Americké akciové indexy v pátek i za celý týden oslabily, dolar na závěr týdne mírně zpevnil

Americké akcie na závěr týdne oslabily. Ke ztrátám přispěly obavy, že cenné papíry technologických firem jsou příliš drahé a ekonomické oživení nerovnoměrné. Pozdě odpoledne se jim však podařilo část ztrát smazat.
Index Dow klesl o 0,56 % na 28 133,31 bodu, širší index S&P 500 přišel o 0,81 % na 3 426,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,27 % na 11 313,13 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,48 % na 30,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil asi o deset bazických bodů na 0,721 %.
Nasdaq v pátek v okamžiku nejvýraznějšího poklesu ztrácel na středeční rekord až 9,9 %. To byl nejhlubší dvoudenní propad indexu od poloviny března. Oslabily velké technologické firmy - Microsoft (-1,40 %), Amazon (-2,18 %), Alphabet (-2,96 %), Netflix (-1,84 %) nebo Facebook (-2,88 %). Mírně v plusu skončily cenné papíry Applu (+0,07 %).
Již čtvrteční výprodej odrážel obavy investorů, že ceny předních firem z indexu Nasdaq jsou přemrštěné. Tyto obavy v závěru týdne podpořil list Financial Times a další média, když uvedly, že tyto akcie nafoukly opce obchodované japonskou firmou SoftBank.
Z jednotlivých sektorů v pátek nejvýrazněji ztrácely technologické firmy a poskytovatelé komunikačních služeb. Naopak posílily bankovní a letecké společnosti, tedy firmy, které v letošním roce naopak prudce klesají.
Americké ministerstvo práce oznámilo, že míra nezaměstnanosti v USA v srpnu klesla na 8,4 % z 10,2 % v předchozím měsíci. Analytici srpnovou míru nezaměstnanosti odhadovali v průměru na 9,8 %.
Za celý týden všechny tři indexy oslabily a S&P 500 zaznamenal první týdenní ztrátu po pěti týdnech růstu. Dow ztratil 1,82 %, S&P 500 klesl o 2,31 % a Nasdaq Composite se snížil o 3,27 %.
Dolar v pátek mírně posílil
Americký dolar v pátek po zprávě o výrazném poklesu nezaměstnanosti ve Spojených státech mírně posílil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,1 % na 92,78 bodu. Euro vůči dolaru kleslo o 0,1 % na 1,1842 USD.
Nejdůležitější páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v srpnu mimo zemědělství vzniklo 1,37 milionu pracovních míst.Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 1,4 milionu míst po 1,73 milionu v červenci (revidováno z 1,76 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 % z 10,2 %, čekal se pokles na 9,8 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval tempem 4,7 %.
- Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z aktuálních odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie covidu-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese.
- Hodnota americké technologické společnosti Apple v polovině tohoto týdne přesáhla hodnotu všech firem zařazených do prestižního britského indexu FTSE 100. Vyšplhala se až na 2,3 bilionu dolarů, což v přepočtu na libry bylo zhruba 1,7 bilionu. Hodnota akciového indexu FTSE 100 přitom činila 1,5 bilionu liber. Apple si prvenství udržel i po čtvrtečním propadu cen technologických akcií na amerických trzích.
- Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou, dosáhl v srpnu hodnoty 67,8 bodu. Po červencové hodnotě 68,5 bodu je to mírný pokles, ale trh očekával mnohem výraznější zpomalení růstu aktivity a index na hodnotě 57,5 bodu.
Hlavní události uplynulého týdne na amerických trzích
- Čína komplikuje chystaný prodej platformy TikTok omezením vývozu umělé inteligence, uvedly servery Bloomberg a CNN. Čínské ministerstvo obchodu přidalo na seznam produktů, jejichž prodej musí schválit čínská vláda, 23 položek, například rozpoznávání řeči a textu a personalizovaná doporučení. Je to poprvé od roku 2008, co Čína tato pravidla aktualizovala. Vlastníkem platformy TikTok je čínská společnost ByteDance. Podle zdrojů obeznámených se situací by ale mohl být prodej TikToku oznámen již v úterý.
- Investiční konglomerát Berkshire Hathaway, za nímž stojí investorská legenda Warren Buffett, koupil podíly v pěti japonských obchodních společnostech. V každé z nich drží Berkshire více než 5 % akcií, které nakupovala v průběhu uplynulých 12 měsíců na burze v Tokiu.
- Index průmyslové aktivity dallaského Fedu v srpnu stoupl na 8 bodů (červenec: -3 body).
- Tempo růstu aktivity v americkém zpracovatelském sektoru v srpnu stouplo. Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě od společnosti IHS Markit podle finálních dat vzrostl na 53,1 bodu z 50,9 bodu (flash: 53,6 bodu) a ukazatel od ISM vzrostl na 56 bodů z 54,2 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi růstem aktivity a jejím poklesem.
- Stavební výdaje v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +1 %, červen: -0,5 %).
- Společnost Facebook (v úterý +0,76 %) oznámila, že na svých platformách znemožní jednotlivcům a médiím z Austrálie sdílet zpravodajský obsah, bude-li schválen konkrétní návrh zákona, který teď připravuje australská vláda. Cílem opatření je mimo jiné přinutit technologické firmy, aby platily vydavatelům zpráv za zobrazování jejich materiálů. Podle agentury Reuters je záležitost bedlivě sledovaná po celém světě, protože návrh představuje dosud největší hrozbu pro způsob, jakým americké technologické giganty ve svých službách nakládají se zpravodajstvím.
- Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera odeslala Evropské komisi příslušné doklady k finálnímu schválení transakce nákupu mediální skupiny CME (v úterý +5,43 %). PPF o tom informovala na Twitteru. Akcionáři CME schválili nabídku na převzetí letos v únoru. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů. Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.
- Řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (v úterý -0,39 %) čelí žalobě 52 bývalých černošských franšízantů, kteří korporaci obviňují z diskriminace na základě rasy. McDonald's v prohlášení odmítl tvrzení, že by podnikání stěžovatelů sabotoval.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (v úterý -4,67 %) oznámil plán na vydání až deseti milionů nových akcií. Aktuálně se akcie společnosti pohybují kolem 500 USD, firma by tak mohla při této ceně získat až pět miliard dolarů.
- Technologická společnost Apple (v úterý +3,98 %) podle informací agentury Bloomberg představí nové modely telefonu iPhone s podporou sítí páté generace (5G) příští měsíc. Odhaleny by měly být také nové verze tabletu iPad Air, hodinek Apple Watch a hlasového asistenta HomePod. Akcie Applu se v úterý vezly na vlně řady zlepšených doporučení.
- Americký odvolací soud v úterý vyhověl žádosti právníků prezidenta Donalda Trumpa a pozastavil rozhodnutí nižší instance o vydání jeho finančních záznamů prokuratuře. Informovala o tom agentura Reuters. Verdikt představuje pro Trumpa podstatný úspěch, protože prezident vede s prokurátorem vyšetřujícím údajné nekalé praktiky v jeho firmě The Trump Organization o vydání daňových přiznání dlouhodobý spor.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 150 ze 115 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Zoom Communications (v úterý po pondělním oznámení vynikajících kvartálních čísel +40,78 %) na 425 z 220 USD, Stifel Nicolaus ji zvýšila na 300 ze 180 USD.
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 290 ze 170 USD.
- Americká ropná společnost ExxonMobil chce kvůli vleklému útlumu v odvětví začít snižovat počet pracovních míst po celém světě. Část míst by mohla přesunout i do zemí s nižšími náklady na práci, uvedl s odkazem na interní informace server BusinessInsider. Mluvčí firmy Casey Norton agentuře Reuters řekl, že je zatím na konkrétní čísla brzy.
- V americkém soukromém sektoru si v srpnu našlo práci 428 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po červencovém přírůstku 212 000 míst (revidováno ze 167 000 lidí) čekali analytici přírůstek 950 000 míst.
- Americká automobilka Tesla navzdory koronavirové krizi nadále hodlá otevřít svou novou továrnu v Německu v létě příštího roku. Informovala o tom ve středu podle agentury DPA vláda spolkové země Braniborsko s odvoláním na schůzku braniborského premiéra Dietmara Woidkeho se šéfem Tesly Elonem Muskem.
- Americké aerolinky United Airlines plánují poslat od října na nucenou dovolenou zhruba 16 000 lidí.Společnost, která dává práci více než 90 000 zaměstnanců, si podle svého středečního sdělení dosavadní počet pracovníků nemůže dovolit kvůli pokračujícím dopadům koronavirové krize. K 1. říjnu firma přestane pobírat podporu od federální vlády, která ji podmínila zákazem propouštění.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v červenci o 6,4 % vyšší než v červnu. Po červnovém meziměsíčním růstu o 6,4 % (revidováno z 6,2 %) trh v červnu očekával růst o 6 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 9,362 milionu barelů (odhad: -1,887 milionu barelů, předchozí týden: -4,689 milionu barelů).
- Americký internetový prodejce Amazon vytvoří v Británii díky rostoucí poptávce dalších 7 000 pracovních míst. Spolu s již dříve oznámenými 3 000 nových míst tak v zemi letos díky společnosti vznikne 10 000 pracovních pozic. Amazon to uvedl ve svém čtvrtečním sdělení. Země zasažená koronavirovou krizí rozhodnutí firmy vítá.
- Velké technologické firmy našly způsob, jak si kompenzovat vyšší náklady v souvislosti s digitální daní, kterou zavádějí evropské země.Například americká společnost Apple oznámila, že zvýší poplatky tvůrcům aplikací. Stala se tak zatím poslední firmou z této skupiny, která část nákladů na digitální daň přesune na menší podniky.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 29. srpna nově 881 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,011 milionu lidí (revidováno z 1,006 milionu), a také lepší, než čekali analytici (950 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 22. srpna 13,254 milionu. Po 14,492 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 14,535 milionu) očekával trh pokles na 14 milionů.
- Hodnota deficitu americké obchodní bilance v červenci vzrostla na 63,6 miliardy USD, což je nejvíce za 12 let. Po červnovém poklesu schodku na 53,5 miliardy USD (revidováno z -50,7 miliardy USD) očekával trh zvýšení na 58 miliard USD.
- Produktivita práce ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí zvýšila o 10,1 %, nejvíce od prvního čtvrtletí roku 1971. Vysoký růst však zřejmě způsobilo narušení výroby související s pandemií nemoci covid-19, které snížilo počet pracovních hodin. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Technologická společnost Facebook ve čtvrtek dva měsíce před vyvrcholením souboje o Bílý dům oznámila nové kroky, jejichž cílem je omezit šíření dezinformací o průběhu amerických voleb a snížit riziko rozsáhlých násilností po ukončení hlasování. Provozovatelé největší sociální sítě světa mimo jiné avizovali, že v týdnu před volbami nebudou přijímat nové reklamy s politickou tematikou. Také zpřísňují pravidla proti příspěvkům, které by mohly voliče odrazovat od účasti na hlasování, a chtějí potlačovat nelegitimní tvrzení o výsledcích.
- Americký výrobce baterií QuantumScape plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím fúze se společností Kensington Capital Acquisiton, která je firmou bez podnikatelského plánu, zato ale s akciemi na burze. Hodnota podniku by měla být 3,3 miliardy USD, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Zoom Video Communications (v pondělním after-marketu +16 %) ve 2Q: Zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,45 USD), tržby 663,5 milionu USD (odhad: 500,5 milionu USD).
- Výsledky Brown-Forman v 1QFY2021: Zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,30 USD), tržby 753 milionů USD (odhad: 691,2 milionu USD).
- Výsledky Guess? ve 2QFY2021: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,58 USD), tržby 399 milionů USD (odhad: 385 milionů USD).
- Výsledky Macy's ve 2QFY2020: Upravená ztráta na akcii 0,81 USD (odhad: -1,77 USD), tržby 3,56 miliardy USD (odhad: 3,50 miliardy USD).
- Výsledky Ciena ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,06 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 976,7 milionu USD (odhad: 972,8 milionu USD).
- Výsledky Campbell Soup ve 4QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,60 USD), tržby 2,11 miliardy USD (odhad: 2,06 miliardy USD).
- Výsledky Broadcom ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 5,40 USD (odhad: 5,24 USD), tržby 5,82 miliardy USD (odhad: 5,76 miliardy USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +0,5 %.
- Výsledky Smith & Wesson Brands v 1QFY2021: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,48 USD), čisté tržby 278 milionů USD (odhad: 195 milionů USD). Akcie ve čtvrtečním after-marketu +1,5 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK