Globální deprese se blíží a jen optimismus ji nezastaví

Koronavirová krize udeřila nečekaně. O blížící se recesi se hovořilo delší dobu, ovšem síla, s jakou pandemie covidu-19 zasáhla ekonomiku, všechny zaskočila. Navracení se k běžnému životu podporuje víru, že krize také velice rychle odezní. Prezident Eurasia Group Ian Bremmer ale optimismus mírní.
Neexistuje žádná standardní definice, jež by oddělovala recesi a depresi, deprese však mívají výraznější průběh, pokud jde o sílu i trvání hospodářského poklesu. Například o vývoji mezi koncem roku 2007 a létem 2009 se ve Spojených státech hovoří jako o recesi (18 měsíců, HDP -5,1 %), o vývoji mezi roky 1929 a 1933 již ale jako o depresi (43 měsíců, HDP -26,7 %).
Všichni by si přáli, abychom se za pár měsíců ohlédli a mohli prohlásit, že jsme překonali koronavirovou recesi. Ian Bremmer ale tvrdí, že tak jednoduché to bohužel nebude. "Pandemie covidu-19 ve společnosti zasela strach, změnila uvažování lidí. Nelze se spoléhat na to, že se lidé brzy vrátí k běžnému životu, budou ve velkém vyhledávat hromadné akce, opět cestovat," říká.
Na závažnost současné situace ukazuje mimo jiné vývoj na americkém trhu práce. Úbytek pracovních míst byl letos na jaře extrémní a data za červenec ukázala, že silný optimismus byl možná přehnaný.
V potaz je potřeba brát také dysfunkční politiku, a to nejen ve Spojených státech, ale ve velké části světa. "Při finanční krizi panovala víceméně shoda na tom, jak zareagovat, dnes je v jednotlivých zemích, ale i na mezinárodní úrovni obtížné dosáhnout jakékoli dohody, což ožívání hospodářství komplikuje," upozorňuje Bremmer.
Problematická se zdá být také pozice centrálních bank. Ty po krizi z roku 2008 nestihly normalizovat své měnové politiky, a teď jim tak dochází (nebo již došla) standardní munice, což vyvolává pochyby ohledně jejich schopnosti s krizí efektivně bojovat.
Ekonomové se také přou, jaký tvar bude mít zotavování hospodářství, jsou však spíše názoru, že nepůjde o tvar písmene V, ale zřejmě U či W. A pak je tu ještě možnost ožívání přerušovaného řadou dílčích propadů. Takový scénář by návrat na předkoronavirové úrovně prodlužoval, je ale poměrně pravděpodobný, pokud se nepodaří rychle vyvinout a rozšířit vakcínu proti koronaviru a svět bude v příštích letech bojovat s dalšími vlnami nákazy.
"Podpora ze strany centrálních bank a vlád pomohla stabilizovat situaci na trzích, tento finanční most ovšem jen těžko dokáže překlenout propast vytvořenou hospodářským propadem a změnami ve zvyklostech spotřebitelů snižujícími poptávku," vysvětluje Bremmer. Vlády se snaží občany přesvědčit, že situaci mají pod kontrolou a to nejhorší je za námi, skutečnost ale může být mnohem méně příznivá.
Zdroj: Time