.
- Biotechnologická společnost Moderna, která se do širšího povědomí dostala díky vývoji koronavirové vakcíny, získala dodatečné financování ve výši 472 milionů dolarů od americké vlády (předchozích 483 milionů dolarů dostala v dubnu). V pondělí firma spustila třetí fázi testování, do níž zahrne nejméně 30 tisíc dobrovolníků v 87 různých lokalitách, což z ní dělá největší "anticovid akci" svého druhu. Stále si navíc trvá na svém, že od příštího roku bude na trh dodávat 500 milionů až miliardu dávek vakcíny ročně.
- Americký výrobce zbraní Remington Arms podruhé během dvou let požádal o ochranu před věřiteli. Firma čelí finančním problémům částečně kvůli tomu, že někteří obchodníci zavedli omezení prodeje zbraní po střelbách ve škole.
- Američtí majitelé naftových vozů Volkswagen, které byly vybaveny nelegálním softwarem pro manipulaci s emisemi oxidů dusíku, obdrželi v rámci odškodného více než 9,8 miliardy USD. Oznámila to v noci na úterý Federální obchodní komise (FTC).
- Facebook vyhrál první kolo soudní bitvy proti Evropské komisi, která podle něj požaduje nadměrné množství informací v souvislosti s jeho vyšetřováním. Tribunál Soudního dvora Evropské unie rozhodl o pozastavení platnosti tohoto požadavku, dokud neučiní konečné rozhodnutí.
- Údaje organizace Conference Board ukázaly, že index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 92,6 bodu z červnových 98,3 bodu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali mírnější pokles indexu na 94,5 bodu.
- Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed také v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici.
- Společnost General Electric ve středu oznámila, že do tří let má v plánu zpeněžit svůj podíl ve společnosti Baker Hughes. Peníze z prodeje by chtěla využít na snížení dluhu.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 10,612 milionu barelů (odhad: +0,357 milionu barelů, předchozí týden: +4,892 milionu barelů).
- Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v červnu meziročně vzrostl o 6,3 % po poklesu o 5,1 % v květnu. Meziměsíčně rozjednané prodeje vzrostly o 16,6 % po květnovém růstu o 44,3 %. Analytici očekávali růst o 15 %.
- Společnost Morgan Stanley ve středu zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 2 500 dolarů. Firma zvedla cílovou cenu na Tesle už podruhé tento měsíc a očekává tak růst ceny o dalších 1 000 dolarů. Zajímavostí je skutečnost, že analytik společnosti se zamřením na automobilový průmysl Adam Jonas ponechal své doporučení na podvážení (underweight).
- V právním podvýboru pro antimonopolní záležitosti americké Sněmovny reprezentantů ve středu začalo dlouho očekávané slyšení šéfů společností Amazon, Apple, Alphabet a Facebook. Akce by měla poskytnout náhled do myšlení zákonodárců, kteří gigantům chtějí utáhnout otěže, a patrně ji bude podle komentátorů provázet i "zdravá dávka politického divadla".
- Eastman Kodak, někdejší lídr na trhu fotografických potřeb, přesedlal na výrobu složek generických léků, které bude možné nasadit při léčbě nemoci covid-19. Firma na to dostala od americké vlády, která tak chce snížit závislost na zahraničních dodávkách, půjčku 765 milionů dolarů. Akcie Kodaku ve středu reagovaly strmým růstem až o 570 %.
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie US Bancorp na "buy" z "hold".
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií AMD na 75 ze 70 USD, Mizuho na 77 z 59 USD, Susquehanna na 85 z 64 USD, Wedbush na 85 ze 75 USD, UBS na 70 z 52 USD, BofA Securities na 100 ze 77 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií eBay na 66 z 57 USD, Mizuho na 52 z 46 USD.
- Susquehanna zvýšila cílovou cenu akcií Visa na 225 z 205 USD, Raymond James na 217 z 204 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií L Brands na 27 z 16 USD, Wedbush na 21 z 12 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Goodyear na95 z 5 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Verizon na 62 z 60 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Ford na 7 z 5 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's na 185 ze 178 USD.
- Deutsche Bank snížila cílovou cenu akcií 3M na 171 ze 178 USD.
- SVB Leerink zvýšila cílovou cenu akcií Amgen na 261 z 253 USD.
- SVB Leerink zvýšila cílovou cenu akcií Pfizer na 42 z 39 USD.
- Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům šíření koronaviru zažila nejhlubší propad v zaznamenané historii. Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle předběžných údajů snížil o 32,9 %, zejména kvůli citelnému propadu spotřebitelských výdajů.
- Organizátoři bojkotu reklamy na internetové sociální síti Facebook vyzývají evropské podniky, aby se zapojily do jejich kampaně. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. K bojkotu reklamy na Facebooku ve Spojených státech v červnu vyzvaly tamní skupiny bojující za lidská práva, a to - jak tvrdí - kvůli slabému postupu provozovatele sítě proti nenávistným projevům a falešným zprávám.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 25. července nově 1,434 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je mírně horší než před týdnem, kdy to bylo 1,422 milionu lidí (revidováno z 1,416 milionu), ale lepší, než čekali analytici (1,450 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 17,018 milionu z 16,151 milionu (revidováno z 16,197 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali růst na 16,2 milionu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americký výrobce hraček Hasbro se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty 33,9 milionu USD ve srovnání se ziskem 13,4 milionu USD ve stejném období loňského roku. Zisk i výnosy zaostaly za očekáváním analytiků, protože kvůli uzavření výrobních závodů v reakci na pandemii nemoci covid-19 firma neměla dostatek zboží, aby mohla uspokojit silnou poptávku po jejích stolních hrách.
- Americké společnosti McDonald's klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 68 % na 483,8 milionu dolarů. Největší světový řetězec restaurací s rychlým občerstvení musel kvůli karanténním opatřením vyvolaným pandemií zavřít řadu provozoven, v dubnu to byla celosvětově čtvrtina z nich. Zachoval se jen prodej z okének a doručování jídla.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson v letošním druhém čtvrtletí prodělal 92 milionů dolarů po zisku 196 milionů dolarů před rokem. Oznámila to v úterý firma, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru.
-
Výsledky 3M ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,78 USD (loni: 2,20 USD, odhad: 1,80 USD), tržby 7,18 miliardy USD (loni: 8,17 miliardy USD, odhad: 7,32 miliardy USD).
-
Výsledky Pfizer ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,78 USD (loni: 0,80 USD, odhad: 0,67 USD), tržby 11,80 miliardy USD (loni: 13,26 miliardy USD, odhad: 11,58 miliardy USD).
- Výsledky Visa ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 1,03 USD), tržby 4,84 miliardy USD (odhad: 4,82 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -2 %.
- Výsledky AMD ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 1,93 miliardy USD (odhad: 1,85 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +10 %.
- Výsledky Amgen ve 2Q: Upravený zisk na akcii 4,25 USD (odhad: 3,82 USD), tržby 6,2 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu -1,5 %.
- Výsledky eBay ve 2Q: Upravený čistý zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,05 USD), tržby 2,87 miliardy USD (odhad: 2,8 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu -5 %.
- Výsledky Starbucks ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,46 USD (odhad: -0,59 USD), tržby 4,22 miliardy USD (odhad: 4,07 miliardy USD). Akcie v úterním after-marketu +2,5 %.
- Výsledky General Electric ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,15 USD (loni: 0,17 USD, odhad: 0,10 USD), tržby 17,75 miliardy USD (loni: 28,83 miliardy USD, odhad: 17,01 miliardy USD).
- Výsledky General Motors ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,50 USD (loni: 1,64 USD, odhad: -1,77 USD), tržby 16,8 miliardy USD (loni: 36,1 miliardy USD, odhad: 16,2 miliardy USD).
- Americkému výrobci letadel Boeing klesla ve druhém čtvrtletí čistá ztráta na 2,4 miliardy USD z loňských srovnatelných 2,94 miliardy USD. Firma loni vykázala rekordní ztrátu kvůli mimořádným nákladům souvisejícím s odstavením strojů 737 MAX z provozu. Výsledky zaostaly za očekáváním a tržby kvůli koronaviru klesly. Firma ve středu rovněž oznámila snížení výroby letadel a ukončení výroby ikonického obřího letounu 747.
- Tržby největší světové služby pro streamování hudby Spotify ve druhém čtvrtletí stouply o 13 % na 1,89 miliardy eur. Zaostaly ale za odhady analytiků. Firma očekává, že nynější kvartál bude slabší, zejména kvůli poklesu příjmů z reklamy - její zadavatelé nechtějí kvůli pandemii covidu-19 utrácet. Navzdory vyšším příjmům firma Spotify období od dubna do června uzavřela ztrátou 356 milionů eur. Meziroční prohloubení ztráty způsobilo zvýšení daně ze mzdy.
- Výsledky Qorvo ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,50 USD (odhad: 1,13 USD), tržby 787,5 milionu USD (odhad: 729,9 milionu USD). Akcie ve středečním after-marketu +10 %.
- Výsledky QUALCOMM ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 4,89 miliardy USD (odhad: 4,81 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +13 %.
- Výsledky PayPal Holdings ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,07 USD (odhad: 0,87 USD), tržby 5,26 miliardy USD (odhad: 4,99 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +4 %.
- Výsledky Archer-Daniels-Midland ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,51 USD, loni: 0,42 USD), tržby 16,28 miliardy USD (odhad: 16,09 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu +2 %.
- Výsledky Yum China Holdings ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,24 USD), tržby 1,9 miliardy USD (odhad: 1,96 miliardy USD). Akcie ve středečním after-marketu -2 %.
- Výsledky UPS ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 20,46 miliardy USD (odhad: 17,5 miliardy USD).
- Výsledky Comcast ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,69 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 23,72 miliardy USD (odhad: 23,58 miliardy USD).
- Výsledky Procter & Gamble ve 2Q: Jádrový zisk na akcii 1,16 USD (odhad: 1,01 USD), tržby 17,7 miliardy USD (odhad: 16,95 miliardy USD).
- Výsledky Yum! Brands ve 2Q: Čistý zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,54 USD), tržby 1,2 miliardy USD (odhad: 1,18 miliardy USD).
- Výsledky ConocoPhillips ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,92 USD (loni: +1,01 USD, odhad: -0,58 USD), tržby 4,02 miliardy USD (loni: 8,38 miliardy USD).
- Výsledky Kraft Heinz ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,80 USD (odhad: 0,65 USD), tržby 6,65 miliardy USD (odhad: 6,55 miliardy USD).
- Výsledky Mastercard ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 3,34 miliardy USD (odhad: 3,25 miliardy USD).
- Výsledky PG&E ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,82 USD), tržby 4,53 miliardy USD (odhad: 4,11 miliardy USD).
- Výsledky Ford Motor ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,35 USD (odhad: -1,17 USD), tržby 19,4 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +1 %.
- Výsledky Electronic Arts ve 2QFY2021: Čistý zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 0,80 USD), tržby 1,46 miliardy USD (odhad: 1,05 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,5 %.
- Výsledky Gilead Sciences ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,11 USD (odhad: 1,47 USD), tržby 5,14 miliardy USD (odhad: 5,28 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu -2,5 %.
- Výsledky Shake Shack ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,45 USD (odhad: -0,36 USD), tržby 152,7 milionu USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -4,5 %.
- Americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, poprvé klesly čtvrtletní výnosy. Pokles byl sice velmi nízký, naznačuje však oslabení trhu s reklamou a zároveň připomíná, že ekonomika bojuje s mnohem většími problémy, než tomu bylo v době krize v roce 2009. Zisk společnosti se ve druhém čtvrtletí propadl meziročně o 30 % na 6,96 miliardy USD. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,5 %.
- Americké internetové společnosti Facebook se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobil čistý zisk na 5,18 miliardy dolarů z 2,62 miliardy dolarů před rokem. Hospodářské výsledky předčily očekávání analytiků. Během pandemie, kdy prudce stoupl provoz na internetu, využívalo cílené reklamy více firem. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6,5 %.
- Technologické společnosti Amazon ve druhém čtvrtletí vzrostl zisk na 5,2 miliardy dolarů. Ačkoli firma nevylučovala, že kvartál uzavře se ztrátou, protože za ochranné pomůcky pro zaměstnance a další opatření kvůli pandemii covidu-19 utratila čtyři miliardy dolarů, vykázala nakonec rekordní zisk za 26 let své existence. Lidé se vlivem karanténních opatření více uchylovali k nakupování prostřednictvím internetu. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +5,5 %.
- Společnosti Apple stoupl ve fiskálním třetím čtvrtletí zisk o 12 % na 11,3 miliardy USD. Tržby se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 % na 59,7 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků a tržby rostly ve všech kategoriích a geografických segmentech. Společnost rovněž oznámila, že plánuje rozdělení akcií, aby byly cenově dostupnější pro více investorů. Akcie ve čtvrtečním after-marketu +6 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK